reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa?

Zakładowy związek zawodowy przedstawia pracodawcy co kwartał, według stanu na ostatni dzień kwartału, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków swojego związku (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Dla uprawnień związkowych ważna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawca otrzymał informację o liczbie pracowników należących do związku. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 135/06, OSNP 2007/21-22/31) wyjaśnił, że jeżeli w określonym terminie organizacja związkowa nie przedstawi informacji co do liczebności jej członków, pracodawca ma prawo przyjąć, że od tej daty organizacji nie przysługują już uprawnienia, jakie przepisy prawa przewidują dla organizacji związkowej. Nie oznacza to, że związek zawodowy nie może w późniejszym terminie wykazać, że liczba jego członków wynosi co najmniej 10 osób. Do tego czasu jednak pracodawca może przyjąć, że związek nie korzysta z ustawowych uprawnień. Sąd skreśla związek z rejestru m.in. wtedy, gdy liczba jego członków utrzymuje się poniżej 10 osób przez okres dłuższy niż 3 miesiące (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o związkach zawodowych).

PRZYKŁAD

Zakładowa organizacja związkowa 10 stycznia 2011 r. przekazała zarządowi spółki listę swoich członków za IV kwartał 2010 r., z której wynikało, że związek liczy obecnie 7 osób. Zarząd spółki w marcu 2011 r., z uwagi na utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, samodzielnie ustalił roczny plan wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Władze spółki postąpiły prawidłowo.

Podstawa prawna

  • art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 251, art. 32 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama