| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak ustalić ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do celów służbowych

Jak ustalić ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do celów służbowych

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku kierownika marketingu. Zawarliśmy z nim umowę o używanie do celów służbowych laptopa będącego jego własnością. Będzie na nim wykonywał m.in. analizy rynku, ankiety, a także komunikował się z firmą i kontrahentami. W jaki sposób ustalić dla pracownika ekwiwalent za używanie laptopa, aby przyznana kwota była zwolniona z podatku i składek oraz jednocześnie rekompensowała pracownikowi koszty pracy na laptopie?

Pracodawca może umówić się z pracownikiem co do zwrotu w odpowiedniej części pozostałych kosztów związanych z używaniem laptopa do pracy, np. wydatków na jego bieżącą konserwację, naprawę czy ulepszenie, poniesionych przez pracownika. Wówczas kwota ekwiwalentu będzie zmienna.

Kwotę ekwiwalentu można oszacować także w prostszy sposób, przez podzielenie wartości rynkowej komputera przez liczbę miesięcy jego wykorzystywania do celów służbowych. Jeśli pracownik używa go z różną częstotliwością, uzyskaną miesięczną stawkę ekwiwalentu można podzielić przez liczbę roboczogodzin spędzonych przez pracownika przy pracy z wykorzystaniem prywatnego laptopa. Wtedy miesięczna kwota ekwiwalentu będzie również zmienna i będzie zależała od liczby faktycznie przepracowanych godzin.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona jako asystentka prezesa zarządu spółki z o.o. korzysta z własnego komputera kilka razy w miesiącu, sporządzając raporty ze służbowych podróży członków zarządu. Pracownica odnotowuje liczbę godzin pracy na własnym laptopie. W kwietniu br. przepracowała 15 godzin na prywatnym sprzęcie. Ponadto strony ustaliły, że od maja do końca 2012 r. pracownica będzie codziennie wykorzystywała w pracy prywatny laptop. Wartość rynkowa laptopa wynosi 2500 zł. Ekwiwalent za kwiecień wynosi 13,89 zł (2500 zł : 12 m-cy = 208,34 zł; 208,34 zł : 15 godzin = 13,89 zł). Od maja do grudnia br. pracownica będzie otrzymywała miesięcznie ekwiwalent po 208,34 zł (2500 zł : 12 m-cy).

Podstawa prawna:

  • art. 6711 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 13 i załącznik nr 1 do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361),
  • § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK