| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić prawo do wynagrodzenia chorobowego, które przypada bezpośrednio po zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Jak ustalić prawo do wynagrodzenia chorobowego, które przypada bezpośrednio po zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Jesteśmy uprawnieni do wypłacania świadczeń z powodu choroby. Jedna z pracownic, która została zatrudniona od 1 grudnia 2007 r., 7 grudnia 2007 r. miała wypadek przy pracy. Pracownica w związku z wypadkiem była na zwolnieniu lekarskim do 23 stycznia 2008 r. Od 24 stycznia 2008 r. ma dalsze zwolnienia do 29 lutego br., z kodem B, na czas choroby niezwiązanej z wypadkiem. Jest to jej pierwsza praca. Wynagrodzenie otrzymuje zgodnie z umową o pracę w stałej miesięcznej wysokości 1500 zł. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy? Jak ustalić uprawnienia do świadczenia i wyliczyć okres zasiłkowy?

RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego od 7 grudnia 2007 r. z ubezpieczenia wypadkowego oraz prawo do wynagrodzenia chorobowego od 24 stycznia 2008 r. z ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i następnie wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło wynagrodzenie określone w umowie o pracę.

UZASADNIENIE

Gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie wymaga się żadnego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku. Pracownica w 7. dniu ubezpieczenia uległa wypadkowi i uzyskała prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od 7 grudnia do 23 stycznia 2008 r.

Okresu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za który pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie wlicza się do okresu 33 dni, za które pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Dlatego na podstawie zwolnienia lekarskiego od 24 stycznia 2008 r. z kodem B (brak związku z wypadkiem) należy rozpatrzyć prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenie za czas choroby nie przysługuje w sytuacjach, w których nie przysługuje zasiłek chorobowy. Jest to m in. okres wyczekiwania, czyli okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, który uprawnia do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania wlicza się nie tylko okres ubezpieczenia chorobowego, ale również okresy choroby w trakcie pierwszych 30 dni zatrudnienia. Oznacza to, że na 24 stycznia 2008 r. pracownica spełniała wymóg dotyczący okresu ubezpieczenia.

Nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego. Jednak 31 grudnia 2007 r. pracownica miała prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego pracownicy przysługiwał do 23 stycznia 2008 r., natomiast od 24 stycznia 2008 r. należy pracownicy liczyć okres 33 dni, za które w 2008 r. przysługuje jej wynagrodzenie za czas choroby.

Do okresu zasiłkowego, który wynosi 182 dni, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Dotyczy to świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego, nawet jeżeli są spowodowane różnymi chorobami.

Między kolejnymi zwolnieniami od pracy pracownicy spowodowanymi różnymi chorobami nie było żadnej przerwy. Dlatego cały okres choroby od 7 grudnia 2007 r. do nadal należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica wykorzysta do 29 lutego 2008 r. 85 dni okresu zasiłkowego z przysługujących jej 182 dni, czyli 48 dni zwolnienia lekarskiego z powodu wypadku przy pracy oraz 37 dni wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego oraz przypadające w okresie ciąży wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują pracownicy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 9, art. 11, art. 37, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6-9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »