| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy

W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy

Czas dyżuru, co do zasady, nie jest czasem pracy. Jeżeli jednak podczas dyżuru pracownik będzie faktycznie wykonywał pracę, ten czas należy zaliczyć do czasu pracy i odpowiednio opłacić. Pracownikowi należy zrekompensować także czas pełnienia dyżuru niezaliczonego do czasu pracy.

Rekompensata za dyżur (zarówno w formie czasu wolnego, jak i wynagrodzenia) nie przysługuje pracownikom, którzy pełnili go w domu. Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje również pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnienia dyżuru.

PRZYKŁAD

Główny księgowy został wezwany do firmy i dyżuruje w biurze w siedzibie pracodawcy, ponieważ w firmie odbywa się kontrola skarbowa (kontroler może zażądać dodatkowych dokumentów lub informacji). Za czas dyżuru głównemu księgowemu nie przysługuje rekompensata ani w formie wynagrodzenia, ani czasu wolnego, bez względu na to, że dyżurował w siedzibie firmy.

Czas wolny za dyżur a wynagrodzenie za pracę

Jeśli pracownik za czas dyżuru, podczas którego nie była wykonywana praca, otrzymuje czas wolny, dochodzi do sytuacji, w której nie przepracuje on pełnego wymiaru czasu pracy, jaki obowiązuje w danym okresie rozliczeniowym.

Może wówczas pojawić się problem z ustaleniem wynagrodzenia za ten miesiąc.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (sygn. DPR-III-079–123/TW/08), jeżeli w wyniku udzielenia przez pracodawcę czasu wolnego za dyżur pracownik przepracuje mniejszą liczbę godzin, niż wynikałoby to z wymiaru czasu pracy ustalonego na podstawie art. 130 Kodeksu pracy, nie powinno to spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Natomiast zdaniem PIP (sygn. GNP-302–4560–06/PE), za czas wolny udzielony za pełniony dyżur wynagrodzenie nie przysługuje: „(...) w przypadku udzielenia dnia wolnego (...) powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują prawa do wynagrodzenia za ten czas. Brak jest podstaw prawnych do ustalenia wynagrodzenia za ten okres, a niepłatny czas wolny jest w tym wypadku jedyną formą rekompensaty za pełnienie dyżuru poza domem pracownika (...)”.

WAŻNE!

Według PIP wynagrodzenie nie przysługuje za czas wolny udzielony w zamian za pełnienie dyżuru.

W opinii PIP, w takim przypadku będzie miał zastosowanie § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy..., który stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia – miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia należy odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Taka wykładnia przepisów jest korzystna dla pracodawcy, przy czym jej stosowanie może okazać się ryzykowne i spowodować roszczenie pracownika. Lepiej zatem zastosować wykładnię przepisów przedstawioną przez MPiPS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »