Kategorie

Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)?

Powinien Pan wystąpić o status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na wniosku o przyznanie świadczeń z FGŚP, wypełniając jedynie część A tego wniosku. Składa go Pan do kierownika biura FGŚP właściwego dla swojej siedziby. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że firma przechodzi przejściowe trudności finansowe, należy złożyć drugi, właściwy już wniosek – o udzielenie stypendiów z FP, tym razem w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby spółki.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań oferowanych przez przepisy dla zakładów pracy odczuwających pierwsze skutki spowolnienia gospodarczego jest tzw. przestój ekonomiczny. Polega on na tym, że zatrudnieni z powodu recesji nie świadczą pracy, lecz pozostają w gotowości do niej, a za czas przerwy otrzymują przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch części:

 • świadczenia z FGŚP na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego bądź stypendium z FP dla pracownika skierowanego w tym okresie na szkolenie lub studia podyplomowe; oba w wysokości do równowartości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł i są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy,
 • płacy ze środków pracodawcy uzupełniającej to świadczenie z FGŚP albo stypendium z FP do poziomu minimalnego wynagrodzenia (art. 4 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Aby objąć pracownika przestojem ekonomicznym, pracodawca musi uzyskać jego zgodę na piśmie. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się posłać podwładnego na dotowane przez siebie szkolenie bądź studia podyplomowe, otrzyma dofinansowania z FP. Dofinansowania te pracodawca dostanie, jeżeli spełnił następujące warunki:

 • założył fundusz szkoleniowy i przekazuje na niego corocznie 0,25% wartości środków przeznaczonych na płace załogi,
 • skierowanie zatrudnionego na konkretne szkolenie bądź studia podyplomowe jest uzasadnione obecnymi albo przyszłymi potrzebami zakładu pracy (art. 22 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Wypełnienie części A wniosku o świadczenia z FGŚP

Z tego rozwiązania (przestój połączony z nauką) mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, czyli odczuwający pierwsze oznaki kryzysu, ale niekwalifikujący się jeszcze do upadłości czy likwidacji. Firma starająca się o uzyskanie takiego statusu musi spełnić 7 warunków, m.in. wykazać w pewnym okresie przynajmniej 25% spadek obrotów, opracować program naprawczy oraz wystąpić z wnioskiem. Aby więc w ogóle starać się o stypendia z tytułu przestoju ekonomicznego, pracodawca najpierw składa wniosek o nadanie statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych. Wniosek ten stanowi część A wniosku o przyznanie antykryzysowych świadczeń z FGŚP, którego wzór został zamieszczony w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.


Procedura

Po wypełnieniu części A wniosku i załączeniu wielu dokumentów (ich spis znajduje się w treści wniosku), firma dostarcza go kierownikowi biura terenowego FGŚP właściwego dla swojej siedziby. W zależności od formy organizacyjno-prawnej zainteresowanego, kierownik biura FGŚP przekazuje wniosek złożony przez:

 • przedsiębiorstwo państwowe albo spółkę z udziałem Skarbu Państwa – ministrowi Skarbu Państwa,
 • mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcę – marszałkowi województwa,
 • innego przedsiębiorcę – ministrowi gospodarki.

Gdy podmiot gospodarczy spełnia wszystkie warunki, wymienione organy wystawiają zaświadczenie w ciągu 7 dni od wpływu kompletnego wniosku. Przekazują je następnie kierownikowi biura FGŚP, a kopię – okręgowemu inspektorowi pracy. O wydaniu zaświadczenia kierownik biura FGŚP zawiadamia przedsiębiorcę pisemnie, wysyłając mu jego kopię.

Wniosek o stypendia

Dopiero po otrzymaniu wymienionego zaświadczenia wolno przedsiębiorcy skierować wniosek o zawarcie umowy w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, stypendium z FP do powiatowego urzędu pracy właściwego dla jego siedziby. Zanim to jednak uczyni, powinien najpierw skierować pracownika czy pracowników na naukę i podpisać z nimi umowy określające ich wzajemne relacje. Są to bowiem wstępne kryteria kwalifikujące do starań o antykryzysowe stypednia i dofinansowania kosztów kształcenia. We wniosku o dofinansowanie i stypendia z FP przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych podaje m.in.:

 • rodzaj i charakterystykę szkolenia czy studiów podyplomowych,
 • liczbę skierowanych na nie osób,
 • kalkulację kosztów takiej nauki,
 • wysokość środków, o jaką występuje do FP z tytułu dofinansowania i stypendiów.

Do wniosku załącza wiele dokumentów, w tym:

 • zaświadczenie o posiadaniu statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych,
 • dokument dowodzący utworzenie funduszu szkoleniowego,
 • zaświadczenie i informacje o uzyskanej pomocy publicznej.

W umowie ze starostą strony określają m.in. harmonogram przekazywania firmie dofinansowań i stypendiów oraz ich wysokość.

Inne obowiązki

Sfinalizowanie kontraktu ze starostą to nie koniec procedury. Pracodawca ma nadal liczne obowiązki informacyjne i rozliczeniowe. Musi np. zawiadomić starostę w ciągu 7 dni o rozwiązaniu stosunku pracy z podwładnym, przerwaniu przez niego nauki czy o jego chorobie. Jest też zobowiązany zwrócić całość wsparcia uzyskanego na osobę, której wręczył wypowiedzenie z przyczyn jej niedotyczących podczas przestoju ekonomicznego albo w ciągu następnych 6 miesięcy.

Podstawa prawna

 • art. 3–6, art. 15–17, art. 22–24 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa) (DzU nr 125, poz. 1035),
 • § 2–6 rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków FP kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 136, poz. 1119),
 • § 2 i załącznik 1 do rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych (DzU nr 135, poz. 1112).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.