REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

Jest rozporządzenie o podwyżkach na uczelniach - 9370 zł brutto dla profesora

Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 235), określa nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników uczelni. Ustalono, że minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 9370 zł. Skąd taka kwota? Wynagrodzenie ustala się, mając na uwadze adekwatność wynagrodzenia do kwalifikacji niezbędnych do zatrudnienia na tym stanowisku.  Trzeba mieć na uwadze, że te kwalifikacje, zatem pięcie się przez lata po stopniach kariery naukowej, uzyskując kolejno tytuł magistra, stopień doktora, doktora habilitowanego, profesora nadzwyczajnego a później otrzymanie tytułu: Profesora, od Prezydenta RP - jest bardzo długą i ciężką drogą. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież nie jest to praca fizyczna - tak, ale praca umysłowa naukowca bywa niekiedy bardzo trudna. Trudnością jest ciągłe aktualizowanie wiedzy, poszerzanie horyzontów i odkrywanie, czegoś co jeszcze nie zostało opisane w literaturze przedmiotu. Oczywiście wszystko zależy od dziedziny naukowej, jednak  wydaje się, że jak na kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy naukowo-dydaktycznej, konieczności uczestniczenia w konferencjach polskich i międzynarodowych, systematycznego publikowania opracowań naukowych, prowadzenia działalności organizacyjnej na uczelni (w tym wiele formalności), licznych wykładów, seminariów, prowadzenia zajęć ze studentami - to taka kwota nie jest wysoka. Tym bardziej, że Profesurę od Prezydenta rzadko dostaje się będąc przed 50-tką. Oczywiście są takie sytuacje, ale nie zdarza się to często.

REKLAMA

Autopromocja

Ile zarabia pracownik naukowy? Ile zarabia wykładowca akademicki?

Na podstawie art. 137 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm) postanowiono, że: wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:
1) profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83%,
2) adiunkta - wynosi nie mniej niż 73%
- wynagrodzenia profesora.

Co to oznacza w praktyce po zmianach rozporządzenia i podwyżkach? Tyle, że wprowadzone wzrosty wynagrodzeń minimalnego zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych wygląda tak:

Stanowisko

Dotychczasowe wynagrodzenie (zł, brutto)

Aktualne wynagrodzenie po podwyżce (zł, brutto)

Wartość kwotowa podwyżki

profesor 
(100% stawki)

7 210,00

9 370,00 

2 160,00

profesor uczelni 
(83% stawki)

5 984,30

7 777,10 

1 792,80

adiunkt 
(73% stawki)

5 263,30

6 840,10 

1 576,80

inny nauczyciel akademicki 
(50% stawki)

3 605,00 

4 685,00 

1 080,00 

Przykład
Na co mają wpływ podwyżki na uczelniach?

Wskazane w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie profesorskie ma wpływ także na różne inne świadczenia, np. na wysokość: łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student, miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora, wynagrodzenia w postępowaniach awansowych, miesięcznego stypendium doktoranckiego.

Podstawowe wynagrodzenie pracownika uczelni publicznej składa się z wynagrodzenia zasadniczego (nie może być niższe od minimum ustawowego) i dodatku za staż pracy, które stanowią stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo nauczyciel akademicki w uczelni publicznej może otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych bądź inne dodatki jeżeli zostały określone w przepisach wewnętrznych.

Od kiedy podwyżki na uczelniach?

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r. Pierwsze wypłaty wyższych wynagrodzeń nastąpią więc pewnie w luty/marcu z wyrównaniem od stycznia 2024 r. 

Ważne
O WYNAGRODZENIACH DECYDUJĄ WŁADZE UCZELNI

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach publicznych kształtują samodzielnie władze uczelni w ramach posiadanej w tym zakresie autonomii, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika i z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Pracownicy uczelni publicznych zyskają a nie publicznych nie

Nie na każdej uczelni będą podwyżki o 30%. Na publicznej uczelni adiunkt po zmianach zarabia minimalnej 6840 zł  brutto, a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł! Skąd taka różnica? Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i rozporządzenie odnoszą się tylko do pracowników uczelni publicznych! 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA