Podwyżki: Nie tylko małe podwyżki o 5%, ale i zamrożone prace nad reformą godzin ponadwymiarowych i objęciem wszystkich szkół dodatkiem za warunki pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Godziny ponadwymiarowe a dni usprawiedliwionej nieobecności
- Godziny ponadwymiarowe w Karcie Nauczyciela
- ZNP: W 2025 r. dodatek dla każdego nauczyciela uczącego dzieci w trudnych i uciążliwych warunkach
- Postulat nauczycieli: Dodatki za warunki pracy
- Jak jest dzisiaj?
Nauczyciele proponują rządowi zmiany w godzinach ponadwymiarowych. Chcą, aby były zbliżone do godzin nadliczbowych w innych zawodach. Przyjęcie tej propozycji przez min. edukacji Barbarę Nowacką, oznacza istotne podwyżki dla nauczycieli
REKLAMA
Nauczyciele tylko z 5% podwyżką w 2025 r., ale są inne postulaty niż wyższa podwyżka/
Do rządu trafiły dwa postulaty nauczycieli dotyczące godzin ponadwymiarowych:
Godziny ponadwymiarowe a dni usprawiedliwionej nieobecności
Postulat ZNP - Uregulowanie rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia (…). W tym przypadku panuje pełna dowolność, nierówne traktowanie i dyskryminacja. Nauczyciele szkół resortowych i w części organów prowadzących mają właściwe rozliczenie godzin ponadwymiarowych, w innych nauczyciele są pozbawieni dni ustawowo wolnych od pracy.
Godziny ponadwymiarowe w Karcie Nauczyciela
Postulat ZNP - Uregulowanie realizacji godzin ponadwymiarowych w ustawie Karta Nauczyciela.
Tylko w przypadku nauczycieli godziny ponadwymiarowe są tańsze od godzin wypracowanych w ramach pensum. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe winny być wypłacane według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatków; za wysługę lat oraz trudne i uciążliwe warunki pracy lub jak w przypadku godzin nadliczbowych płatne ze zwyżką (propozycja zapisu w ustawie Karta Nauczyciela w liście ZNP do MEN).
ZNP: W 2025 r. dodatek dla każdego nauczyciela uczącego dzieci w trudnych i uciążliwych warunkach
Nauczyciele chcą zmian. Dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy są dziś wypłacane tylko przez niektóre placówki oświatowe. Być może otrzyma dodatek każdy nauczyciel pracujący w takich warunkach. Oznacza to, że praca nauczyciela z dziećmi mającymi kłopoty będzie wyżej wynagradzana w każdej szkole, a nie tylko w placówkach wytypowanych do realizacji takich zadań.
Postulat nauczycieli: Dodatki za warunki pracy
Chodzi o uregulowanie warunków pracy nauczycieli, które z roku na rok ulegają pogorszeniu. Do przedszkoli i szkół wkracza niż demograficzny, ale zwiększa się liczba dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i liczba dzieci z opiniami PPP, z uwagi na uczniów z Ukrainy zwiększa się też limit uczniów w oddziałach.
Opinia PPP to opinia o dziecku, wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
W 2024 r. około 71,6 % dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszcza do szkół masowych, bywa że w jednym liczącym 28 uczniów oddziale jest 9 dzieci z orzeczeniem, troje w trakcie diagnozy, kilkoro z opiniami PPP i nie ma nauczyciela współorganizującego kształcenie (braki kadrowe – wakaty). Praca w takim oddziale jest wyczerpująca, nie są to ani właściwe warunki pracy nauczycieli, ani właściwe warunki nauki uczniów, niemożliwa jest indywidualizacja nauczania, a tym bardziej praca wychowawcza.
Postulat - Dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy winien być przyznawany nauczycielom pracującym w określonych warunkach, bez względu na rodzaj placówki, w której są zatrudnieni.
Jak jest dzisiaj?
Nauczycielom, którzy według rozporządzenia wykonują pracę w warunkach trudnych przysługuje dodatek, który wynosi odpowiednio:
1) 20% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela za prowadzenie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim (oraz za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (klasach) specjalnych oraz indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego),
2) 25% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania – prowadzenia zajęć dydaktycznych w szkołach podstawowych (klasy łączone)
Za pracę w warunkach uciążliwych przysługuje nauczycielom dodatek w wysokości ustalonej według odpowiedniej stawki dodatku za trudne warunki pracy powiększonej o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat