REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

Pracownicy, bez względu na płeć, powinni otrzymywać równe wynagrodzenie za pracę, która jest równorzędną wartością
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

Niestety, nadal istnieją różnice płacowe ze względu na płeć, które stanowią wyzwanie dla społeczeństwa. W tym artykule omówimy zasady równego wynagradzania i środki mające na celu walkę z różnicami płacowymi ze względu na płeć.

Autopromocja

Definicja i przyczyny różnic płacowych

Różnice płacowe ze względu na płeć oznaczają sytuację, w której kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni za wykonywanie tej samej pracy lub pracy o równorzędnej wartości. Przyczyny tych różnic są złożone i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak stereotypy płciowe, brak transparentności płacowej, nierównowaga w zakresie reprezentacji płci w różnych sektorach zawodowych oraz nierówności w dostępie do awansu i szkoleń.

Zasady równego wynagradzania

Istnieje kilka kluczowych zasad, które powinny być stosowane w celu zapewnienia równego wynagrodzenia bez względu na płeć. Oto kilka z nich:

Zasada równej płacy za pracę równorzędną – Pracownicy, bez względu na płeć, powinni otrzymywać równe wynagrodzenie za pracę, która jest równorzędną wartością. Oznacza to, że praca, która wymaga podobnych umiejętności, odpowiedzialności i wysiłku, powinna być wynagradzana na takim samym poziomie niezależnie od płci.

Transparentność płacowa – Ważne jest, aby pracodawcy byli transparentni w kwestii wynagrodzenia, udostępniając informacje dotyczące kryteriów wynagradzania, procedur i skali płac. Transparentność płacowa pozwala na wykrywanie i eliminowanie różnic płacowych ze względu na płeć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eliminacja dyskryminacji – Pracodawcy powinni działać w celu wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji płciowej w procesach związanych z wynagrodzeniem, takich jak rekrutacja, awanse i oceny pracownicze. Należy zapewnić równy dostęp do szkoleń, awansów i możliwości rozwoju zawodowego dla wszystkich pracowników, niezależnie od płci.

Środki mające na celu walkę z różnicami płacowymi

Aby skutecznie walczyć z różnicami płacowymi ze względu na płeć, podejmowane są różne środki zarówno na poziomie prawnym, jak i organizacyjnym. Oto kilka przykładów:

Przepisy prawne – Wiele krajów wprowadziło przepisy prawne mające na celu zapewnienie równego wynagrodzenia dla pracowników. Przykładem jest ustawa o równym traktowaniu z 2010 roku w Polsce, która zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu, w tym dyskryminacji płciowej w zakresie wynagrodzenia.

Audyty płacowe – Pracodawcy mogą przeprowadzać audyty płacowe, aby ocenić, czy istnieją różnice płacowe ze względu na płeć w ich organizacji. Audyty te pozwalają na identyfikację potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Kampanie edukacyjne – Edukacja i podnoszenie świadomości wśród pracodawców i pracowników na temat równego wynagrodzenia i różnic płacowych mogą mieć istotne znaczenie. Kampanie informacyjne i szkolenia mogą pomóc w zwiększeniu zrozumienia problemu i promowaniu zmiany postaw i praktyk.

Podsumowując, walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć jest ważnym wyzwaniem dla społeczeństwa. Zapewnienie równego wynagrodzenia jest nie tylko kwestią sprawiedliwości, ale również ważnym czynnikiem w budowaniu równości i sprawiedliwości społecznej. Działania na rzecz równego wynagrodzenia powinny obejmować zarówno aspekt prawny, jak i organizacyjny, przy uwzględnieniu zasad równości płci i walki z dyskryminacją. Tylko poprzez wspólne wysiłki pracodawców, pracowników i społeczeństwa jako całości możemy osiągnąć rzeczywistą równość płci w sferze wynagrodzeń.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA