| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Zakończenie sporu z pracownikiem bez udziału sądu pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć wysokich kosztów. Pomocne mogą okazać się w tym względzie nieco dziś zapomniane komisje pojednawcze.

Sąd, nadając klauzulę, zobowiązany jest do sprawdzenia treści ugody. Jeżeli po przeanalizowaniu akt postępowania przed komisją lub z treści samej ugody wynikać będzie, iż ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia, sąd odmówi nadania ugodzie klauzuli wykonalności.

Ponadto pracownik sam może wystąpić o uznanie ugody za bezskuteczną, jeżeli narusza ona jego słuszny interes. Może to zrobić w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia. Termin ten wynosi 14 dni w sprawach o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Wynika z tego, że zawarcie ugody przed komisją nie gwarantuje pracodawcy, iż sprawa pracownika nie będzie rozpatrywana przez sąd.

Pojęcie słusznego interesu pracownika nie jest zdefiniowane przez przepisy prawa. Należy jednak uznać, że jeżeli w wyniku zawartej ugody pracownik zrzekł się uprawnień pracowniczych, które gwarantowane są mu przepisami prawa, narusza to jego słuszny interes.

Przekazanie sprawy do sądu

Postępowanie przed komisją nie musi doprowadzić do zawarcia ugody. Pracownik w ciągu 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego może zażądać przekazania jego wniosku do sądu pracy. Wniosek wszczynający postępowanie pojednawcze zastępuje pozew.

Pracownik może też złożyć pozew samodzielnie na zasadach ogólnych. Ponieważ wniosek o wszczęcie postępowania pojednawczego wstrzymuje bieg terminów do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania, terminy ustawowe zaczynają biec od dnia zakończenia postępowania pojednawczego.

Katarzyna Sarek

prawnik,

Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »