Kategorie

Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Beata Tofiluk
Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na zakup okularów lub szkieł korekcyjnych pracownika możemy wydać do 200 zł raz na 2 lata?
Reklama

Nie muszą Państwo refundować pracownikowi kosztów soczewek na podstawie zaświadczenia okulisty z przychodni rejonowej. Takie zaświadczenie nie stanowi podstawy do zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na ten cel. Aby mieć pewność, że pracownik faktycznie powinien korzystać z soczewek w pracy, mogą Państwo skierować pracownika na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy. Soczewki należy traktować jak okulary korygujące, dlatego, jeżeli lekarz zalecił stosowanie soczewek, powinni Państwo dofinansować ich koszt.

W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy pracownik zgłasza pracodawcy fakt pogorszenia wzroku przed upływem daty określonej w zaświadczeniu lekarskim (jako data kolejnych badań okresowych). Nie ma wówczas przeszkód, aby pracodawca skierował pracownika na badania do lekarza medycyny pracy przed upływem tej daty, jeżeli pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o takie skierowanie i gdy praca przy monitorze staje się coraz bardziej uciążliwa. Jeżeli jednak pracownik samodzielnie, bez skierowania przez pracodawcę na badania profilaktyczne, uzyskał od lekarza potwierdzenie konieczności stosowania okularów korygujących, pracodawca nie ma obowiązku pokrycia kosztów zakupu okularów.

Zaleca się jednak, aby pracodawca wysłał takiego pracownika do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną w celu potwierdzenia przez niego tego faktu. Wynika to z obowiązku zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy przez pracowników (art. 15 Kodeksu pracy).

Reklama

Obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok powstaje, jeżeli potrzebę ich stosowania w czasie wykonywania pracy na danym stanowisku przy obsłudze monitora ekranowego stwierdzi zaświadczeniem lekarskim lekarz medycyny pracy, po przeprowadzeniu badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych w ramach profilaktycznej opieki lekarskiej (§ 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Podstawą do przeprowadzenia badania profilaktycznego pracownika jest skierowanie, które powinno zawierać m.in. określenie rodzaju badania, jakie ma być wykonane, oraz stanowisko pracy (§ 4 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badan lekarskich pracowników...). Jeżeli zatem pracodawca zatrudniając pracownika przewiduje, że będzie on świadczył pracę przy monitorze ekranowym, to bez względu na jej wymiar powinien wskazać taką informację w skierowaniu jako jeden z warunków zatrudnienia.


Ustawodawca zobowiązał pracodawców do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, przy czym nie określił szczegółowych warunków dotyczących sposobu wykonania tego obowiązku. Należy zatem uznać, że może być on realizowany zarówno przez zakup przez pracodawcę okularów dla pracownika, jak i przez zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na podstawie przedstawionej przez niego faktury zakupu. Przepisy nie określają również wysokości kwoty, jakiej może domagać się pracownik od pracodawcy na zakup okularów korekcyjnych. Dlatego w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca powinien określić wysokość kwoty przeznaczonej na ten cel, uwzględniając koszty oprawek, szkieł korekcyjnych i robocizny. Wskazane jest, aby kwota przeznaczona na zakup okularów została ustalona po rozpoznaniu kosztów okularów w zakładach optycznych w rejonie funkcjonowania pracodawcy. O wysokości środków finansowych przeznaczonych na zakup okularów pracodawca powinien poinformować wszystkich zainteresowanych pracowników.

Pracownik, któremu lekarz zalecił stosowanie w pracy okularów korygujących wzrok, może podjąć decyzję o zakupie okularów za wyższą kwotę niż przewidziana w przepisach zakładowych. Wówczas różnicę między faktycznym kosztem zakupu okularów a kwotą przeznaczoną przez pracodawcę pracownik pokrywa z własnych środków.

Przepisy nie określają także, po jakim czasie użytkowania i w jakich przypadkach okulary, do których zapewnienia jest zobowiązany pracodawca, powinny być wymienione. Należy zatem uznać, że każdy przypadek pracodawca powinien rozpatrywać indywidualnie.

Jeśli lekarz podczas kolejnych badań okulistycznych stwierdzi potrzebę stosowania przez pracownika okularów ze szkłami o innych parametrach niż wcześniej zalecane, pracodawca zapewniający pracownikom okulary korygujące może postanowić, że jeżeli oprawki nadają się do dalszego użytkowania, zwróci pracownikowi wyłącznie koszty wymiany szkieł korekcyjnych.

Mimo że przepisy wskazują tylko na obowiązek refundowania przez pracodawcę okularów korygujących wzrok, to zgodnie z interpretacją MPiPS soczewki kontaktowe należy traktować jak okulary korekcyjne. Ministerstwo uznało, że jeżeli w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej lekarz specjalista zaleci zamiast okularów stosowanie soczewek kontaktowych przy obsłudze monitora, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi – na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (interpretacja ogólna MF z 16 marca 2011 r., sygn. DD3/033/30/CRS/11/95).

Podstawa prawna:

 • art. 15, art. 229 Kodeksu pracy,
 • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973),
 • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?