| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Odpisy na ZFŚS w 2011 r. – nowe uprawnienie pracodawców

Odpisy na ZFŚS w 2011 r. – nowe uprawnienie pracodawców

Nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wprowadziła możliwość dokonywania większego odpisu na ten fundusz. Pracodawcy będą mogli z tego skorzystać, jeśli sfinansują np. przyzakładowe przedszkole dla dzieci pracowników.

Ustawa o sprawowaniu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, której przepisy zaczną obowiązywać 4 kwietnia 2011 r., wprowadziła m.in. zmiany dotyczące dokonywania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS). Pracodawcy, którzy utworzą zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5% odpisu, będą mogli zwiększyć odpis na fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Pod warunkiem jednak, że zwiększony odpis zostanie przekazany w całości na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Pracodawcy, którzy tworzą ZFŚS w swoich zakładach pracy, powinni pamiętać, że do końca maja 2011 r. są zobowiązani przekazać na rachunek funduszu pierwszą część środków stanowiącą 75% całkowitej sumy, która powinna zostać przeznaczona na fundusz w danym roku. Reszta musi trafić na rachunek funduszu do końca września.

Aby prawidłowo obliczyć wysokość poszczególnych kwot przekazywanych na fundusz, trzeba ustalić liczbę pracowników, na których nalicza się odpis, oraz warunki ich zatrudnienia. Wysokość odpisów na poszczególnych pracowników jest uzależniona m.in. od tego, czy pracownik wykonuje pracę w warunkach uciążliwych, czy jest osobą niepełnosprawną, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Odpisy obowiązkowe

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego odpowiednio do przeciętnej planowanej liczby zatrudnionych pracowników, ustalanej na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS).

Wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika ustalana jest procentowo na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego (w zależności od tego, które było wyższe) i wynosi 37,5%. Odpisów ustalanych w ww. sposób nie liczy się dla pracowników młodocianych i pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych (art. 5 ust. 2 i 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej: ustawa o ZFŚS).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »