REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 365 mln zł kosztowały w 2022 r. świadczenia z pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy. GUS podał dane

Ze świadczeń pomocy społecznej skorzystało w ubiegłym roku 612,0 tys. ukraińskich rodzin
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia pomocy społecznej przyznano w 2022 r. 1111 tys. obywateli Ukrainy. Łączna kwota przeznaczona na te świadczenia wyniosła 364,8 mln zł. Stanowiło to blisko 8% ogólnej kwoty wypłaconej w kraju zarówno dla obywateli Polski i obywateli Ukrainy.

Ze świadczeń pomocy społecznej skorzystało w ubiegłym roku 612,0 tys. ukraińskich rodzin liczących łącznie 1111,0 tys. osób. Łączna kwota świadczeń udzielonych obywatelom Ukrainy wyniosła 364,8 mln zł.

Autopromocja

Świadczenia z pomocy społecznej wypłacane obywatelom Ukrainy zostały podzielone na trzy kategorie: 

  • jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę (tzw. 300+), 
  • świadczenia wydawane w formie posiłków oraz 
  • świadczenia pozostałe.

Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski i których pobyt został uznany za legalny, na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przysługuje wsparcie w ramach środowiskowej pomocy społecznej. Obywatelowi Ukrainy mogą być przyznawane świadczenia pieniężne i niepieniężne, na zasadach i w trybie ustawy o pomocy społecznej.

Wykres 2. Struktura świadczeń wypłaconych z pomocy społecznej w 2022 r.

 

Struktura świadczeń wypłaconych z pomocy społecznej w 2022 r.

GUS

Jednorazowe świadczenie dla obywateli Ukrainy: 300 zł na osobę 

Najwięcej osób skorzystało z jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę (88,0% wszystkich udzielonych świadczeń). Z jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, skorzystało 1070,3 tys. obywateli Ukrainy. Kwota przeznaczona na wypłatę tego świadczenia wyniosła 321,1 mln zł, a skorzystało z niego 596,4 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. (art. 31 ust. 1): „Obywatelowi Ukrainy (…) przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.” Podstawą wypłaty tego świadczenia jest wniosek złożony przez osobę uprawnioną, jej przedstawiciela ustawowego, opiekuna tymczasowego albo osobę sprawującą faktyczną pieczę nad dzieckiem.

Wykres 3. Liczba gospodarstw domowych i świadczeniobiorców, którym zostało udzielone wsparcie w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego w 2022

 

 Liczba gospodarstw domowych i świadczeniobiorców, którym zostało udzielone wsparcie w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego w 2022 r.

GUS

Największa liczba świadczeniobiorców wystąpiła w województwie mazowieckim 235,2 tys. osób, co stanowiło 22,0% świadczeniobiorców jednorazowego świadczenia pieniężnego w kraju i 133,2 tys. gospodarstw domowych (22,3% wszystkich gospodarstw domowych, które skorzystały z tej formy pomocy). 

Najmniejsza liczba świadczeniobiorców wystąpiła natomiast w województwie świętokrzyskim – 16,9 tys. osób (9,0 tys. gospodarstw domowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posiłki wydawane dla obywateli Ukrainy

Ze świadczeń pomocy społecznej w formie posiłku w 2022 r. skorzystało 97,7 tys. osób (68,9 tys. gospodarstw domowych). Wydano im 2705,7 tys. posiłków o łącznej wartości 26,5 mln zł. 

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski mogą skorzystać z pomocy m.in. w postaci jednego gorącego posiłku dla dzieci i młodzieży i jednego gorącego posiłku dla dzieci w przedszkolu dziennie (obydwa w oparciu o art. 48 ustawy o pomocy społecznej). Pomoc ta nie wymaga decyzji administracyjnej. Dodatkowo obywatele Ukrainy mogą skorzystać z pomocy w postaci zasiłku celowego na zapewnienie wyżywienia dzieci w przedszkolu, w oparciu o art. 39 ustawy o pomocy społecznej. Jest to zasiłek celowy i pomoc ta wymaga decyzji administracyjnej. 

Największą liczbę świadczeniobiorców odnotowano w województwie mazowieckim (17,7 tys. osób, tj. 18,2% wszystkich świadczeniobiorców w kraju), natomiast najmniej świadczeniobiorców było w województwie świętokrzyskim (0,1 tys. osób). 

W 2022 r. liczba świadczeń w formie posiłku przypadająca na jednego świadczeniobiorcę wyniosła 27,7. Najwięcej świadczeń przypadających na jednego świadczeniobiorcę odnotowano w województwie małopolskim (40,2 świadczenia), a liczba świadczeń ogółem przyznanych w formie posiłku w województwie małopolskim wyniosła 568,5 tys. Najmniej świadczeń w formie posiłku przypadających na jednego świadczeniobiorcę odnotowano w województwie łódzkim (21,6 świadczenia).  

Mapa 1. Liczba posiłków przypadająca na jednego świadczeniobiorcę według województw w 2022 r.

 

Liczba posiłków przypadająca na jednego świadczeniobiorcę według województw w 2022 r.

GUS

Pozostałe świadczenia dla obywateli Ukrainy

Poza wymienionymi wcześniej świadczeniami obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski korzystali również z innych świadczeń, które zostały określone jako „pozostałe świadczenia”. Liczba świadczeniobiorców pozostałych świadczeń wyniosła 33,3 tys. osób (28,5 tys. gospodarstw domowych), którym przyznano 67,9 tys. świadczeń o łącznej wartości 17,2 mln zł.

Największą liczbę świadczeniobiorców odnotowano w województwie mazowieckim 8,8 tys. osób (7,1 tys. gospodarstw domowych). Drugim w kolejności było województwo wielkopolskie, gdzie liczba świadczeniobiorców wyniosła 4,2 tys. osób, a liczba gospodarstw domowych 3,8 tys.

Najwyższy udział w pozostałych świadczeniach udzielonych w Polsce stanowił zasiłek okresowy przyznany z innych przyczyn – kwota tego świadczenia wyniosła w 2022 r. 9,0 mln zł (52,5%). Kolejne świadczenia to zasiłek okresowy przyznany z powodu długotrwałej choroby – 1,8 mln zł (10,6%) oraz zasiłek stały dla osoby samotnie gospodarującej – 1,7 mln zł (9,6%).

Wykres 4. Struktura pozostałych świadczeń pomocy społecznej w 2022 r.

 

Struktura pozostałych świadczeń pomocy społecznej w 2022 r.

GUS

Największą liczbę przyznanych świadczeń z kategorii „pozostałe” zanotowano w województwie mazowieckim. Wyniosły one 13,1 tys., co w przeliczeniu na jednego świadczeniobiorcę wynosiło przeciętnie 1,5 świadczenia. We wszystkich pozostałych województwach liczba świadczeń przypadających na jednego świadczeniobiorcę mieściła się w przedziale 1,5–2,9.

Największą kwotę na pozostałe świadczenia wydatkowano w województwie łódzkim (3,0 mln zł, tj. 17,4% ogólnej kwoty wypłaconej w kraju). Ponad 10% ogólnej kwoty wydano w województwach: zachodnio-pomorskim (15,2%), dolnośląskim (11,7%), i wielkopolskim (11,2%). W pozostałych województwach kwoty stanowiły mniej niż 7,7% ogólnej kwoty przeznaczonej na wypłatę pozostałych świadczeń. 

Wsparcie z pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy według województw

Wykres 1. Liczba osób, którym udzielono wsparcia z pomocy społecznej według województwa w 2022 r.

 

Liczba osób, którym udzielono wsparcia z pomocy społecznej według województwa w 2022 r.

GUS

Najwięcej osób z Ukrainy skorzystało ze świadczeń pomocy społecznej w województwie mazowieckim – 242,6 tys. osób, tj. 21,8% wszystkich obywateli Ukrainy, którym zostało udzielone wsparcie w ramach środowiskowej pomocy społecznej, a najmniej w województwie świętokrzyskim – 17,4 tys. osób (1,6%).

Wartość świadczeń udzielonych obywatelom Ukrainy również była najwyższa w województwie mazowieckim (75,7 mln zł), tj. 20,7% kwoty wypłaconej w kraju. Znaczące kwoty wydatkowano także w województwach: dolnośląskim (40,9 mln zł, tj. 11,2%), małopolskim (40,7 mln zł, tj. 11,1%) i śląskim (35,6 mln zł, tj. 9,8%).

Dane wykorzystywane w niniejszym opracowaniu pochodzą ze źródła administracyjnego, którym jest Zbiór Centralny Krajowego Systemu Monitoringu Pomocy Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło danych GUS

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA