reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

W wyjątkowych przypadkach sąd może narzucić pracodawcy, jakie wynagrodzenie ma co miesiąc wypłacać pracownikowi. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest zbyt niskie i jest powodem dyskryminacji pracownika.

Sąd II instancji uznał roszczenia odszkodowawcze, ale stwierdził, że nie ma kompetencji do ingerowania w treść umowy o pracę, a co za tym idzie, nie może ustalić wynagrodzenia pracownicy. Stwierdził, że określenie wysokości wynagrodzenia jest elementem umowy o pracę i w związku z tym, tak jak pozostałe jej postanowienia, musi zostać ukształtowane przez strony.

Natomiast Sąd Najwyższy przychylił się do zarzutów pracownicy zarówno w zakresie odszkodowania, jak i ukształtowania wysokości wynagrodzenia na przyszłość. Zdaniem sądu art. 18 § 3 k.p. pozwala sądom pracy na zastępowanie dyskryminujących postanowień umownych postanowieniami niemającymi takiego charakteru, a zatem ingerencja w treść umowy jest jak najbardziej możliwa.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy zaznaczył, że art. 262 § 2 pkt 1 k.p. nie daje sądom prawa do narzucania stronom nowych warunków pracy i płacy, ale od tej zasady są wyjątki, którym jest art. 18 § 3 k.p. Zgodnie z nim postanowienia umów o pracę naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie ich braku – postanowienia dyskryminujące należy zastąpić takimi, które nie mają takiego charakteru. I to właśnie uprawnia sąd do uwzględnienia powództwa o ukształtowanie treści stosunku pracy przez wprowadzenie do niego nowych warunków płacy, które nie będą już dyskryminujące.

Zdaniem Sądu Najwyższego taka możliwość jest konieczna także z innego względu. Gdyby sądy mogły orzekać jedynie co do wysokości odszkodowania przysługującego dyskryminowanemu pracownikowi, wówczas zmuszałoby to go do wytaczania kolejnych powództw przeciwko firmie, która nie usunęła nieprawidłowości.

WAŻNE!

Pracownik może dochodzić przed sądem nie tylko odszkodowania z tytułu dyskryminacji, ale również ukształtowania na przyszłość jego wynagrodzenia w sposób niedyskryminujący.

Rozstrzygnięcie sądu pracy zastępujące postanowienia umowy o pracę odpowiednimi ustaleniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego może dotyczyć ukształtowania na przyszłość treści trwającego stosunku pracy. Należy podkreślić, że Sąd Najwyższy wyrażał podobne stanowisko także we wcześniejszych orzeczeniach, m.in. w wyroku z 18 maja 2006 r. (III PK 22/06) oraz w wyroku z 22 lutego 2007 r. (I PK 242/06).

Skutki orzeczenia sądu

Prawomocny wyrok sądu określający wysokość wynagrodzenia pracownika jest wiążący dla pracodawcy. Oznacza to, że nie jest konieczne dokonywanie zmiany wysokości wynagrodzenia za pracę określonego w umowie o pracę. Orzeczenie sądowe zastępuje oświadczenie woli pracodawcy wprowadzające do umowy o pracę zapis o podwyżce wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty określonej wysokości wynagrodzenia wynika wprost z treści orzeczenia sądu, a pracownikowi daje roszczenie o wypłatę zasądzonego wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama