REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

zadatek czy zaliczka różnica co jest zwrotne zwrotny zwrotna przepada freelancer
Zadatek a zaliczka - czym się różnią, co przepada, a co jest zwrotne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Zadatek i zaliczka zabezpieczeniem finansowym

Aby zminimalizować ryzyko niewywiązania się z umowy, zarówno wolni strzelcy, jak i zleceniodawcy coraz częściej sięgają po zadatki lub zaliczki. Te formy zabezpieczeń finansowych odgrywają istotną rolę w potwierdzaniu złożonych zamówień i zapewnianiu płynności finansowej zleceniobiorcy, ale różnią się między sobą zasadami zwrotu oraz konsekwencjami prawnymi. Zrozumienie tych różnic może być kluczowe dla bezproblemowej i bezpiecznej współpracy z podwykonawcami.

Autopromocja

W idealnym scenariuszu pracy zdalnej, warunki realizacji zlecenia są jasno określone w umowie lub kontrakcie. Freelancer dostarcza dzieło zgodnie z wymaganiami i terminem, a klient terminowo dokonuje płatności. Jednak w praktyce obie strony mogą napotkać różne trudności. Niejasny brief, konieczność wprowadzania poprawek, opóźnienia w dostarczeniu pracy czy płatności oraz zwykłe nieporozumienia wynikające z komunikacji na odległość, to elementy codziennej rzeczywistości pracy zdalnej.

Zadatek i zaliczka – zabezpieczenie pracy zdalnej

Rozpoczynając współpracę z niezależnym specjalistą, warto zawczasu zminimalizować ryzyko niewywiązania się freelancera z wykonania dzieła i podjąć kroki, dzięki którym zabezpieczymy interesy firmy. Temu celowi służą zadatek i zaliczka. Odgrywają one rolę gwaranta i mają na celu potwierdzenie złożonego zamówienia przez zleceniodawcę oraz zabezpieczenie dla wykonawcy na rzecz przyszłego wynagrodzenia. Czym jednak się różnią?

  • zaliczka – jest rodzajem świadczenia pieniężnego otrzymanego przez jedną ze stron przed zakończeniem umowy i nie podlega regulacjom w osobnych przepisach. Stosuje się do niego przepisy kodeksu cywilnego mówiące o umowach wzajemnych. Zaliczka jest włączana na poczet wynagrodzenia, w sytuacji, gdy umowa dojdzie do skutku. Natomiast, gdy obie strony postanowią odstąpić od umowy świadczenie należy zwrócić. 
  • zadatek – w przeciwieństwie do zaliczki jest określony w art. 394 kodeksu cywilnego. To forma świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, przekazywanego przez jedną ze stron w momencie zawarcia umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zadatek nie powinien przekraczać 20 proc. wartości jej przedmiotu. W sytuacji, gdy umowa zostanie wykonana, świadczenie ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia. Z kolei, w przypadku niewykonania umowy, strony nie są zobowiązane do ustalania nowego terminu lub zmiany warunków, które umożliwią jej realizację. Jeśli obie strony zdecydują się odstąpić od umowy albo gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, strona otrzymująca zadatek (freelancer) ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę w tej samej wysokości. 

Gdy umowa nie została zrealizowana z winy freelancera ma on obowiązek zwrócić zadatek, a zleceniodawca może zażądać zwrotu podwójnej wysokości. Z kolei, kiedy do zerwania umowy dochodzi z winy drugiej strony, zadatek nie podlega zwrotowi, czyli stanowi on formę rekompensaty za utraconą korzyść. 

Ważne

Zaliczka jest zwrotna. Zadatek nie jest zwrotny. Zadatek należy jednak zwrócić w dwóch przypadkach:

  1. obie strony zdecydują się odstąpić od umowy
  2. niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności.

Łączenie umowy o dzieło z zaliczką lub zadatkiem

Zabezpieczenie w postaci zadatków i zaliczek zazwyczaj stosuje się przy zamówieniach na większe kwoty, jednak postanowienia kodeksu cywilnego nie ograniczają ich wykorzystania jedynie do sprzedaży towarów. Korzystając z zadatku lub zaliczki w umowie o dzieło lub umowie zlecenia, zleceniodawcy mogą napotkać inną trudność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy zazwyczaj rozliczają tego typu świadczenia na podstawie faktur zaliczkowych, jeśli podwykonawca nie posiada własnej działalności gospodarczej, należy zawrzeć odpowiednią umowę cywilną. Jednak należy wiedzieć, że przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie konkretnej usługi bądź stworzenie nowego produktu o charakterze autorskim, a to znaczy, że nie może być ona użyta do rozliczenia wyłącznie zadatku bądź zaliczki. Podobne ograniczenie dotyczy umowy zlecenia, której przedmiotem jest czas poświęcony na realizację dzieła – tłumaczy Żaneta Siwik Product Marketing Lead w Useme, platformie upraszczającej rozliczenie na linii klient-freelancer.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca chce wypłacić podwykonawcy zaliczkę, bądź dać zadatek, powinien on skorzystać z umowy wzajemnej lub nienazwanej, aby uregulować płatność. Inną możliwością są dedykowane platformy, które ułatwiają rozliczenie na linii klient-freelancer i chronią obydwie strony umowy.

Faktura zaliczkowa

W przypadku współpracy z samozatrudnionym freelancerem i rozliczeniem B2B na podstawie faktury VAT, podwykonawca powinien wystawić fakturę zaliczkową na otrzymaną kwotę i odprowadzić od niej podatek. Wartość podatku należy uwzględnić również na fakturze zaliczkowej, obliczając go zgodnie ze wzorem:

kwota podatku = (wartość otrzymanej zaliczki x stawka podatku) / (100 + stawka podatku)

Jeśli faktura zaliczkowa została wystawiona na część całkowitej kwoty, to po wykonaniu usługi freelancer wystawia fakturę końcową na pozostałą kwotę wraz z należnym podatkiem.

Zadatek czy zaliczka - różnica, co przepada

Chociaż zadatek i zaliczka są często traktowane na równi, różnią się one przede wszystkim zasadami dotyczącymi zwrotu. Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, w przypadku zerwania umowy przez jedną ze stron, otrzymana zaliczka zawsze podlega zwrotowi, niezależnie od okoliczności. Natomiast zadatek może być w niektórych sytuacjach zwrócony. Jednak zazwyczaj obie strony niechętnie korzystają z tego rozwiązania. Powodem są komplikacje prawne związane z zawarciem takiej umowy oraz możliwość żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli freelancer nie jest w stanie wykonać umowy. Dodatkowo umowa z zadatkiem nie wymaga od drugiej strony ustalenia nowego terminu lub warunków wykonania. Z kolei zaliczka, zgodnie z prawem, musi być zwrócona, więc nie stanowi ona zabezpieczenia dla żadnej ze stron transakcji – podsumowuje Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Źródło: Useme

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA