Świadczenia z zfśs
REKLAMA
Tak. Uprawnienia do ubiegania się o świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych mają pracownicy zatrudnieni zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych odpis na fundusz socjalny nalicza się na przeciętną planowaną w danym roku kalendarzowym liczbę osób zatrudnionych w zakładzie pracy, skorygowaną w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie pracy. Obejmuje ona pracowników zatrudnionych na czas określony, nieokreślony, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Z przepisów tych wynika w sposób jednoznaczny, że emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy jest uwzględniany w przeciętnej liczbie zatrudnionych stanowiącej podstawę naliczenia funduszu. Oznacza to więc, że korzysta on ze świadczeń socjalnych na warunkach określonych w regulaminie obowiązującym w danym zakładzie pracy. Ponadto osoba taka ma prawo do funduszu socjalnego u pracodawcy, z którym rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat