REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

Pracownicy, bez względu na płeć, powinni otrzymywać równe wynagrodzenie za pracę, która jest równorzędną wartością
Pracownicy, bez względu na płeć, powinni otrzymywać równe wynagrodzenie za pracę, która jest równorzędną wartością
shutterstock

REKLAMA

Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

Niestety, nadal istnieją różnice płacowe ze względu na płeć, które stanowią wyzwanie dla społeczeństwa. W tym artykule omówimy zasady równego wynagradzania i środki mające na celu walkę z różnicami płacowymi ze względu na płeć.

Definicja i przyczyny różnic płacowych

Różnice płacowe ze względu na płeć oznaczają sytuację, w której kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni za wykonywanie tej samej pracy lub pracy o równorzędnej wartości. Przyczyny tych różnic są złożone i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak stereotypy płciowe, brak transparentności płacowej, nierównowaga w zakresie reprezentacji płci w różnych sektorach zawodowych oraz nierówności w dostępie do awansu i szkoleń.

Zasady równego wynagradzania

Istnieje kilka kluczowych zasad, które powinny być stosowane w celu zapewnienia równego wynagrodzenia bez względu na płeć. Oto kilka z nich:

Zasada równej płacy za pracę równorzędną – Pracownicy, bez względu na płeć, powinni otrzymywać równe wynagrodzenie za pracę, która jest równorzędną wartością. Oznacza to, że praca, która wymaga podobnych umiejętności, odpowiedzialności i wysiłku, powinna być wynagradzana na takim samym poziomie niezależnie od płci.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Transparentność płacowa – Ważne jest, aby pracodawcy byli transparentni w kwestii wynagrodzenia, udostępniając informacje dotyczące kryteriów wynagradzania, procedur i skali płac. Transparentność płacowa pozwala na wykrywanie i eliminowanie różnic płacowych ze względu na płeć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eliminacja dyskryminacji – Pracodawcy powinni działać w celu wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji płciowej w procesach związanych z wynagrodzeniem, takich jak rekrutacja, awanse i oceny pracownicze. Należy zapewnić równy dostęp do szkoleń, awansów i możliwości rozwoju zawodowego dla wszystkich pracowników, niezależnie od płci.

Środki mające na celu walkę z różnicami płacowymi

Aby skutecznie walczyć z różnicami płacowymi ze względu na płeć, podejmowane są różne środki zarówno na poziomie prawnym, jak i organizacyjnym. Oto kilka przykładów:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przepisy prawne – Wiele krajów wprowadziło przepisy prawne mające na celu zapewnienie równego wynagrodzenia dla pracowników. Przykładem jest ustawa o równym traktowaniu z 2010 roku w Polsce, która zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu, w tym dyskryminacji płciowej w zakresie wynagrodzenia.

Audyty płacowe – Pracodawcy mogą przeprowadzać audyty płacowe, aby ocenić, czy istnieją różnice płacowe ze względu na płeć w ich organizacji. Audyty te pozwalają na identyfikację potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Kampanie edukacyjne – Edukacja i podnoszenie świadomości wśród pracodawców i pracowników na temat równego wynagrodzenia i różnic płacowych mogą mieć istotne znaczenie. Kampanie informacyjne i szkolenia mogą pomóc w zwiększeniu zrozumienia problemu i promowaniu zmiany postaw i praktyk.

Podsumowując, walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć jest ważnym wyzwaniem dla społeczeństwa. Zapewnienie równego wynagrodzenia jest nie tylko kwestią sprawiedliwości, ale również ważnym czynnikiem w budowaniu równości i sprawiedliwości społecznej. Działania na rzecz równego wynagrodzenia powinny obejmować zarówno aspekt prawny, jak i organizacyjny, przy uwzględnieniu zasad równości płci i walki z dyskryminacją. Tylko poprzez wspólne wysiłki pracodawców, pracowników i społeczeństwa jako całości możemy osiągnąć rzeczywistą równość płci w sferze wynagrodzeń.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA