REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 540,25 zł brutto dodatkowej emerytury z ZUS. Dla kogo?

5 540,25 zł brutto dodatkowej emerytury z ZUS. Dla kogo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

5 540,25 zł brutto dodatkowej emerytury z ZUS. Dla kogo? Okazuje się, że w województwie lubuskim na rzecz 84 stulatków ZUS wypłaca świadczenie honorowe. Co to jest świadczenie honorowe z ZUS?
rozwiń >

Co to jest świadczenie honorowe z ZUS?

Świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowe świadczenie pieniężne - taka "dodatkowa emerytura" niejako honorująca i wspierająca osoby, który są w wieku starczym. Do honorowej emerytury mają prawo wszyscy, którzy ukończyli 100 lat, bez względu, czy pobierają inne świadczenia. Konieczne jest tylko posiadanie polskiego obywatelstwa.

Autopromocja

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, do końca życia, oprócz normalnej emerytury czy renty.

Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku o świadczenie honorowe.

5 540,25 zł brutto co miesiąc dostają z ZUS osoby, które ukończyły 100 lat.

Okazuje się, że w kwocie 5 540,25 zł brutto co miesiąc dostają z ZUS osoby, które ukończyły 100 lat.

Ile w Polsce żyje stulatków?

W Polsce żyje prawie 2,7 tys. stulatków korzystających z tego świadczenia honorowego, a lubuskie oddziały ZUS wypłacają je 84 osobom, w większości kobietom – tak poinformowała rzeczniczka lubuskiego ZUS Agata Muchowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje rzeczniczka: „Najstarsza emerytka w naszym województwie, która pobiera świadczenie z tytułu ukończenia stu lat, pochodzi z Gorzowa Wlkp., urodziła się w 1918 r. i w maju obchodziła swoje 105. urodziny (…) Oddział ZUS w Zielonej Górze wypłaca 50 świadczeń honorowych, a oddział w Gorzowie Wlkp. – 34.".

Wysokość dodatkowej emerytury dla stulatków wynosi 5 540,25 zł brutto, czyli tyle ile przeciętne miesięczne wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

Ważne
100 latków przybywa a pieniędzy z ZUS ubywa - honorowe emerytury

Jak podaje PAP: porównując dane z całego kraju, od 2007 r. liczba osób pobierających świadczenia z tytułu ukończenia stu lat wzrosła z 1,4 tys. do 2,7 tys., czyli niemal dwukrotnie. Analitycy prognozują, że liczba stulatków będzie stale rosła i w 2035 r. będzie ich w Polsce ponad 9,5 tys.

Ile wynosi świadczenie honorowe?

Od 1 marca 2023 wysokość świadczenia honorowego wynosi średnio 5540,25 zł brutto.

Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna, wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. 

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Świadczenie honorowe przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które ukończyły 100 lat życia. 

Taki dodatek przysługuje także tym stulatkom, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie otrzymują, ani emerytury, ani renty, jednak w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Kto wypłaca świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe na rzecz 100 latków wypłaca:

  • ZUS
  • KRUS
  • MSWiA
  • MON.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA