Kategorie

Diety krajowe 2021 - stawki

Emilia Panufnik
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Shutterstock
Diety krajowe 2021 - jakie są stawki przy rozliczaniu podróży służbowych?

Diety krajowe 2021 - jakie stawki?

Podstawowe zasady dotyczące rozliczania diet za podróże służbowe w kraju przedstawiają się następująco:

 1. podróż trwa poniżej 8 godzin - 0 zł
 2. podróż trwa od 8 do 12 godzin - 15,00 zł
 3. podróż trwa od 12 do 24 godzin - 30,00 zł
 4. podróż trwa dłużej niż dobę - 30,00 zł za każdą dobę + 15,00 zł za rozpoczętą dobę do 8 godzin lub 30,00 zł za rozpoczętą dobę ponad 8 godzin

Kiedy dieta nie przysługuje?

Prawo przewiduje sytuacje, kiedy dieta krajowa nie przysługuje. Okolicznością wyłączającą uprawnienie do diety jest zapewnienie pracownikowi całodziennego bezpłatnego wyżywienia. Dieta nie przysługuje także za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, o których mowa w § 10 rozporządzenia.

Diety krajowe - jak liczyć?

Diety krajowe liczy się zgodnie z zasadami podanymi na początku artykułu. A co w sytuacji zapewnienia częściowo bezpłatnego wyżywienia podczas podróży służbowej? Wówczas podane stawki pomniejsza się o określoną kwotę w zależności od tego, jakie wyżywienie zostało zapewnione pracownikowi. Dla danych posiłków przyjmuje się następujące kwoty:

 1. śniadanie to 25% diety,
 2. obiad to 50% diety,
 3. kolacja to 25% diety.

WAŻNE! Jeśli pracownik nocuje w hotelu, w którym ma zapewnione darmowe wyżywienie, również zmniejsza się dietę o wskazane kwoty.

Zwrot kosztów przejazdów - podróż służbowa

Pracodawca zwraca pracownikowi koszty przejazdów w podróży służbowej. Należy w tym celu przedstawić dokument potwierdzający ceny biletów środków transportu. Natomiast na wniosek pracownika pracodawca może również wyrazić zgodę na przejazdy samochodem osobowym, motocyklem czy motorowerem, które to środki transportu nie stanowią własności pracodawcy. Jak wówczas rozliczyć koszty przejazdu? Liczbę przejechanych kilometrów mnoży się przez stawkę za 1 km przebiegu (stawka nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym).

Nocleg - zwrot kosztów

Reklama

Zwrot kosztów za nocleg powinien opiewać na kwotę stwierdzoną rachunkiem. Przewidziano jednak limit - nie może być wyższy niż dwudziestokrotność stawki diety za dobę podróży służbowej. Co w przypadku gdy pracodawca nie zapewnił pracownikowi noclegu bądź pracownik nie przedstawił rachunku za nocleg? W takiej sytuacji należy rozliczyć się ryczałtowo - 45,00 zł za nocleg, który trwał minimum 6 godzin pomiędzy 21:00 a 7:00.

WAŻNE! Zwrot kosztów noclegu (lub ryczałt) nie należy się, jeśli był to czas przejazdu. Co więcej, zwrot kosztów nie należy się, gdy pracodawca uzna, że pracownik może codziennie wracać do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Komunikacja miejscowa - zwrot kosztów dojazdów

W przypadku komunikacji miejscowej również przewiduje się ryczałtowy zwrot kosztów - 6,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży. Nie dotyczy to sytuacji, gdy pracownik nie ponosi kosztów dojazdów. Dodatkowo na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na zwrot kosztów udokumentowanych dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Inne udokumentowane wydatki - zwrot

Oprócz wyżej wymienionych wydatków w podróży służbowej dopuszcza się zwrot kosztów innych wydatków. Po pierwsze, muszą być związane z podróżą służbową. Po drugie, pracownik musi przedstawić rachunki potwierdzające te wydatki.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167)

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 919)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?