REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji - kontrowersje wokół świadczenia motywacyjnego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
2500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji - kontrowersje wokół świadczenia motywacyjnego
2500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji - kontrowersje wokół świadczenia motywacyjnego
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy są nieproporcjonalnie dolegliwe dla policjantów. Katalog przesłanek powodujących ustanie prawa do świadczenia motywacyjnego jednakowo traktuje samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz ukaranie karą dyscyplinarną (do czasu jej zatarcia). RPO interweniuje w obronie policjantów.
rozwiń >

Świadczenie motywacyjne dla policjantów

Policjanci pobierający tzw. świadczenie motywacyjne nie dostają go za okres postępowania dyscyplinarnego – nawet gdy wszczęto je bezzasadni. Okazuje się, że ze względów finansowych funkcjonariuszom nie opłaca się też odwoływać od kary dyscyplinarnej, bo przez ten czas wciąż nie będą mieć świadczenia.

Autopromocja

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wypacza to istotę postępowania dyscyplinarnego, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do nadużywania prawa do wszczęcia „dyscyplinarki”. Zdaniem RPO konieczne jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu rozwiązania problemu, o co wnioskował do MSWiA.

Problem realnie istnieje a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jedynie odpowiada, że: kwestie związane z przysługującym funkcjonariuszom świadczeniem motywacyjnym będą monitorowane i oceniane pod kątem konieczności dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych - odpowiada MSWiA (całość w załączniku) 

Kiedy przysługuje świadczenie motywacyjne w Policji i ile wynosi?

Policjantowi przyznaje się świadczenie motywacyjne po osiągnięciu:

 • 25 lat służby, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy - w wysokości 1500 zł miesięcznie, albo
 • 28 lat i 6 miesięcy służby - w wysokości 2500 zł miesięcznie.

 Świadczenie motywacyjne płatne jest z dołu do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który świadczenie motywacyjne przysługuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczenie do stażu pracy okresów pracy w innych jednostkach

Do stażu służby zalicza się okresy:

1) służby w Policji;
2) służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej i Służbie Więziennej;
3) traktowane jako równorzędne ze służbą, o której mowa w pkt 1 i 2, wymienione w art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2022 r. poz. 1626 i 2476).

Kto podejmuje decyzję w sprawie świadczenia motywacyjnego?

Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia motywacyjnego przełożony wydaje nie później niż w terminie 30 dni po osiągnięciu przez policjanta stażu służby.

Ważne

Przed wydaniem decyzji o przyznaniu świadczenia motywacyjnego policjant podlega opiniowaniu służbowemu na zasadach, jeżeli od dnia wydania ostatniej opinii o tym policjancie upłynęły co najmniej 3 miesiące.

Kiedy nie przyznaje się świadczenia motywacyjnego policjantowi?

Przykład
Świadczenia motywacyjnego nie przyznaje się policjantowi:

1) który podczas ostatniego opiniowania służbowego otrzymał jedną z opinii służbowych, o których mowa w wybranych przepisach - przez okres jednego roku od dnia wydania ostatecznej opinii służbowej;
2) przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowanie dyscyplinarne - do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania;
3) ukaranemu karą dyscyplinarną - do czasu jej zatarcia;
4) skazanemu wyrokiem sądu lub w stosunku do którego postępowanie karne zostało warunkowo umorzone - przez okres jednego roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.

Kiedy nie wypłaca się świadczenia motywacyjnego?

Świadczenia motywacyjnego nie wypłaca się za okres:

1) korzystania z urlopu bezpłatnego,
2) przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które policjant nie zachował prawa do uposażenia,
3) zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania,
4) zwolnienia z zajęć służbowych,
5) innej nieobecności trwającej co najmniej jeden miesiąc
- proporcjonalnie do tego okresu.

Sprawa policjanta u RPO

Jak podaje biuro RPO: do Rzecznika wpłynęła sprawa policjanta pobierającego świadczenie motywacyjne, w stosunku do którego wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Przełożony wydał rozkaz personalny o ustaniu jego prawa do wypłaty świadczenia. Po kilku miesiącach postępowanie dyscyplinarne - które wszczęte niezasadnie - umorzono, a świadczenie zostało ponownie przyznane. W przepisach nie ma  podstawy prawnej do wypłaty świadczenia motywacyjnego za okres w którym ustało prawo do niego  - czego domaga się wnioskodawca.

RPO: Wydaje się, że przepisy są nieproporcjonalnie dolegliwe dla policjantów. Katalog przesłanek powodujących ustanie prawa do świadczenia  jednakowo traktuje samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz ukaranie karą dyscyplinarną (do czasu jej zatarcia).

W lepszej sytuacji może zatem znaleźć się funkcjonariusz ukarany karą nagany (zatarcie kary po 6 miesiącach) niż ten, który skorzysta z prawa do odwołania. Na prawomocne zakończenie „dyscyplinarki” poczeka on znacznie dłużej -  a przez cały ten czas nie będzie miał świadczenia.  W założeniu ustawodawcy świadczenie motywacyjne ma zatrzymywać w czynnej służbie funkcjonariuszy, którzy są uprawnieni do przejścia na  emeryturę.

Warunkiem jego przyznania jest staż służby. Mając na uwadze cel świadczenia, wydaje się, że mniej dolegliwe byłoby wprowadzenie  zawieszenia prawa do świadczenia do prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Korzystne rozstrzygnięcie determinowałoby zwrot zawieszonego świadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Cienki
  2023-10-24 10:31:44
  Na przywileje powinni zaliczać się jedynie pracujący w rejonie oczywiście z dochodzeniówką i kryminalny i a nie biurkarze w KGP i KWP do 65 lat jakie na nich zagrożenie, że kawą się obleją
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wąski
  2023-10-24 10:28:23
  Tak tylko kto pracuje ponad 25 lat w służbach, przynajmniej w Policji nieroby w KGP i KWP a ci co *********** mają najniższe pensje i wielkie wymagania z góry od tych nierobów
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Taka ja
  2023-10-24 18:05:56
  Po co jątrzyć i oblewać służby mundurowe hejtem. Do służby w Policji zapraszają wszystkich chętnych. Obecnie jest tyle wakatów, że każdy znajdzie cos dla siebie. Więc po to niezadowolenie. Podnosić pupy z foteli i wstąpić do służby w Policji.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Alina
  2023-10-23 09:53:20
  Jeżeli ja po 40 latach pracy mam 3000 emerytury to policjant po 29 latach może mieć 2800
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pracownik
  2023-10-25 10:04:58
  Przywileje do likwidacji ! Jeżeli nie podoba się praca to zwalniamy się i szukamy zatrudnienia czy to w markecie czy na produkcji w głowach się niestety miesza .
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jarek
  2023-10-23 12:51:19
  Same przywileje i jeszcze źle , brak słów. Zobaczcie hakue dodatki ma większość ludzi pracujących na swoim lub u prywaciarza.
  12
 • Jres
  2023-10-24 14:41:11
  Ludzie po 40latavh pracy schorowani lub niedołężni nie maja tyle a oni narzekają tylko ze po ukończeni pracy w służbach siedzą w intratnych stanowiskach urzędów itp jakoś ich nie widać w prywatnych firmach tylko się urządzają w Budżetówce tacy są spracowani za owe przywileje tak być nie powinno powinni pracować na emeryturach ale poza strefa Budżetowa a nie korzystać do śmierci z przywilejów w każdej dziedzinie
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jarek
  2023-10-25 14:45:58
  Banda nierobów, mało zarabia to do murarki niech idzie i zasuwa do 65 lat (jak tusk nie wydłuży)
  13
 • Januszmarek11
  2023-10-24 10:01:16
  To dotyczy generalnie służb mundurowych. Samych dodatków stażowych funkcjonariusz po 28 latach i 6 miesiącach pracy ma dobrych kilka tysięcy, oczywiście wszystko zależy od zajmowanego stanowiska.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zaksiak
  2023-10-25 09:42:56
  Dlaczego drogówka podlega pod policję, a nie pod straż miejską? Dlaczego chłopek z krzaków ma iść na wcześniejszą emeryturę, a pani np. z biedronki, zasuwajaca calu dzień już nieq takiego przywileju? I jeszcze on źle, C to jest ? Do czego komina doprowadziła? Młode byczki się pasą za nasze.
  17
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA