| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Pracodawca ma obowiązek przekazywania środków ZFRON na rachunek bankowy w terminie 7 dni od daty ich uzyskania. Przekroczenie tego terminu skutkuje sankcjami finansowymi.

Natomiast do środków tworzących ZFRON fakultatywnie można zaliczyć:
• wpływy z zapisów i darowizn,
• inne kwoty, które pracodawca albo inne osoby lub podmioty zdecydują się przekazać na ZFRON.

Wszystkie te środki ZFRON, w tym fakultatywnie przekazane na ten fundusz, muszą zostać przekazane na rachunek bankowy ZFRON w ustawowym terminie siedmiu dni od dnia ich uzyskania. Do tego czasu są środkami ZFRON (nie mogą więc być wykorzystane niezgodnie m.in. z art. 33 ust. 4 ustawy), ale pracodawca nie ma obowiązku wpłacenia ich na rachunek bankowy ZFRON.

Wstępnie należy podkreślić, że do ustalenia daty uzyskania środków nie można, choćby posiłkowo, stosować przepisów ustawy z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm.). Dotyczą one bowiem uzyskania pomocy publicznej w rozumieniu art. 87 TWE, a w przypadku środków ZFRON pomoc ta zaistnieje dopiero w dniu wydatkowania poakcesyjnych środków publicznych z ZFRON w sposób stanowiący przysporzenie dla przedsiębiorcy. Zatem przekazanie środków ZFRON na rachunek bankowy tego funduszu w ciągu siedmiu dni od dnia ich wydatkowania nie jest technicznie możliwe.

Pomocne w określeniu daty uzyskania środków ZFRON są natomiast przepisy określające istotę uprawnień i czynności prawnych, na podstawie których środki stają się środkami ZFRON lub zostają uzyskane przez pracodawcę dysponującego tym funduszem. Szczególnie istotne są zaś regulacje pozwalające na porównanie sytuacji dysponenta ZFRON i podmiotów niekorzystających z uprawnień skutkujących uzyskaniem dla ZFRON określonych środków.

Z przepisów tych wynika, że środki pochodzące ze zwolnień podatkowych z podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z opłat pracodawca uzyskuje w dniu, w którym miał zgodnie z obowiązującymi przepisami uiścić należność, a nie uczynił tego w związku z korzystaniem ze zwolnienia z tytułu legitymowania się statusem zakładu pracy chronionej.

Środki pochodzące ze zwolnienia z podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości pracodawca uzyskuje w dniu, w którym upływałby termin ich płatności, gdyby pracodawca nie korzystał ze zwolnienia z podatku w związku z legitymowaniem się statusem zakładu pracy chronionej, a więc w terminach płatności rat podatku określonych odpowiednio w:
• art. 6 ust. 7 lub ust. 9 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844, z późn. zm.),
• art. 6a ust. 6 lub ust. 8 pkt 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431, z późn. zm.),
• art. 6 ust. 3 lub ust. 5 pkt 3 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1682 z późn. zm.),
przypadających 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada, a w przypadku innych niż osoby fizyczne podatników podatku od nieruchomości i leśnego - 15 dnia każdego miesiąca.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »