REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia
Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po przepracowaniu 365 dni przy co najmniej minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie jeszcze warunki należy spełnić w celu uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

Podstawowym warunkiem, który należy spełniać, aby otrzymać zasiłek z urzędu pracy, to przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Ustawa przewiduje jednak dodatkowe okresy uprawniające do zasiłku. Sprawdź, jakie!

Umowa-zlecenie

Nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Inna praca zarobkowa, np. na podstawie umowy-zlecenia, daje również prawo do świadczenia. Warunek: minimalne wynagrodzenie z odprowadzanymi składkami, w tym składką na Fundusz Pracy.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD

Składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy opłacali składki przez co najmniej 365 dni otrzymają zasiłek pod warunkiem, że nie korzystali z tzw. ZUS-u preferencyjnego. W przypadku ulgi, składki opłacane są w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i nie ma składki na Fundusz Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy

Osobom, które po ustaniu zatrudnienia ze względu na chorobę i zwolnienie lekarskie nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zostanie zaliczony również okres pobierania zasiłku chorobowego. Aby został on doliczony, musi być również spełniony warunek minimalnego wynagrodzenia. A dokładnie, zasiłek chorobowy powinien być naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Świadczenie rehabilitacyjne

Jeśli po zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia otrzymasz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, ono również zostanie zaliczone do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego, powinno ono być naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek macierzyński

Świadczenie związane z opieką na dziecko wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia wliczane jest także do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w powyższych przypadkach warunkiem jest, aby obliczane było od co najmniej minimalnej krajowej.

Zasiłek dla bezrobotnych 2015

Urlop wychowawczy

Ten rodzaj urlopu bezwzględnie wlicza się do roku uprawniającego do zasiłku. W przypadku przyznawania zasiłku nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu oraz wysokość świadczenia otrzymywanego na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Wystarczy przebywać minimum 365 dni na urlopie wychowawczym.

Renta

Renta z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na wysokość jej podstawy, również wliczana jest do 365 dni uprawniających do otrzymania świadczenia z urzędu pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA