reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Związek zawodowy – utworzenie

Związek zawodowy – utworzenie

Związek zawodowy powstaje na mocy uchwały podjętej przez co najmniej 10 osób, która są uprawnione do tworzenia związków zawodowych. Każdy związek zawodowy podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak jest procedura utworzenia związku zawodowego?

Polecamy również serwis: Spory zbiorowe

Rejestracja

Każdy związek zawodowy podlega obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli jednak, wbrew obowiązkowi, komitet założycielski nie złoży w terminie 30 dni od dnia założenia związku wniosku o rejestrację, uchwała o utworzeniu związku utraci moc. W takiej sytuacji, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r. (I PKN 4/97), członek komitetu założycielskiego związku zawodowego traci ochronę przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy.

Z dniem zarejestrowania związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną. Oznacza to, że postanowienia statutu mają decydujące znaczenie dla stwierdzenia posiadania osobowości prawnej przez jednostkę organizacyjną związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2007 r., sygn. akt II PK 196/06).

Zmiana statutu związku zawodowego

Związek zawodowy zawiadamia niezwłocznie właściwy sąd o zmianie statutu. Zmiana statutu związku zawodowego wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia zawiadomienia, jeżeli sąd nie zgłosił wcześniej zastrzeżeń co do jej zgodności z prawem. Natomiast w razie zgłoszenia zastrzeżeń sąd zawiadamia o nich związek zawodowy i wyznacza rozprawę dla ich rozpatrzenia w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia przez związek o zmianie statutu.

Postanowienie sądu w przedmiocie zmiany statutu związku zawodowego, wydane zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234), podlega zaskarżeniu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1994 r., sygn. akt I PZP 8/94).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wykreślenie związku zawodowego z rejestru

Zgodnie z art. 17 ustawy o związkach zawodowych sąd dokonuje skreślenia związku zawodowego z rejestru w trzech przypadkach. Zalicza się do nich:

  1. wskazany w statucie organ podjął uchwałę o rozwiązaniu związku,
  2. zakład pracy, w którym dotychczas działał związek zawodowy, został wykreślony z właściwego rejestru z powodu likwidacji lub upadłości tego zakładu albo jego przekształcenia organizacyjno-prawnego, uniemożliwiającego kontynuowanie działalności tego związku,
  3. liczba członków związku utrzymuje się poniżej 10 przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Wszystkie trzy okoliczności sąd stwierdza z urzędu lub na wniosek związku zawodowego.

Postępowanie o rejestrację związku zawodowego

Sprawy dotyczące rejestracji związków zawodowych są rozpatrywane w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Sąd rozpatruje je w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Warto dodać, że postępowanie w sprawach rejestracji jest wolne od opłat sądowych.

W rozumieniu art. 510 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 20 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych nie jest zainteresowanym w sprawie o rejestrację związku zawodowego zakład pracy, na obszarze którego ma działać utworzony związek. Dlatego zakład pracy nie może być dopuszczony w charakterze uczestnika w postępowaniu o rejestrację zakładowej organizacji związkowej (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 1989 r., sygn. akt I PRZ 15/89).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama