REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

zadatek czy zaliczka różnica co jest zwrotne zwrotny zwrotna przepada freelancer
Zadatek a zaliczka - czym się różnią, co przepada, a co jest zwrotne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Zadatek i zaliczka zabezpieczeniem finansowym

Aby zminimalizować ryzyko niewywiązania się z umowy, zarówno wolni strzelcy, jak i zleceniodawcy coraz częściej sięgają po zadatki lub zaliczki. Te formy zabezpieczeń finansowych odgrywają istotną rolę w potwierdzaniu złożonych zamówień i zapewnianiu płynności finansowej zleceniobiorcy, ale różnią się między sobą zasadami zwrotu oraz konsekwencjami prawnymi. Zrozumienie tych różnic może być kluczowe dla bezproblemowej i bezpiecznej współpracy z podwykonawcami.

REKLAMA

Autopromocja

W idealnym scenariuszu pracy zdalnej, warunki realizacji zlecenia są jasno określone w umowie lub kontrakcie. Freelancer dostarcza dzieło zgodnie z wymaganiami i terminem, a klient terminowo dokonuje płatności. Jednak w praktyce obie strony mogą napotkać różne trudności. Niejasny brief, konieczność wprowadzania poprawek, opóźnienia w dostarczeniu pracy czy płatności oraz zwykłe nieporozumienia wynikające z komunikacji na odległość, to elementy codziennej rzeczywistości pracy zdalnej.

Zadatek i zaliczka – zabezpieczenie pracy zdalnej

Rozpoczynając współpracę z niezależnym specjalistą, warto zawczasu zminimalizować ryzyko niewywiązania się freelancera z wykonania dzieła i podjąć kroki, dzięki którym zabezpieczymy interesy firmy. Temu celowi służą zadatek i zaliczka. Odgrywają one rolę gwaranta i mają na celu potwierdzenie złożonego zamówienia przez zleceniodawcę oraz zabezpieczenie dla wykonawcy na rzecz przyszłego wynagrodzenia. Czym jednak się różnią?

  • zaliczka – jest rodzajem świadczenia pieniężnego otrzymanego przez jedną ze stron przed zakończeniem umowy i nie podlega regulacjom w osobnych przepisach. Stosuje się do niego przepisy kodeksu cywilnego mówiące o umowach wzajemnych. Zaliczka jest włączana na poczet wynagrodzenia, w sytuacji, gdy umowa dojdzie do skutku. Natomiast, gdy obie strony postanowią odstąpić od umowy świadczenie należy zwrócić. 
  • zadatek – w przeciwieństwie do zaliczki jest określony w art. 394 kodeksu cywilnego. To forma świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, przekazywanego przez jedną ze stron w momencie zawarcia umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zadatek nie powinien przekraczać 20 proc. wartości jej przedmiotu. W sytuacji, gdy umowa zostanie wykonana, świadczenie ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia. Z kolei, w przypadku niewykonania umowy, strony nie są zobowiązane do ustalania nowego terminu lub zmiany warunków, które umożliwią jej realizację. Jeśli obie strony zdecydują się odstąpić od umowy albo gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, strona otrzymująca zadatek (freelancer) ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę w tej samej wysokości. 

Gdy umowa nie została zrealizowana z winy freelancera ma on obowiązek zwrócić zadatek, a zleceniodawca może zażądać zwrotu podwójnej wysokości. Z kolei, kiedy do zerwania umowy dochodzi z winy drugiej strony, zadatek nie podlega zwrotowi, czyli stanowi on formę rekompensaty za utraconą korzyść. 

Ważne

Zaliczka jest zwrotna. Zadatek nie jest zwrotny. Zadatek należy jednak zwrócić w dwóch przypadkach:

  1. obie strony zdecydują się odstąpić od umowy
  2. niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności.

Łączenie umowy o dzieło z zaliczką lub zadatkiem

Zabezpieczenie w postaci zadatków i zaliczek zazwyczaj stosuje się przy zamówieniach na większe kwoty, jednak postanowienia kodeksu cywilnego nie ograniczają ich wykorzystania jedynie do sprzedaży towarów. Korzystając z zadatku lub zaliczki w umowie o dzieło lub umowie zlecenia, zleceniodawcy mogą napotkać inną trudność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy zazwyczaj rozliczają tego typu świadczenia na podstawie faktur zaliczkowych, jeśli podwykonawca nie posiada własnej działalności gospodarczej, należy zawrzeć odpowiednią umowę cywilną. Jednak należy wiedzieć, że przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie konkretnej usługi bądź stworzenie nowego produktu o charakterze autorskim, a to znaczy, że nie może być ona użyta do rozliczenia wyłącznie zadatku bądź zaliczki. Podobne ograniczenie dotyczy umowy zlecenia, której przedmiotem jest czas poświęcony na realizację dzieła – tłumaczy Żaneta Siwik Product Marketing Lead w Useme, platformie upraszczającej rozliczenie na linii klient-freelancer.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca chce wypłacić podwykonawcy zaliczkę, bądź dać zadatek, powinien on skorzystać z umowy wzajemnej lub nienazwanej, aby uregulować płatność. Inną możliwością są dedykowane platformy, które ułatwiają rozliczenie na linii klient-freelancer i chronią obydwie strony umowy.

Faktura zaliczkowa

W przypadku współpracy z samozatrudnionym freelancerem i rozliczeniem B2B na podstawie faktury VAT, podwykonawca powinien wystawić fakturę zaliczkową na otrzymaną kwotę i odprowadzić od niej podatek. Wartość podatku należy uwzględnić również na fakturze zaliczkowej, obliczając go zgodnie ze wzorem:

kwota podatku = (wartość otrzymanej zaliczki x stawka podatku) / (100 + stawka podatku)

Jeśli faktura zaliczkowa została wystawiona na część całkowitej kwoty, to po wykonaniu usługi freelancer wystawia fakturę końcową na pozostałą kwotę wraz z należnym podatkiem.

Zadatek czy zaliczka - różnica, co przepada

Chociaż zadatek i zaliczka są często traktowane na równi, różnią się one przede wszystkim zasadami dotyczącymi zwrotu. Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, w przypadku zerwania umowy przez jedną ze stron, otrzymana zaliczka zawsze podlega zwrotowi, niezależnie od okoliczności. Natomiast zadatek może być w niektórych sytuacjach zwrócony. Jednak zazwyczaj obie strony niechętnie korzystają z tego rozwiązania. Powodem są komplikacje prawne związane z zawarciem takiej umowy oraz możliwość żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli freelancer nie jest w stanie wykonać umowy. Dodatkowo umowa z zadatkiem nie wymaga od drugiej strony ustalenia nowego terminu lub warunków wykonania. Z kolei zaliczka, zgodnie z prawem, musi być zwrócona, więc nie stanowi ona zabezpieczenia dla żadnej ze stron transakcji – podsumowuje Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Źródło: Useme

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS: Odmowa wykonania wyroku TK w sprawie emerytów czerwcowych [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

REKLAMA

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

REKLAMA