9 lutego 2024 zaczyna się generalny strajk rolników może potrwać do 10 marca 2024. Jeśli nie będzie nas, rolników, to nie będzie żywności
REKLAMA
REKLAMA
- 9 lutego 2024 - paraliż na polskich drogach, protesty rolników
- Rolnicy mają prawo zrzeszać się i strajkować
- Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w RP
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: rolnicy protestują, bo sytuacja jest bardzo trudna
- Jakie są postulaty rolników?
- 6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników
9 lutego 2024 - paraliż na polskich drogach, protesty rolników
Jak rolnicy zapowiadali tak zrobili. W związku z niekorzystną dla polskich rolników decyzją Komisji UE w dniu 9 lutego 2024 roku można się spodziewać paraliżu. Protesty mają potrwać nawet kilka godzin. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach drogi mają być okupowane przez protestujących.
REKLAMA
Rolnicy mają prawo zrzeszać się i strajkować
Już z samej ustawy zasadniczej, Konstytucji RP wynika, że rolnicy mają prawo się zrzeszać i strajkować. Jak wynika z Konstytucji RP, Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji. Tak więc, w Polsce zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców. Rolnikom przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu.
Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w RP
Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w RP jest wolną, niezależną i samorządną organizacją osób pracujących w rolnictwie i jego obsłudze, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek realizuje cele i zadania zawarte w jego statucie zgodnie z obowiązującym prawem. Zrzesza na zasadach dobrowolności pracujących we wszystkich sektorach i podmiotach gospodarczych rolnictwa i jego obsłudze. Celem Związku jest ochrona godności, praw i interesów materialnych, socjalno-kulturalnych i moralnych osób pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. ZZPR w RP należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz do Europejskiej Federacji Związków Zawodowych Żywności, Rolnictwa i Turystyki (EFFAT).
Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawiają nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik, to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej - wskazywali w oficjalnym komunikacie przedstawiciele NSZZ RI "Solidarność
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: rolnicy protestują, bo sytuacja jest bardzo trudna
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest świadomy problemów w sektorze rolnym. Szczególnie podczas rozmów rządu z przedstawicielami organizacji i związków zawodowych rolników w dniu 6 lutego 2024 r. podkreślano brak opłacalności pracy w rolnictwie i wysokie koszty produkcji. Wskazywano, że rolnicy protestują, bo sytuacja jest bardzo trudna. Nie mają środków na zakup nawozów, nie mogą sprzedać zboża, którego ceny są bardzo niskie. Minister podkreśla: "Rolnicze protesty są także w interesie konsumentów, bo rolnicy jako grupa zawodowa chcą się wywiązać ze swoich zobowiązań wobec nich. Rolnicy, jak każda grupa zawodowa mają prawo protestować. Ja mogę się tylko z tym pogodzić i prowadzić dialog, aby później realizować obowiązki ministerstwa, właściwie pewnej służby wobec rolników".
Jakie są postulaty rolników?
Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej.
Zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy.
Rozbudowę infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych.
Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.
Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.
Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tys. do 50 tys.
Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.
6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników
W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat