REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia
Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po przepracowaniu 365 dni przy co najmniej minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie jeszcze warunki należy spełnić w celu uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Podstawowym warunkiem, który należy spełniać, aby otrzymać zasiłek z urzędu pracy, to przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Ustawa przewiduje jednak dodatkowe okresy uprawniające do zasiłku. Sprawdź, jakie!

Umowa-zlecenie

Nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Inna praca zarobkowa, np. na podstawie umowy-zlecenia, daje również prawo do świadczenia. Warunek: minimalne wynagrodzenie z odprowadzanymi składkami, w tym składką na Fundusz Pracy.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD

Składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy opłacali składki przez co najmniej 365 dni otrzymają zasiłek pod warunkiem, że nie korzystali z tzw. ZUS-u preferencyjnego. W przypadku ulgi, składki opłacane są w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i nie ma składki na Fundusz Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy

Osobom, które po ustaniu zatrudnienia ze względu na chorobę i zwolnienie lekarskie nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zostanie zaliczony również okres pobierania zasiłku chorobowego. Aby został on doliczony, musi być również spełniony warunek minimalnego wynagrodzenia. A dokładnie, zasiłek chorobowy powinien być naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Świadczenie rehabilitacyjne

Jeśli po zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia otrzymasz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, ono również zostanie zaliczone do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego, powinno ono być naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek macierzyński

Świadczenie związane z opieką na dziecko wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia wliczane jest także do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w powyższych przypadkach warunkiem jest, aby obliczane było od co najmniej minimalnej krajowej.

Zasiłek dla bezrobotnych 2015

Urlop wychowawczy

Ten rodzaj urlopu bezwzględnie wlicza się do roku uprawniającego do zasiłku. W przypadku przyznawania zasiłku nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu oraz wysokość świadczenia otrzymywanego na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Wystarczy przebywać minimum 365 dni na urlopie wychowawczym.

Renta

Renta z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na wysokość jej podstawy, również wliczana jest do 365 dni uprawniających do otrzymania świadczenia z urzędu pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA