REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

Jest rozporządzenie o podwyżkach na uczelniach - 9370 zł brutto dla profesora

Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 235), określa nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników uczelni. Ustalono, że minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 9370 zł. Skąd taka kwota? Wynagrodzenie ustala się, mając na uwadze adekwatność wynagrodzenia do kwalifikacji niezbędnych do zatrudnienia na tym stanowisku.  Trzeba mieć na uwadze, że te kwalifikacje, zatem pięcie się przez lata po stopniach kariery naukowej, uzyskując kolejno tytuł magistra, stopień doktora, doktora habilitowanego, profesora nadzwyczajnego a później otrzymanie tytułu: Profesora, od Prezydenta RP - jest bardzo długą i ciężką drogą. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież nie jest to praca fizyczna - tak, ale praca umysłowa naukowca bywa niekiedy bardzo trudna. Trudnością jest ciągłe aktualizowanie wiedzy, poszerzanie horyzontów i odkrywanie, czegoś co jeszcze nie zostało opisane w literaturze przedmiotu. Oczywiście wszystko zależy od dziedziny naukowej, jednak  wydaje się, że jak na kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy naukowo-dydaktycznej, konieczności uczestniczenia w konferencjach polskich i międzynarodowych, systematycznego publikowania opracowań naukowych, prowadzenia działalności organizacyjnej na uczelni (w tym wiele formalności), licznych wykładów, seminariów, prowadzenia zajęć ze studentami - to taka kwota nie jest wysoka. Tym bardziej, że Profesurę od Prezydenta rzadko dostaje się będąc przed 50-tką. Oczywiście są takie sytuacje, ale nie zdarza się to często.

Autopromocja

Ile zarabia pracownik naukowy? Ile zarabia wykładowca akademicki?

Na podstawie art. 137 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm) postanowiono, że: wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:
1) profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83%,
2) adiunkta - wynosi nie mniej niż 73%
- wynagrodzenia profesora.

Co to oznacza w praktyce po zmianach rozporządzenia i podwyżkach? Tyle, że wprowadzone wzrosty wynagrodzeń minimalnego zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych wygląda tak:

Stanowisko

Dotychczasowe wynagrodzenie (zł, brutto)

Aktualne wynagrodzenie po podwyżce (zł, brutto)

Wartość kwotowa podwyżki

profesor 
(100% stawki)

7 210,00

9 370,00 

2 160,00

profesor uczelni 
(83% stawki)

5 984,30

7 777,10 

1 792,80

adiunkt 
(73% stawki)

5 263,30

6 840,10 

1 576,80

inny nauczyciel akademicki 
(50% stawki)

3 605,00 

4 685,00 

1 080,00 

Przykład
Na co mają wpływ podwyżki na uczelniach?

Wskazane w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie profesorskie ma wpływ także na różne inne świadczenia, np. na wysokość: łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student, miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora, wynagrodzenia w postępowaniach awansowych, miesięcznego stypendium doktoranckiego.

Podstawowe wynagrodzenie pracownika uczelni publicznej składa się z wynagrodzenia zasadniczego (nie może być niższe od minimum ustawowego) i dodatku za staż pracy, które stanowią stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo nauczyciel akademicki w uczelni publicznej może otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych bądź inne dodatki jeżeli zostały określone w przepisach wewnętrznych.

Od kiedy podwyżki na uczelniach?

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r. Pierwsze wypłaty wyższych wynagrodzeń nastąpią więc pewnie w luty/marcu z wyrównaniem od stycznia 2024 r. 

Ważne
O WYNAGRODZENIACH DECYDUJĄ WŁADZE UCZELNI

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach publicznych kształtują samodzielnie władze uczelni w ramach posiadanej w tym zakresie autonomii, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika i z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Pracownicy uczelni publicznych zyskają a nie publicznych nie

Nie na każdej uczelni będą podwyżki o 30%. Na publicznej uczelni adiunkt po zmianach zarabia minimalnej 6840 zł  brutto, a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł! Skąd taka różnica? Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i rozporządzenie odnoszą się tylko do pracowników uczelni publicznych! 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA