REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

9 lutego 2024 zaczyna się generalny strajk rolników może potrwać do 10 marca 2024. Jeśli nie będzie nas, rolników, to nie będzie żywności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
9 lutego 2024 zaczyna się generalny strajk rolników może potrwać do 10 marca 2024. Jeśli nie będzie nas, rolników, to nie będzie żywności
Policja

REKLAMA

REKLAMA

9 lutego 2024 zaczyna się generalny strajk rolników może potrwać do 10 marca 2024. "Jeśli nie będzie nas, rolników, to nie będzie żywności". Już od 2023 trwają ogólnoeuropejskie protesty rolników, m.in. we Francji czy w Niemczech. Polscy rolnicy, którzy protestowali już w styczniu 2024 r. na mniejszą skalę, podkreślają: to protest przeciwko Brukseli, a nie polskiemu rządowi.
rozwiń >

9 lutego 2024 - paraliż na polskich drogach, protesty rolników

Jak rolnicy zapowiadali tak zrobili. W związku z niekorzystną dla polskich rolników decyzją Komisji UE w dniu 9 lutego 2024 roku można się spodziewać paraliżu. Protesty mają potrwać nawet kilka godzin. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach drogi mają być okupowane przez protestujących. 

REKLAMA

Autopromocja

Rolnicy mają prawo zrzeszać się i strajkować 

Już z samej ustawy zasadniczej, Konstytucji RP wynika, że rolnicy mają prawo się zrzeszać i strajkować. Jak wynika z Konstytucji RP, Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji. Tak więc, w Polsce zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców. Rolnikom przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu.

Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w RP 

Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w RP jest wolną, niezależną i samorządną organizacją osób pracujących w rolnictwie i jego obsłudze, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek realizuje cele i zadania zawarte w jego statucie zgodnie z obowiązującym prawem. Zrzesza na zasadach dobrowolności pracujących we wszystkich sektorach i podmiotach gospodarczych rolnictwa i jego obsłudze. Celem Związku jest ochrona godności, praw i interesów materialnych, socjalno-kulturalnych i moralnych osób pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. ZZPR w RP należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz do Europejskiej Federacji Związków Zawodowych Żywności, Rolnictwa i Turystyki (EFFAT).

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawiają nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik, to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej - wskazywali w oficjalnym komunikacie przedstawiciele NSZZ RI "Solidarność

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: rolnicy protestują, bo sytuacja jest bardzo trudna

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest świadomy problemów w sektorze rolnym. Szczególnie podczas rozmów rządu z przedstawicielami organizacji i związków zawodowych rolników w dniu 6 lutego 2024 r. podkreślano brak opłacalności pracy w rolnictwie i wysokie koszty produkcji. Wskazywano, że rolnicy protestują, bo sytuacja jest bardzo trudna. Nie mają środków na zakup nawozów, nie mogą sprzedać zboża, którego ceny są bardzo niskie. Minister podkreśla: "Rolnicze protesty są także w interesie konsumentów, bo rolnicy jako grupa zawodowa chcą się wywiązać ze swoich zobowiązań wobec nich. Rolnicy, jak każda grupa zawodowa mają prawo protestować. Ja mogę się tylko z tym pogodzić i prowadzić dialog, aby później realizować obowiązki ministerstwa, właściwie pewnej służby wobec rolników".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są postulaty rolników? 

Ważne
Rolnicy mówią 3 razy STOP! Sprzeciwiają się: Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolnych z Ukrainy oraz ograniczaniu hodowli w Polsce. Rolnicy postulują o:
  • Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej.

  • Zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy. 

  • Rozbudowę infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych.

  • Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.

  • Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.

  • Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tys. do 50 tys.

  • Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.

6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników

W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA