Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Podstawowym warunkiem, który należy spełniać, aby otrzymać zasiłek z urzędu pracy, to przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Ustawa przewiduje jednak dodatkowe okresy uprawniające do zasiłku. Sprawdź, jakie!
Umowa-zlecenie
Nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Inna praca zarobkowa, np. na podstawie umowy-zlecenia, daje również prawo do świadczenia. Warunek: minimalne wynagrodzenie z odprowadzanymi składkami, w tym składką na Fundusz Pracy.
Redakcja poleca: Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD
Składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy, którzy opłacali składki przez co najmniej 365 dni otrzymają zasiłek pod warunkiem, że nie korzystali z tzw. ZUS-u preferencyjnego. W przypadku ulgi, składki opłacane są w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i nie ma składki na Fundusz Pracy.
Zasiłek chorobowy
Osobom, które po ustaniu zatrudnienia ze względu na chorobę i zwolnienie lekarskie nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zostanie zaliczony również okres pobierania zasiłku chorobowego. Aby został on doliczony, musi być również spełniony warunek minimalnego wynagrodzenia. A dokładnie, zasiłek chorobowy powinien być naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Świadczenie rehabilitacyjne
Jeśli po zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia otrzymasz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, ono również zostanie zaliczone do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego, powinno ono być naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zasiłek macierzyński
Świadczenie związane z opieką na dziecko wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia wliczane jest także do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w powyższych przypadkach warunkiem jest, aby obliczane było od co najmniej minimalnej krajowej.
Urlop wychowawczy
Ten rodzaj urlopu bezwzględnie wlicza się do roku uprawniającego do zasiłku. W przypadku przyznawania zasiłku nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu oraz wysokość świadczenia otrzymywanego na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Wystarczy przebywać minimum 365 dni na urlopie wychowawczym.
Renta
Renta z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na wysokość jej podstawy, również wliczana jest do 365 dni uprawniających do otrzymania świadczenia z urzędu pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat