REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

REKLAMA

Jesteśmy publiczną szkołą. Czy wypłacony nauczycielom w tym roku jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie „trzynastki” w pełnej wysokości czy tylko w 1/12 całości?

W podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela powinni Państwo uwzględnić 1/12 część jednorazowego dodatku uzupełniającego. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno wynosić 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Przy obliczaniu podstawy wymiaru „trzynastki” należy uwzględnić:

 • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
 • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, dalej ustawa o „trzynastkach”).

Z uwagi na wyraźne odesłanie przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego do zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, należy posłużyć się wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (dalej rozporządzenie urlopowe dla nauczycieli). Zgodnie z tymi przepisami, do podstawy ekwiwalentu za „nauczycielski” urlop wypoczynkowy (a tym samym „trzynastki”) należy przyjąć:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
 • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
 • odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
 • wynagrodzenie za pracę w święto,
 • dodatek za uciążliwość pracy,
 • jednorazowy dodatek uzupełniający wypłacany w przypadku wystąpienia różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia nauczycieli a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz ich średnim wynagrodzeniem (dodatek powinien zostać wypłacony do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy).

Jednorazowy dodatek uzupełniający należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu, a także „trzynastki” i nagrody jubileuszowej, począwszy od 1 stycznia 2011 r., niezależnie od tego, za jaki okres zostaną naliczone te należności. Oznacza to, że obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli należnego za 2010 r. do podstawy wymiaru „trzynastki” trzeba doliczyć również jednorazowy dodatek uzupełniający – pod warunkiem że był wypłacony nauczycielowi w 2010 r. Dodatek otrzymany przez nauczyciela w 2011 r. powiększy podstawę „trzynastki” należnej za 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Jednorazowy dodatek uzupełniający od 1 stycznia 2011 r. stanowi element pensji nauczyciela, który należy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, a także „trzynastki” oraz nagrody jubileuszowej.

Powyższy dodatek jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje za okresy roczne i dlatego w wynagrodzeniu oraz w ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy należy uwzględniać go w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej nauczycielowi za poprzedni rok kalendarzowy (§ 2 ust. 3 rozporządzenia urlopowego dla nauczycieli).

Ponieważ przepisy nakazują zaliczać do podstawy wymiaru „trzynastki” wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dlatego jednorazowy dodatek uzupełniający również należy wliczyć do tej podstawy.

Dodatek uzupełniający przysługuje za okres roczny. Skoro zatem podstawę „trzynastki” wyliczamy od płacy rocznej, mogłoby to sugerować, że dodatek powinien zostać uwzględniony w pełnej wypłaconej kwocie brutto. Jednak regulacje dotyczące zasad ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego jednoznacznie wskazują na stosowanie wytycznych przewidzianych do obliczania podstawy wymiaru jak ekwiwalentu za urlop.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru „trzynastki” należy powiększyć wyłącznie o 1/12 część jednorazowego dodatku uzupełniającego.

PRZYKŁAD

Aneta G. pracuje od kilku lat jako nauczycielka w publicznym przedszkolu (placówce nieferyjnej). Miesięczne wynagrodzenie Anety G. stanowi:

● wynagrodzenie zasadnicze – 1850 zł,

● dodatek stażowy – 129,50 zł (7% płacy zasadniczej),

● dodatek motywacyjny – 100 zł.

31 stycznia 2011 r. pracownicy wypłacono jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. w wysokości 1900 zł. Do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2011 r. przysługującego Anecie G., oprócz sumy ww. stałych składników wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek doliczyć 1/12 dodatku uzupełniającego, czyli 158,33 zł, tj. 1900 zł : 12.

Podstawa prawna

 • art. 30a Karty Nauczyciela,
 • § 1–6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowego nauczycieli (Dz.U. Nr 255, poz. 1712),
 • art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA