REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Diety krajowe 2021 w podróży służbowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Diety krajowe 2021 - jakie są stawki przy rozliczaniu podróży służbowych?

Diety krajowe 2021 - jakie stawki?

Podstawowe zasady dotyczące rozliczania diet za podróże służbowe w kraju przedstawiają się następująco:

Autopromocja
 1. podróż trwa poniżej 8 godzin - 0 zł
 2. podróż trwa od 8 do 12 godzin - 15,00 zł
 3. podróż trwa od 12 do 24 godzin - 30,00 zł
 4. podróż trwa dłużej niż dobę - 30,00 zł za każdą dobę + 15,00 zł za rozpoczętą dobę do 8 godzin lub 30,00 zł za rozpoczętą dobę ponad 8 godzin

Kiedy dieta nie przysługuje?

Prawo przewiduje sytuacje, kiedy dieta krajowa nie przysługuje. Okolicznością wyłączającą uprawnienie do diety jest zapewnienie pracownikowi całodziennego bezpłatnego wyżywienia. Dieta nie przysługuje także za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, o których mowa w § 10 rozporządzenia.

Diety krajowe - jak liczyć?

Diety krajowe liczy się zgodnie z zasadami podanymi na początku artykułu. A co w sytuacji zapewnienia częściowo bezpłatnego wyżywienia podczas podróży służbowej? Wówczas podane stawki pomniejsza się o określoną kwotę w zależności od tego, jakie wyżywienie zostało zapewnione pracownikowi. Dla danych posiłków przyjmuje się następujące kwoty:

 1. śniadanie to 25% diety,
 2. obiad to 50% diety,
 3. kolacja to 25% diety.

WAŻNE! Jeśli pracownik nocuje w hotelu, w którym ma zapewnione darmowe wyżywienie, również zmniejsza się dietę o wskazane kwoty.

Zwrot kosztów przejazdów - podróż służbowa

Pracodawca zwraca pracownikowi koszty przejazdów w podróży służbowej. Należy w tym celu przedstawić dokument potwierdzający ceny biletów środków transportu. Natomiast na wniosek pracownika pracodawca może również wyrazić zgodę na przejazdy samochodem osobowym, motocyklem czy motorowerem, które to środki transportu nie stanowią własności pracodawcy. Jak wówczas rozliczyć koszty przejazdu? Liczbę przejechanych kilometrów mnoży się przez stawkę za 1 km przebiegu (stawka nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nocleg - zwrot kosztów

Zwrot kosztów za nocleg powinien opiewać na kwotę stwierdzoną rachunkiem. Przewidziano jednak limit - nie może być wyższy niż dwudziestokrotność stawki diety za dobę podróży służbowej. Co w przypadku gdy pracodawca nie zapewnił pracownikowi noclegu bądź pracownik nie przedstawił rachunku za nocleg? W takiej sytuacji należy rozliczyć się ryczałtowo - 45,00 zł za nocleg, który trwał minimum 6 godzin pomiędzy 21:00 a 7:00.

WAŻNE! Zwrot kosztów noclegu (lub ryczałt) nie należy się, jeśli był to czas przejazdu. Co więcej, zwrot kosztów nie należy się, gdy pracodawca uzna, że pracownik może codziennie wracać do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Komunikacja miejscowa - zwrot kosztów dojazdów

W przypadku komunikacji miejscowej również przewiduje się ryczałtowy zwrot kosztów - 6,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży. Nie dotyczy to sytuacji, gdy pracownik nie ponosi kosztów dojazdów. Dodatkowo na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na zwrot kosztów udokumentowanych dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Inne udokumentowane wydatki - zwrot

Oprócz wyżej wymienionych wydatków w podróży służbowej dopuszcza się zwrot kosztów innych wydatków. Po pierwsze, muszą być związane z podróżą służbową. Po drugie, pracownik musi przedstawić rachunki potwierdzające te wydatki.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167)

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 919)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marek
  2021-10-06 14:26:57
  Za 30 zł to sobie w obcym mieście można kupić co najwyżej kilka bułek, kawałek kiełbasy i wodę mineralną (małą).
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA