REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ryczałt samochodowy auto prywatne cele służbowe delegacja podróż służbowa zwrot kosztów kalkulator 2024
Ryczałt samochodowy - kalkulator, limit, stawki 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

Ryczałt samochodowy 2024 – limit kilometrów w miesiącu

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy oprócz rozliczenia kilometrówki określa również ryczałt samochodowy.

Autopromocja

Ustalono limit kilometrów w miesiącu rozliczanych w ramach ryczałtu. Limit w przeliczeniu na miesiąc ustala pracodawca (uwzględniając § 3 ust. 2-4 rozporządzenia). Służy on do wyliczenia należności z tytułu ryczałtu samochodowego.

Wspomniany limit kilometrów wynosi:

 • 300 km w gminie do 100 000 mieszkańców,
 • 500 km w gminie z ponad 100 000 do 500 000 mieszkańców,
 • 700 km w gminie z ponad 500 000 mieszkańców.

Powyższe limity dla pojazdów do celów służbowych w służbie leśnej oraz w służbie parków narodowych można podnieść maksymalnie do 1500 km.
Natomiast dla pojazdów do celów służbowych w służbach ratowniczych i w innych właściwych instytucjach w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków, albo skutków katastrofy ekologicznej może maksymalnie wynosić 3 000 km.

Ryczałt samochodowy – wzór

Jaki jest wzór na obliczenie ryczałtu samochodowego? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilometrówka (stawka za 1 km przebiegu dla danego typu pojazdu w miesiącu) x miesięczny limit przebiegu kilometrów na jazdy lokalne – (1/22 x liczba dni nieobecności w pracy)

Stawkę wynikającą z kilometrówki mnoży się przez miesięczny limit kilometrów. Następnie kwotę obliczoną w ten sposób pomniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności, a także za każdy dzień roboczy, kiedy pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Stawki kilometrówki:

 1. Samochód osobowy o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,89 zł
 2. Samochód osobowy o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 1,15 zł
 3. Motocykl - 0,69 zł
 4. Motorower - 0,42 zł

Ryczałt samochodowy 2024 - kalkulator

Zamiast kilometrówki pracodawca może rozliczać się z pracownikiem za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w formie ryczałtu. Najlepiej obliczyć wysokość ryczałtu samochodowego za pomocą kalkulatora. Kalkulator pozwala na wyliczenie kwoty, jaka przysługuje pracownikowi za miesiąc.
W kalkulatorze ryczałtu samochodowego po wprowadzeniu pojemności silnika auta, kwoty przyznanego limitu kilometrów oraz ilości dni nieobecności w pracy w miesiącu wyliczana jest należność.

Przejdź do kalkulatora ryczałtu samochodowego i oblicz >>>

 

Ryczałt samochodowy - kalkulator 2024. OBLICZ >>>

Infor.pl

Przykład

Pracownik w kwietniu 2024 r. miał 3 dni nieobecności w pracy. Przejechał w sumie 300 km. Należy mu się ryczałt samochodowy za paliwo 297,95 zł. W tej kwocie zawarty jest podatek w wysokości 36,00 zł. Ryczałt samochodowy pomniejszony o podatek wynosi 261,95 zł.

Ryczałt samochodowy 2024 - druk

W celu otrzymania ryczałtu samochodowego pracownik składa pisemne oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w konkretnym miesiącu. Taki dokument powinien zawierać:

 • dane pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny)
 • liczbę dni nieobecności pracownika w pracy w miesiącu (z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności)
 • liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

REKLAMA