Kategorie

Wysokość wynagrodzenia w przypadku niedostarczenia zwolnienia szpitalnego

Joanna Pysiewicz-Jężak
Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się uwzględniając liczbę dni z zaświadczenia lekarskiego. Gdy chory, będący w szpitalu, nie dostarczył jeszcze zwolnienia, okres ten w dokumentach rozliczeniowych należy wykazać jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia.

W przypadku niezdolności pracownika do pracy podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA) wystawione przez lekarza. Pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy zwolnienie nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jednak w razie pobytu pracownika w szpitalu i przedłużenia się jego trwania, nie zawsze będzie to możliwe. Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu, kiedy przebywał on w szpitalu, a pracodawca nie otrzymał zwolnienia, będzie przebiegać inaczej.

Pobyt w szpitalu a dostarczenie zwolnienia lekarskiego

Reklama

Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a co za tym idzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, upoważnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wystawiania zaświadczeń. Zawiadamiając pracodawcę o pobycie w szpitalu, bez dostarczenia zaświadczenia ZUS ZLA, pracownik nie będzie miał prawa do otrzymania za ten okres wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Świadczenia te pracodawca wypłaci dopiero po doręczeniu zwolnienia.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS, zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego ze szpitala. W razie dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni, w celu umożliwienia wypłaty świadczeń chorobowych.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Jednak, gdy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy wynosi 100%, również za okres pobytu w szpitalu.

Jeżeli pracownik, który ukończył 50. rok życia, przebywa w szpitalu w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, podczas którego wypłacany jest mu zasiłek chorobowy, wynagrodzenie to za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 80% (albo 100% w przypadkach wskazanych w art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

Przykład

Reklama

Jeden z pracowników poinformował pracodawcę, że 19 listopada udaje się do szpitala na operację i nie wie, jak długo będzie tam przebywał. Jest to pierwsza niezdolność do pracy pracownika w tym roku. Pracodawca sporządza listę płac 28. dnia miesiąca, przelewy wynagrodzeń na konta pracowników ma wykonać 29 listopada. Na dzień sporządzenia listy płac pracodawca nie otrzymał zwolnienia lekarskiego od pracownika, który nadal przebywał w szpitalu. Pracownik ma opuścić szpital 30 listopada i zwolnienie pracodawcy może dostarczyć najwcześniej 3 grudnia. Jak pracodawca powinien obliczyć wynagrodzenie tego pracownika za listopad?

Jeżeli w momencie sporządzania listy płac pracodawca nie posiada zaświadczenia ZUS ZLA, bo pracownik z powodu przebywania w szpitalu nie dostarczył go (od przyjęcia do szpitala nie minęło jeszcze 14 dni i pracownik nie otrzymał zwolnienia), to za ten czas pracodawca nie powinien naliczać wynagrodzenia (w tym przypadku będzie to wynagrodzenie chorobowe, bo jest to pierwsza niezdolność pracownika w tym roku) i wykazać ten okres w dokumentach rozliczeniowych jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku z kodem 151. Następnie, gdy pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie, pracodawca powinien skorygować dokumentację i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za czas pobytu w szpitalu.


Pracodawca powinien więc obliczyć wynagrodzenie pracownika za czas przepracowany od 1 do 18 listopada i wypłacić je 29 listopada. Za okres od 19 do 30 listopada pracodawca będzie musiał skorygować dokumentację płacową i wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe po dostarczeniu przez niego zaświadczenia lekarskiego.

Pracownik pobiera wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 4200 zł oraz 15% premii regulaminowej (630 zł). Premia regulaminowa jest pomniejszana proporcjonalnie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W omawianym przykładzie, mimo że pracodawca nie otrzymał zwolnienia od pracownika, to posiada informację, że przebywa on w szpitalu i po zakończeniu hospitalizacji dostarczy zwolnienie.

1. Obliczenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca:

 • Ustalenie stawki za 1 dzień niezdolności do pracy:

4200 zł : 30 = 140 zł

 • Ustalenie potrącenia za dni niezdolności do pracy:

Otrzymaną wyżej kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni choroby pracownika, a następnie odjąć od wynagrodzenia miesięcznego:


140 zł x 12 = 1680 zł

 • Ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca:

– wynagrodzenie zasadnicze: 4200 zł – 1680 zł = 2520 zł,

– premia regulaminowa: 2520 zł x 15% = 378 zł.

Kwota 2898 zł (2520 zł + 378 zł) jest kwotą wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za okres od 1 do 18 listopada, którą pracodawca wypłaci 29 listopada.

2. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pracodawca obliczy wynagrodzenie chorobowe za czas pobytu w szpitalu (od 19 do 30 listopada).

Przez cały okres, z którego wynagrodzenia jest uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego (od listopada 2011 r. do października 2012 r.), pracownik otrzymywał wynagrodzenie stałe w wysokości 4200 zł i 15% premię regulaminową. Jest to pierwsza niezdolność pracownika do pracy od chwili zatrudnienia w 2010 r.

 • Ustalamy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego:

4830 zł (4200 zł + 630 zł) x 13,71% (składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez pracownika) = 662,19 zł,

4830 zł – 662,19 zł = 4167,81 zł,

4167,81 zł x 80% = 3334,25 zł,

3334,25 zł : 30 = 111,14 zł.

 • Otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni niezdolności do pracy:

111,14 zł x 12 = 1333,68 zł

Za 12 dni pobytu w szpitalu pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 1333,68 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 11, art. 36, art. 62 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 2, § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.