Pracuj na L4 - dostaniesz pieniądze od ZUS-u i pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
- Co jeśli pracuje na L4?
- Jak dorobić na L4?
- Niezdolność do pracy nie oznacza niezdolności do każdej pracy
- Praca incydentalna na zwolnieniu lekarskim. Tak, ale muszą tego wymagać istotne okoliczności. "Dorobienie sobie", taką okolicznością jest
- Kiedy wejdzie w życie ustawa?
Co jeśli pracuje na L4?
Jeśli aktualnie pracujesz na L4, może zostać Ci odebrane wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek a pracodawca może nawet rozwiązać z Tobą umowę z bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zatem co można robić podczas zwolnienia lekarskiego? Aktualnie nie wiele, jednak już od 2025 r. może się to zmienić i to diametralnie. Dlaczego? Wedle projektu możliwe będzie wykonywanie pracy incydentalnej, która nie stoi w sprzeczności z regeneracją i odzyskiwaniem zdolności do pracy. Na chwilę obecną, o tym, co możemy robić podczas L4, decyduje rodzaj schorzenia i kod na zwolnieniu lekarskim stwierdzający niezdolność do pracy. Jeżeli na zwolnieniu jest wskazany nr 2 oznacza to, że "chory może chodzić". Oczywiście ubezpieczony nie może podejmować wszelkich aktywności i nie może chodzić wszędzie. Jeżeli bowiem podczas L4 wykonuje się czynności niezgodne ze zwolnieniem lekarskim (niezgodnie z jego celem) ZUS może nawet odebrać zasiłek. Problem polega jednak na tym, że sądy i ZUS różnie interpretują podobne sytuacje. Przepisy trzeba więc zmienić, ujednolicić i doprecyzować. Luki prawne powodują bowiem nierówną sytuację ubezpieczonych.
Jak dorobić na L4?
Prawdopodobnie w 2025 r. na L4 będzie można dorobić w ten sposób, że będzie można wykonywać pracę zarobkową (nie ważne czy na etacie czy na podstawie umowy cywilnoprawnej) jeżeli nie będzie to kolidowało ze schorzeniem, na które otrzymało się zwolnienie lekarskie. Na L4 będzie więc można dorobić wykonując pracę incydentalną. Przykład poniżej.
Niezdolność do pracy nie oznacza niezdolności do każdej pracy
Już w 2013 r. sąd wypowiadał się co do pracy incydentalnej podczas zwolnienia lekarskiego. Na projekt i zmiany przepisów musieliśmy więc długo czekać. Jak wskazał SN: jedynie sporadyczna, incydentalna, wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa (np. udział w posiedzeniach rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej) może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego, a w innych przypadkach za okres orzeczonej niezdolności do pracy, w czasie której ubezpieczony faktycznie wykonuje pracę zarobkową, nie przysługuje mu zasiłek, lecz wynagrodzenie (choć w kilku orzeczeniach zwrócono uwagę, iż utrata prawa do zasiłku chorobowego dotyczy tylko okresu objętego zaświadczeniem, zwolnieniem lekarskim, w którym nastąpiło podjęcie pracy zarobkowej, a nie całego okresu zasiłkowego, zob. wyr. SN z 25.4.2013 r., I UK 606/12, Legalis). Przeciwieństwem do tego jest inna linia orzecznicza wedle której każda aktywność przynosząca dochód jest pracą zarobkową lub każda praca (np. wykonywanie zwykłych czynności wynikających ze stosunku pracy w czasie stwierdzonej niezdolności do tej pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia; wyr. SN z 6.2.2008 r., II UK 10/07, OSNP 2009, Nr 9–10, poz. 123), także nieprzynosząca bieżącego dochodu, stanowi pracę zarobkową w rozumieniu art. 17 ust. 1 ZasiłkiU (wyr. SN z 20.1.2005 r., I UK 154/04, OSNP 2005, Nr 19, poz. 307; wyr. TK z 25.2.2014 r., SK 18/13, OTK-A 2014, Nr 2, poz. 15). Właśnie ze względu na tą wielowątkowość i możliwość różnej interpretacji istnieje konieczność zmiany przepisów.
REKLAMA
Praca incydentalna na zwolnieniu lekarskim. Tak, ale muszą tego wymagać istotne okoliczności. "Dorobienie sobie", taką okolicznością jest
Aktualnie przepisy są tak sformułowane, że otrzymując zwolnienie lekarskie osoba zatrudniona nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Jeżeli więc jest się zatrudnionym na kilka etatów, np. na podstawie umowy o pracę jako chirurg w szpitalu i dojdzie do złamania nogi/ręki, to oczywistym jest, że taki lekarz nie będzie miał możliwości wykonywać operacji i innych czynności związanych z opieką nad pacjentem. Jeżeli jednak jednocześnie chirurg ten współpracuje z uczelnią medyczną i mam np. umowę zlecenia albo nawet umowę o pracę i w ramach niej prowadzi wykłady, a wykłady odbywają się w formie zdalnej, to wedle proponowanych regulacji, nic nie będzie stało na przeszkodzie temu, aby wykładowca mógł wykonywać tą pracę zarobkową, pomimo iż z innego tytułu prawnego (umowy o pracę) w szpitalu ma zwolnienie lekarskie, które uniemożliwia mu wykonywanie pracy. Jest to oczywiście tylko przykład, ale dobrze obrazuje paradoks aktualnych instytucji. Cóż pozostaje czekać na ostateczny kształt ustawy oraz dalsze jej procedowanie i podpis Prezydenta.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu: "(…) problemem jest brak szczegółowego uregulowania w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780) przesłanek utraty prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 17 ust. 1 tej ustawy ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie również do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku opiekuńczego. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że brak zdefiniowania w ustawie pojęć „wykonywanie pracy zarobkowej” oraz „wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia” powoduje problemy interpretacyjne. Dodatkowo osoby korzystające ze zwolnienia lekarskiego często nie mają wiedzy w jakim miejscu mogą przebywać na tym zwolnieniu oraz czy mogą w jego trakcie wyjechać za granicę, np. w celu kontynuowania leczenia. Ponadto obecnie osoby pracujące w kilku różnych firmach nie mają możliwości świadczenia pracy na rzecz jednej z nich i jednoczesnego pobierania świadczenia z tytułu choroby u innego pracodawcy, nawet gdy są to prace różnego rodzaju i stan zdrowia pozwala na wykonywanie danej pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczony zatrudniony jednocześnie u kilku pracodawców otrzymuje zwolnienie lekarskie z każdego tytułu ubezpieczenia. Praca na rzecz jednego pracodawcy, przy jednoczesnym przebywaniu na zwolnieniu u innego pracodawcy, powoduje utratę prawa do zasiłku za cały okres tego zwolnienia. Zatem dla chorego pracownika oznacza to, że u żadnego pracodawcy nie może pracować w czasie trwania zwolnienia. Tymczasem ubezpieczeni często skarżą się na takie rozwiązanie i podnoszą, że charakter pracy i stan zdrowia oraz wymogi wynikające z zakresu obowiązków pracowniczych (zatrudnienie u niektórych/pozostałych pracodawców), nie zawsze uniemożliwia jakąkolwiek pracę.".
Propozycja przepisów jest dokładnie taka:
"W ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 17: a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia od pracy w przypadku, gdy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
1) wykonuje pracę zarobkową lub
2) podejmuje aktywność niezgodną z celem tego zwolnienia, lub
3) przebywa w innym miejscu niż wskazane w tym zwolnieniu, lub zawiadomieniu, o którym mowa w art. 59 ust. 5e, jako adres pobytu w okresie niezdolności do pracy, chyba że udokumentuje, że nieobecność ta była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością podjęcia czynności incydentalnych, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a–1d w brzmieniu:
„1a. Pracą zarobkową, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania, z wyłączeniem czynności incydentalnych, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności.
1b. Aktywnością niezgodną z celem zwolnienia od pracy, o której mowa w ust. 1 pkt 2, są wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję, z wyłączeniem zwykłych czynności dnia codziennego lub czynności incydentalnych, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności.
1c. Miejscem wskazanym w zwolnieniu lub zawiadomieniu może być adres pobytu w innym państwie, jeżeli uzasadnione to jest zaleceniami lekarza lub innymi istotnymi okolicznościami, chyba że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość zlecenia przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia w tym państwie na mocy przepisów odrębnych.
1d. W przypadku spełniania warunków do podlegania ubezpieczeniom społecznym z co najmniej dwóch tytułów do tych ubezpieczeń, niezdolność do pracy z powodu choroby dotyczy każdego z tych tytułów, chyba że wystawiający zwolnienie od pracy wskaże w orzeczeniu, że praca zarobkowa w ramach określonego tytułu może być wykonywana z uwagi na rodzaj tej pracy.”,
c) uchyla się ust. 3,
d) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„4. Zasady określone w ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do osoby uprawnionej do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.”.
Kiedy wejdzie w życie ustawa?
W projektowanej ustawie założono, że przepisy w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., już teraz wiadomo, że tak się nie stanie, ale ogólnie 2025 r. jest realny.
Projekt z 22 października 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114)
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2780)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. poz. 2711, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat