REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

zadatek czy zaliczka różnica co jest zwrotne zwrotny zwrotna przepada freelancer
Zadatek a zaliczka - czym się różnią, co przepada, a co jest zwrotne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Zadatek i zaliczka zabezpieczeniem finansowym

Aby zminimalizować ryzyko niewywiązania się z umowy, zarówno wolni strzelcy, jak i zleceniodawcy coraz częściej sięgają po zadatki lub zaliczki. Te formy zabezpieczeń finansowych odgrywają istotną rolę w potwierdzaniu złożonych zamówień i zapewnianiu płynności finansowej zleceniobiorcy, ale różnią się między sobą zasadami zwrotu oraz konsekwencjami prawnymi. Zrozumienie tych różnic może być kluczowe dla bezproblemowej i bezpiecznej współpracy z podwykonawcami.

REKLAMA

Autopromocja

W idealnym scenariuszu pracy zdalnej, warunki realizacji zlecenia są jasno określone w umowie lub kontrakcie. Freelancer dostarcza dzieło zgodnie z wymaganiami i terminem, a klient terminowo dokonuje płatności. Jednak w praktyce obie strony mogą napotkać różne trudności. Niejasny brief, konieczność wprowadzania poprawek, opóźnienia w dostarczeniu pracy czy płatności oraz zwykłe nieporozumienia wynikające z komunikacji na odległość, to elementy codziennej rzeczywistości pracy zdalnej.

Zadatek i zaliczka – zabezpieczenie pracy zdalnej

Rozpoczynając współpracę z niezależnym specjalistą, warto zawczasu zminimalizować ryzyko niewywiązania się freelancera z wykonania dzieła i podjąć kroki, dzięki którym zabezpieczymy interesy firmy. Temu celowi służą zadatek i zaliczka. Odgrywają one rolę gwaranta i mają na celu potwierdzenie złożonego zamówienia przez zleceniodawcę oraz zabezpieczenie dla wykonawcy na rzecz przyszłego wynagrodzenia. Czym jednak się różnią?

  • zaliczka – jest rodzajem świadczenia pieniężnego otrzymanego przez jedną ze stron przed zakończeniem umowy i nie podlega regulacjom w osobnych przepisach. Stosuje się do niego przepisy kodeksu cywilnego mówiące o umowach wzajemnych. Zaliczka jest włączana na poczet wynagrodzenia, w sytuacji, gdy umowa dojdzie do skutku. Natomiast, gdy obie strony postanowią odstąpić od umowy świadczenie należy zwrócić. 
  • zadatek – w przeciwieństwie do zaliczki jest określony w art. 394 kodeksu cywilnego. To forma świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, przekazywanego przez jedną ze stron w momencie zawarcia umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zadatek nie powinien przekraczać 20 proc. wartości jej przedmiotu. W sytuacji, gdy umowa zostanie wykonana, świadczenie ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia. Z kolei, w przypadku niewykonania umowy, strony nie są zobowiązane do ustalania nowego terminu lub zmiany warunków, które umożliwią jej realizację. Jeśli obie strony zdecydują się odstąpić od umowy albo gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, strona otrzymująca zadatek (freelancer) ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę w tej samej wysokości. 

Gdy umowa nie została zrealizowana z winy freelancera ma on obowiązek zwrócić zadatek, a zleceniodawca może zażądać zwrotu podwójnej wysokości. Z kolei, kiedy do zerwania umowy dochodzi z winy drugiej strony, zadatek nie podlega zwrotowi, czyli stanowi on formę rekompensaty za utraconą korzyść. 

Ważne

Zaliczka jest zwrotna. Zadatek nie jest zwrotny. Zadatek należy jednak zwrócić w dwóch przypadkach:

  1. obie strony zdecydują się odstąpić od umowy
  2. niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności.

Łączenie umowy o dzieło z zaliczką lub zadatkiem

Zabezpieczenie w postaci zadatków i zaliczek zazwyczaj stosuje się przy zamówieniach na większe kwoty, jednak postanowienia kodeksu cywilnego nie ograniczają ich wykorzystania jedynie do sprzedaży towarów. Korzystając z zadatku lub zaliczki w umowie o dzieło lub umowie zlecenia, zleceniodawcy mogą napotkać inną trudność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy zazwyczaj rozliczają tego typu świadczenia na podstawie faktur zaliczkowych, jeśli podwykonawca nie posiada własnej działalności gospodarczej, należy zawrzeć odpowiednią umowę cywilną. Jednak należy wiedzieć, że przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie konkretnej usługi bądź stworzenie nowego produktu o charakterze autorskim, a to znaczy, że nie może być ona użyta do rozliczenia wyłącznie zadatku bądź zaliczki. Podobne ograniczenie dotyczy umowy zlecenia, której przedmiotem jest czas poświęcony na realizację dzieła – tłumaczy Żaneta Siwik Product Marketing Lead w Useme, platformie upraszczającej rozliczenie na linii klient-freelancer.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca chce wypłacić podwykonawcy zaliczkę, bądź dać zadatek, powinien on skorzystać z umowy wzajemnej lub nienazwanej, aby uregulować płatność. Inną możliwością są dedykowane platformy, które ułatwiają rozliczenie na linii klient-freelancer i chronią obydwie strony umowy.

Faktura zaliczkowa

W przypadku współpracy z samozatrudnionym freelancerem i rozliczeniem B2B na podstawie faktury VAT, podwykonawca powinien wystawić fakturę zaliczkową na otrzymaną kwotę i odprowadzić od niej podatek. Wartość podatku należy uwzględnić również na fakturze zaliczkowej, obliczając go zgodnie ze wzorem:

kwota podatku = (wartość otrzymanej zaliczki x stawka podatku) / (100 + stawka podatku)

Jeśli faktura zaliczkowa została wystawiona na część całkowitej kwoty, to po wykonaniu usługi freelancer wystawia fakturę końcową na pozostałą kwotę wraz z należnym podatkiem.

Zadatek czy zaliczka - różnica, co przepada

Chociaż zadatek i zaliczka są często traktowane na równi, różnią się one przede wszystkim zasadami dotyczącymi zwrotu. Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, w przypadku zerwania umowy przez jedną ze stron, otrzymana zaliczka zawsze podlega zwrotowi, niezależnie od okoliczności. Natomiast zadatek może być w niektórych sytuacjach zwrócony. Jednak zazwyczaj obie strony niechętnie korzystają z tego rozwiązania. Powodem są komplikacje prawne związane z zawarciem takiej umowy oraz możliwość żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli freelancer nie jest w stanie wykonać umowy. Dodatkowo umowa z zadatkiem nie wymaga od drugiej strony ustalenia nowego terminu lub warunków wykonania. Z kolei zaliczka, zgodnie z prawem, musi być zwrócona, więc nie stanowi ona zabezpieczenia dla żadnej ze stron transakcji – podsumowuje Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Źródło: Useme

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA