Kategorie

Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)?

Powinien Pan wystąpić o status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na wniosku o przyznanie świadczeń z FGŚP, wypełniając jedynie część A tego wniosku. Składa go Pan do kierownika biura FGŚP właściwego dla swojej siedziby. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że firma przechodzi przejściowe trudności finansowe, należy złożyć drugi, właściwy już wniosek – o udzielenie stypendiów z FP, tym razem w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby spółki.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań oferowanych przez przepisy dla zakładów pracy odczuwających pierwsze skutki spowolnienia gospodarczego jest tzw. przestój ekonomiczny. Polega on na tym, że zatrudnieni z powodu recesji nie świadczą pracy, lecz pozostają w gotowości do niej, a za czas przerwy otrzymują przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch części:

 • świadczenia z FGŚP na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego bądź stypendium z FP dla pracownika skierowanego w tym okresie na szkolenie lub studia podyplomowe; oba w wysokości do równowartości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł i są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy,
 • płacy ze środków pracodawcy uzupełniającej to świadczenie z FGŚP albo stypendium z FP do poziomu minimalnego wynagrodzenia (art. 4 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Aby objąć pracownika przestojem ekonomicznym, pracodawca musi uzyskać jego zgodę na piśmie. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się posłać podwładnego na dotowane przez siebie szkolenie bądź studia podyplomowe, otrzyma dofinansowania z FP. Dofinansowania te pracodawca dostanie, jeżeli spełnił następujące warunki:

 • założył fundusz szkoleniowy i przekazuje na niego corocznie 0,25% wartości środków przeznaczonych na płace załogi,
 • skierowanie zatrudnionego na konkretne szkolenie bądź studia podyplomowe jest uzasadnione obecnymi albo przyszłymi potrzebami zakładu pracy (art. 22 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Wypełnienie części A wniosku o świadczenia z FGŚP

Z tego rozwiązania (przestój połączony z nauką) mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, czyli odczuwający pierwsze oznaki kryzysu, ale niekwalifikujący się jeszcze do upadłości czy likwidacji. Firma starająca się o uzyskanie takiego statusu musi spełnić 7 warunków, m.in. wykazać w pewnym okresie przynajmniej 25% spadek obrotów, opracować program naprawczy oraz wystąpić z wnioskiem. Aby więc w ogóle starać się o stypendia z tytułu przestoju ekonomicznego, pracodawca najpierw składa wniosek o nadanie statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych. Wniosek ten stanowi część A wniosku o przyznanie antykryzysowych świadczeń z FGŚP, którego wzór został zamieszczony w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.


Procedura

Po wypełnieniu części A wniosku i załączeniu wielu dokumentów (ich spis znajduje się w treści wniosku), firma dostarcza go kierownikowi biura terenowego FGŚP właściwego dla swojej siedziby. W zależności od formy organizacyjno-prawnej zainteresowanego, kierownik biura FGŚP przekazuje wniosek złożony przez:

 • przedsiębiorstwo państwowe albo spółkę z udziałem Skarbu Państwa – ministrowi Skarbu Państwa,
 • mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcę – marszałkowi województwa,
 • innego przedsiębiorcę – ministrowi gospodarki.

Gdy podmiot gospodarczy spełnia wszystkie warunki, wymienione organy wystawiają zaświadczenie w ciągu 7 dni od wpływu kompletnego wniosku. Przekazują je następnie kierownikowi biura FGŚP, a kopię – okręgowemu inspektorowi pracy. O wydaniu zaświadczenia kierownik biura FGŚP zawiadamia przedsiębiorcę pisemnie, wysyłając mu jego kopię.

Wniosek o stypendia

Dopiero po otrzymaniu wymienionego zaświadczenia wolno przedsiębiorcy skierować wniosek o zawarcie umowy w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, stypendium z FP do powiatowego urzędu pracy właściwego dla jego siedziby. Zanim to jednak uczyni, powinien najpierw skierować pracownika czy pracowników na naukę i podpisać z nimi umowy określające ich wzajemne relacje. Są to bowiem wstępne kryteria kwalifikujące do starań o antykryzysowe stypednia i dofinansowania kosztów kształcenia. We wniosku o dofinansowanie i stypendia z FP przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych podaje m.in.:

 • rodzaj i charakterystykę szkolenia czy studiów podyplomowych,
 • liczbę skierowanych na nie osób,
 • kalkulację kosztów takiej nauki,
 • wysokość środków, o jaką występuje do FP z tytułu dofinansowania i stypendiów.

Do wniosku załącza wiele dokumentów, w tym:

 • zaświadczenie o posiadaniu statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych,
 • dokument dowodzący utworzenie funduszu szkoleniowego,
 • zaświadczenie i informacje o uzyskanej pomocy publicznej.

W umowie ze starostą strony określają m.in. harmonogram przekazywania firmie dofinansowań i stypendiów oraz ich wysokość.

Inne obowiązki

Sfinalizowanie kontraktu ze starostą to nie koniec procedury. Pracodawca ma nadal liczne obowiązki informacyjne i rozliczeniowe. Musi np. zawiadomić starostę w ciągu 7 dni o rozwiązaniu stosunku pracy z podwładnym, przerwaniu przez niego nauki czy o jego chorobie. Jest też zobowiązany zwrócić całość wsparcia uzyskanego na osobę, której wręczył wypowiedzenie z przyczyn jej niedotyczących podczas przestoju ekonomicznego albo w ciągu następnych 6 miesięcy.

Podstawa prawna

 • art. 3–6, art. 15–17, art. 22–24 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa) (DzU nr 125, poz. 1035),
 • § 2–6 rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków FP kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 136, poz. 1119),
 • § 2 i załącznik 1 do rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych (DzU nr 135, poz. 1112).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?