Bezrobotni: Kiedy urząd pracy zapłaci stypendium za okres studiów podyplomowych
REKLAMA
REKLAMA
Na wniosek bezrobotnego starosta może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, w pełnej wysokości, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia (art. 42a ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), które w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł.
REKLAMA
Ponadto ustawa przewiduje również stypendium (art. 42a ust. 5): „Bezrobotnemu, któremu starosta przyznał dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1”. Chodzi tu o kwotę 20% z podstawowej (100%) stawki zasiłku dla bezrobotnych, która od 1 czerwca 2023 r. wynosi 1491,90 zł.
Stypendium – przez jaki okres?
Stypendium przysługuje za okres uczestnictwa w studiach podyplomowych zgodnie z ich programem. Wymieniony tu okres to czas, w którym dana osoba posiada status słuchacza tych studiów, bez względu na wymiar godzinowy zajęć w miesiącu. Do tego okresu należy zaliczyć także przerwy wakacyjną i międzysemestralną, jeżeli mają one miejsce w trakcie realizacji programu studiów. W sytuacji gdy zajęcia (studia) kończą się np. w czerwcu, a obrona pracy dyplomowej zaplanowana jest na wrzesień, stypendium będzie przysługiwać do czerwca.
Stypendium a podjęcie zatrudnienia
Uczestnikowi studiów podyplomowych, który w trakcie ich odbywania podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, nie zawiesza się wypłaty stypendium do planowanego terminu ukończenia tych studiów. Tak więc stypendium będzie naliczane od dnia, w którym rozpoczęło się zatrudnienie. Od takiego stypendium (za okres zatrudnienia) nie są odprowadzane przez urząd pracy składki na ubezpieczenia społeczne.
Stypendium a uprawnienia pracownicze i okresy składkowe
Okres otrzymywania stypendium w trakcie odbywania studiów podyplomowych nie jest zaliczone do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Jest natomiast zaliczany do celów emerytalnych, do okresu składkowego ze względu na opłacanie w tym czasie składek na ubezpieczenia społeczne.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat