reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wyklucza możliwość dochodzenia od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy spowodowanego bezprawnym rozwiązaniem stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2010 r., II PK 164/09).

Urszula M. była zatrudniona w spółce S. w okresie od 16 października 2006 r. do 14 stycznia 2007 r. na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy na czas nieokreślony (została ona zawarta 16 listopada 2006 r., była więc poprzedzona jednomiesięcznym okresem próbnym). Stosunek pracy ustał w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. Jako przyczynę podano redukcję stanowiska pracy.

Przed zawarciem z powódką umowy na czas nieokreślony pracodawca nie kierował pracownicy na badania lekarskie. W czasie zawierania umowy na czas nieokreślony Urszula M. nie wiedziała, że jest w ciąży. Dowiedziała się o tym fakcie dopiero pod koniec listopada 2006 r. podczas wizyty u lekarza. Urszula M. poinformowała pracodawcę o swoim stanie 31 grudnia 2006 r. W tym samym dniu wręczono jej wypowiedzenie umowy o pracę i jednocześnie zwolniono ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Zgodnie z zaświadczeniem lekarskim z 22 grudnia 2006 r., w chwili wypowiedzenia umowy o pracę powódka była w 16. tygodniu ciąży, zaś w okresie od 2 stycznia do 21 czerwca 2007 r. korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Do końca okresu zwolnienia otrzymywała więc po zakończeniu umowy o pracę zasiłek chorobowy z ZUS.

Po otrzymaniu wypowiedzenia Urszula M. skierowała sprawę do sądu, żądając przywrócenia do pracy i wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Sąd I instancji uwzględnił jej powództwo, podobne stanowisko zajął także sąd II instancji oddalając apelację pozwanej spółki. Spółka złożyła więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i uchylając wyrok sądu II instancji nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając rozstrzygnięcie SN wskazał, że problem dotyczy głównie wykładni i zastosowania przepisów prawa materialnego dotyczących prawa do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy (art. 47 Kodeksu pracy) w sytuacji, gdy w tym samym okresie powódce przysługiwał zasiłek chorobowy i macierzyński – na co w skardze wskazywała pozwana spółka.

Zasadą jest, że pracownik nie może jednocześnie pobierać wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego podlega odliczeniu od okresu, za który pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama