REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić prawo do wynagrodzenia chorobowego, które przypada bezpośrednio po zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Jesteśmy uprawnieni do wypłacania świadczeń z powodu choroby. Jedna z pracownic, która została zatrudniona od 1 grudnia 2007 r., 7 grudnia 2007 r. miała wypadek przy pracy. Pracownica w związku z wypadkiem była na zwolnieniu lekarskim do 23 stycznia 2008 r. Od 24 stycznia 2008 r. ma dalsze zwolnienia do 29 lutego br., z kodem B, na czas choroby niezwiązanej z wypadkiem. Jest to jej pierwsza praca. Wynagrodzenie otrzymuje zgodnie z umową o pracę w stałej miesięcznej wysokości 1500 zł. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy? Jak ustalić uprawnienia do świadczenia i wyliczyć okres zasiłkowy?

RADA

Autopromocja

Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego od 7 grudnia 2007 r. z ubezpieczenia wypadkowego oraz prawo do wynagrodzenia chorobowego od 24 stycznia 2008 r. z ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i następnie wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło wynagrodzenie określone w umowie o pracę.

UZASADNIENIE

Gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie wymaga się żadnego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku. Pracownica w 7. dniu ubezpieczenia uległa wypadkowi i uzyskała prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od 7 grudnia do 23 stycznia 2008 r.

Okresu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za który pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie wlicza się do okresu 33 dni, za które pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Dlatego na podstawie zwolnienia lekarskiego od 24 stycznia 2008 r. z kodem B (brak związku z wypadkiem) należy rozpatrzyć prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za czas choroby nie przysługuje w sytuacjach, w których nie przysługuje zasiłek chorobowy. Jest to m in. okres wyczekiwania, czyli okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, który uprawnia do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania wlicza się nie tylko okres ubezpieczenia chorobowego, ale również okresy choroby w trakcie pierwszych 30 dni zatrudnienia. Oznacza to, że na 24 stycznia 2008 r. pracownica spełniała wymóg dotyczący okresu ubezpieczenia.

Nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego. Jednak 31 grudnia 2007 r. pracownica miała prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego pracownicy przysługiwał do 23 stycznia 2008 r., natomiast od 24 stycznia 2008 r. należy pracownicy liczyć okres 33 dni, za które w 2008 r. przysługuje jej wynagrodzenie za czas choroby.

Do okresu zasiłkowego, który wynosi 182 dni, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Dotyczy to świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego, nawet jeżeli są spowodowane różnymi chorobami.

Między kolejnymi zwolnieniami od pracy pracownicy spowodowanymi różnymi chorobami nie było żadnej przerwy. Dlatego cały okres choroby od 7 grudnia 2007 r. do nadal należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica wykorzysta do 29 lutego 2008 r. 85 dni okresu zasiłkowego z przysługujących jej 182 dni, czyli 48 dni zwolnienia lekarskiego z powodu wypadku przy pracy oraz 37 dni wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego oraz przypadające w okresie ciąży wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują pracownicy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 9, art. 11, art. 37, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6-9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA