| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wyklucza możliwość dochodzenia od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy spowodowanego bezprawnym rozwiązaniem stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2010 r., II PK 164/09).

Urszula M. była zatrudniona w spółce S. w okresie od 16 października 2006 r. do 14 stycznia 2007 r. na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy na czas nieokreślony (została ona zawarta 16 listopada 2006 r., była więc poprzedzona jednomiesięcznym okresem próbnym). Stosunek pracy ustał w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. Jako przyczynę podano redukcję stanowiska pracy.

Przed zawarciem z powódką umowy na czas nieokreślony pracodawca nie kierował pracownicy na badania lekarskie. W czasie zawierania umowy na czas nieokreślony Urszula M. nie wiedziała, że jest w ciąży. Dowiedziała się o tym fakcie dopiero pod koniec listopada 2006 r. podczas wizyty u lekarza. Urszula M. poinformowała pracodawcę o swoim stanie 31 grudnia 2006 r. W tym samym dniu wręczono jej wypowiedzenie umowy o pracę i jednocześnie zwolniono ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Zgodnie z zaświadczeniem lekarskim z 22 grudnia 2006 r., w chwili wypowiedzenia umowy o pracę powódka była w 16. tygodniu ciąży, zaś w okresie od 2 stycznia do 21 czerwca 2007 r. korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Do końca okresu zwolnienia otrzymywała więc po zakończeniu umowy o pracę zasiłek chorobowy z ZUS.

Po otrzymaniu wypowiedzenia Urszula M. skierowała sprawę do sądu, żądając przywrócenia do pracy i wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Sąd I instancji uwzględnił jej powództwo, podobne stanowisko zajął także sąd II instancji oddalając apelację pozwanej spółki. Spółka złożyła więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i uchylając wyrok sądu II instancji nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając rozstrzygnięcie SN wskazał, że problem dotyczy głównie wykładni i zastosowania przepisów prawa materialnego dotyczących prawa do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy (art. 47 Kodeksu pracy) w sytuacji, gdy w tym samym okresie powódce przysługiwał zasiłek chorobowy i macierzyński – na co w skardze wskazywała pozwana spółka.

Zasadą jest, że pracownik nie może jednocześnie pobierać wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego podlega odliczeniu od okresu, za który pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »