| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?

WAŻNE!

Pracodawca może zaproponować zastępcy niższe wynagrodzenie od uzyskiwanego przez nieobecnego pracownika.

Część pracodawców w przepisach wewnątrzzakładowych określa wysokość płacy, np. widełkami, lub ma ustalony system wynagradzania na poszczególnych stanowiskach pracy. Wówczas zastępca nie może być pod tym względem dyskryminowany i otrzymać niższego wynagrodzenia niż zostało to przewidziane na danym stanowisku. Jeśli chodzi o uprawnienia pracownika – zastępcy do dodatkowych świadczeń ze stosunku pracy, które przysługiwały nieobecnemu pracownikowi, to pracodawca nie ma obowiązku zapewniania tych świadczeń pracownikowi na zastępstwie.

Z zastępcą zostaje nawiązany odrębny stosunek pracy. Zatem nie oznacza to, że taki pracownik automatycznie wstępuje we wszystkie uprawnienia zastępowanej osoby, w tym do świadczeń pozapłacowych. Natomiast w przypadku, gdy takie uprawnienia wynikają z wewnętrznych przepisów płacowych, zastępca ma do nich prawo. Jeśli jednak dodatkowe przywileje zostały przyznane tylko nieobecnemu pracownikowi, to zastępca nie musi ich otrzymać. Chodzi tu np. o pakiet medyczny, służbowy telefon czy polisę na życie, przy czym pracodawca może przyznać zastępcy takie świadczenia w wyniku indywidualnych negocjacji.

Podstawa prawna:

  • art. 25 § 1, art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »