REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Diety krajowe 2021 - jakie są stawki przy rozliczaniu podróży służbowych?

Diety krajowe 2021 - jakie stawki?

Podstawowe zasady dotyczące rozliczania diet za podróże służbowe w kraju przedstawiają się następująco:

Autopromocja
  1. podróż trwa poniżej 8 godzin - 0 zł
  2. podróż trwa od 8 do 12 godzin - 15,00 zł
  3. podróż trwa od 12 do 24 godzin - 30,00 zł
  4. podróż trwa dłużej niż dobę - 30,00 zł za każdą dobę + 15,00 zł za rozpoczętą dobę do 8 godzin lub 30,00 zł za rozpoczętą dobę ponad 8 godzin

Kiedy dieta nie przysługuje?

Prawo przewiduje sytuacje, kiedy dieta krajowa nie przysługuje. Okolicznością wyłączającą uprawnienie do diety jest zapewnienie pracownikowi całodziennego bezpłatnego wyżywienia. Dieta nie przysługuje także za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, o których mowa w § 10 rozporządzenia.

Diety krajowe - jak liczyć?

Diety krajowe liczy się zgodnie z zasadami podanymi na początku artykułu. A co w sytuacji zapewnienia częściowo bezpłatnego wyżywienia podczas podróży służbowej? Wówczas podane stawki pomniejsza się o określoną kwotę w zależności od tego, jakie wyżywienie zostało zapewnione pracownikowi. Dla danych posiłków przyjmuje się następujące kwoty:

  1. śniadanie to 25% diety,
  2. obiad to 50% diety,
  3. kolacja to 25% diety.

WAŻNE! Jeśli pracownik nocuje w hotelu, w którym ma zapewnione darmowe wyżywienie, również zmniejsza się dietę o wskazane kwoty.

Zwrot kosztów przejazdów - podróż służbowa

Pracodawca zwraca pracownikowi koszty przejazdów w podróży służbowej. Należy w tym celu przedstawić dokument potwierdzający ceny biletów środków transportu. Natomiast na wniosek pracownika pracodawca może również wyrazić zgodę na przejazdy samochodem osobowym, motocyklem czy motorowerem, które to środki transportu nie stanowią własności pracodawcy. Jak wówczas rozliczyć koszty przejazdu? Liczbę przejechanych kilometrów mnoży się przez stawkę za 1 km przebiegu (stawka nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nocleg - zwrot kosztów

Zwrot kosztów za nocleg powinien opiewać na kwotę stwierdzoną rachunkiem. Przewidziano jednak limit - nie może być wyższy niż dwudziestokrotność stawki diety za dobę podróży służbowej. Co w przypadku gdy pracodawca nie zapewnił pracownikowi noclegu bądź pracownik nie przedstawił rachunku za nocleg? W takiej sytuacji należy rozliczyć się ryczałtowo - 45,00 zł za nocleg, który trwał minimum 6 godzin pomiędzy 21:00 a 7:00.

WAŻNE! Zwrot kosztów noclegu (lub ryczałt) nie należy się, jeśli był to czas przejazdu. Co więcej, zwrot kosztów nie należy się, gdy pracodawca uzna, że pracownik może codziennie wracać do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Komunikacja miejscowa - zwrot kosztów dojazdów

W przypadku komunikacji miejscowej również przewiduje się ryczałtowy zwrot kosztów - 6,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży. Nie dotyczy to sytuacji, gdy pracownik nie ponosi kosztów dojazdów. Dodatkowo na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na zwrot kosztów udokumentowanych dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Inne udokumentowane wydatki - zwrot

Oprócz wyżej wymienionych wydatków w podróży służbowej dopuszcza się zwrot kosztów innych wydatków. Po pierwsze, muszą być związane z podróżą służbową. Po drugie, pracownik musi przedstawić rachunki potwierdzające te wydatki.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167)

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 919)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA