reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > W jakiej wysokości dokonywać potrąceń na rzecz funduszu alimentacyjnego

W jakiej wysokości dokonywać potrąceń na rzecz funduszu alimentacyjnego

Otrzymaliśmy komorniczy nakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników na rzecz funduszu alimentacyjnego z tytułu nieopłaconych alimentów na niepełnoletnie dziecko. Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy dokonywać potrąceń z jego wynagrodzenia?

Do dnia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego Państwa pracownika wobec funduszu należy dokonywać potrąceń do wysokości 3/5 wynagrodzenia pracownika nie stosując kwoty wolnej od potrąceń. Po tym dniu mogą Państwo zająć maksymalnie 1/2 wynagrodzenia, pamiętając, że w tym przypadku należy pozostawić pracownikowi co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Wynagrodzenie pracownicze podlega szczególnej ochronie przed potrąceniami, ustanowionej przez przepisy Kodeksu pracy. Z wynagrodzenia za pracę potrąceniu podlegają tylko następujące należności i do określonej wysokości:

W razie zbiegu potrąceń z różnych tytułów sumy zajmowane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie zobowiązań innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą przekroczyć 1/2 pensji, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia (art. 87 § 4 Kodeksu pracy).

Dokonując zajęcia wynagrodzenia należy pamiętać o kwotach wolnych od potrąceń, które ustawodawca zagwarantował zadłużonym pracownikom. Takiego zastrzeżenia nie ma jednak w przypadku należności alimentacyjnych, dlatego na zaspokojenie tych świadczeń zajęciu podlega 60% wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci powstaje w dniu narodzin dziecka i ustaje, gdy uzyska ono samodzielność. Nie jest więc tak, że alimenty trzeba płacić tylko do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności lub do ukończenia przez nie 25. roku życia, jeżeli się uczy. Zasadniczo obowiązek ten może trwać do czasu usamodzielnienia się dziecka, a nawet bezterminowo, jeżeli dziecko z powodu znacznej niepełnosprawności nie zarobkuje i nie może utrzymywać się samodzielnie.

Rodzice mają możliwość uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych względem pełnoletniego dziecka, jeżeli alimenty są dla nich nadmiernym obciążeniem lub gdy dziecko nie stara się dążyć do finansowej niezależności (art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W przypadku braku możliwości wyegzekwowania alimentów, osobom uprawnionym do tych świadczeń, na mocy tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, wypłaty może dokonać fundusz alimentacyjny. Dług pracownika zobowiązanego do płacenia alimentów wobec funduszu alimentacyjnego należy wówczas traktować na równi ze zobowiązaniami alimentacyjnymi, ale tylko do czasu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pracownika, tj. do ukończenia przez osobę uprawnioną do alimentów 18. roku życia albo – jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej – do ukończenia przez nią 25. roku życia. Zatem dokonując potrąceń na rzecz funduszu pracodawca może zająć do 3/5 wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama