reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość wynagrodzenia w przypadku niedostarczenia zwolnienia szpitalnego

Wysokość wynagrodzenia w przypadku niedostarczenia zwolnienia szpitalnego

Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się uwzględniając liczbę dni z zaświadczenia lekarskiego. Gdy chory, będący w szpitalu, nie dostarczył jeszcze zwolnienia, okres ten w dokumentach rozliczeniowych należy wykazać jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia.

W przypadku niezdolności pracownika do pracy podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA) wystawione przez lekarza. Pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy zwolnienie nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jednak w razie pobytu pracownika w szpitalu i przedłużenia się jego trwania, nie zawsze będzie to możliwe. Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu, kiedy przebywał on w szpitalu, a pracodawca nie otrzymał zwolnienia, będzie przebiegać inaczej.

Pobyt w szpitalu a dostarczenie zwolnienia lekarskiego

Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a co za tym idzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, upoważnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wystawiania zaświadczeń. Zawiadamiając pracodawcę o pobycie w szpitalu, bez dostarczenia zaświadczenia ZUS ZLA, pracownik nie będzie miał prawa do otrzymania za ten okres wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Świadczenia te pracodawca wypłaci dopiero po doręczeniu zwolnienia.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS, zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego ze szpitala. W razie dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni, w celu umożliwienia wypłaty świadczeń chorobowych.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Jednak, gdy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy wynosi 100%, również za okres pobytu w szpitalu.

Jeżeli pracownik, który ukończył 50. rok życia, przebywa w szpitalu w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, podczas którego wypłacany jest mu zasiłek chorobowy, wynagrodzenie to za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 80% (albo 100% w przypadkach wskazanych w art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

Przykład

Jeden z pracowników poinformował pracodawcę, że 19 listopada udaje się do szpitala na operację i nie wie, jak długo będzie tam przebywał. Jest to pierwsza niezdolność do pracy pracownika w tym roku. Pracodawca sporządza listę płac 28. dnia miesiąca, przelewy wynagrodzeń na konta pracowników ma wykonać 29 listopada. Na dzień sporządzenia listy płac pracodawca nie otrzymał zwolnienia lekarskiego od pracownika, który nadal przebywał w szpitalu. Pracownik ma opuścić szpital 30 listopada i zwolnienie pracodawcy może dostarczyć najwcześniej 3 grudnia. Jak pracodawca powinien obliczyć wynagrodzenie tego pracownika za listopad?

Jeżeli w momencie sporządzania listy płac pracodawca nie posiada zaświadczenia ZUS ZLA, bo pracownik z powodu przebywania w szpitalu nie dostarczył go (od przyjęcia do szpitala nie minęło jeszcze 14 dni i pracownik nie otrzymał zwolnienia), to za ten czas pracodawca nie powinien naliczać wynagrodzenia (w tym przypadku będzie to wynagrodzenie chorobowe, bo jest to pierwsza niezdolność pracownika w tym roku) i wykazać ten okres w dokumentach rozliczeniowych jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku z kodem 151. Następnie, gdy pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie, pracodawca powinien skorygować dokumentację i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za czas pobytu w szpitalu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama