reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Wysokość odpisu na zfśs w 2011 r.

Wysokość odpisu na zfśs w 2011 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w obwieszczeniu z 18 lutego br. podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej pozwalającego na ustalenie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r. oraz świadczenia urlopowego.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe wyniosło w całym 2010 r. 2822,66 zł, a w drugim półroczu 2010 r. – 2917,14 zł. W związku z tym, że przeciętne wynagrodzenie w drugim półroczu było wyższe, to ono stanowi podstawę ustalenia wysokości obowiązkowego odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego oraz dobrowolnych odpisów zwiększających w 2011 r.

WAŻNE!

Pracodawcy sfery prywatnej mogą ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych inną – wyższą lub niższą – wysokość odpisów na zfśs niż wynikająca z ustawy.

Pracodawcy działający w sektorze prywatnym, którzy podjęli decyzję o wypłacaniu świadczeń urlopowych i w 2011 r. naliczyli je na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalania wysokości odpisów na zfśs w 2010 r. (2794,25 zł), powinni z dniem podania przez Prezesa GUS informacji o nowej podstawie naliczeń skorygować wypłacone kwoty. Powstałą niedopłatę świadczenia urlopowego należy zmniejszyć tylko o zaliczkę na podatek i zwrócić zatrudnionemu.

Wysokość odpisu podstawowego i odpisów dodatkowych (nieobowiązkowych) na zfśs w 2011 r.

@RY1@i65/2011/005/i65.2011.005.000.0029.001.jpg@RY2@

* Zmiana w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wprowadzona ustawą z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama