REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
13-stki - wypłata już od kwietnia 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 
rozwiń >

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - 13-stka

Dodatkowe roczne świadczenie przeznaczone dla emerytów i rencistów, tzw. 13-stka będzie wypłacana już w kwietniu 2023 r. Wraz z emeryturą lub rentą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”. Co ważne,  pobranie trzynastki nie ma wpływu na ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie - są to dwie niezalezne kwestie.

Ile wyniesie 13-stka w 2023 r.?

Co ważne, trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości. Wysokość pobieranej emerytury czy renty nie ma więc znaczenia, każdy uprawniony otrzymuje świadczenie w takiej samej wysokości. Ile zatem wyniesie świadczenie? Trzynasta emerytura jest przyznawana w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto, co daje netto: 1445,48 zł. 

Co jest potrącane od 13-stki?

Dodatkowe świadczenie roczne dla emerytów i rencistów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Poza powyższymi z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane żadne inne potrącenia i egzekucje.

Kto jest uprawniony do 13-stki?

Do dodatkowego świadczenia mają prawo osoby, które na dzień 31 marca 2023 r. są uprawnione do:

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Kto nie ma prawa do 13-stki?

Do trzynastki nie mają np. prawa osoby u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca 2023 r.

Czy trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać 13-stkę?

Nie, aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

Decyzja waloryzacyjna + decyzja o trzynastce

Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Razem z tą decyzją zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2023 r. (czyli tzw. decyzja waloryzacyjna).

13-stka z KRUS

Trzynastka z KRUS przysługuje osobom, które w dniu 31 marca 2023 r. mają prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Czy osoba, która ma prawo do kilku świadczeń dostanie dwie 13-stki?

Nie. Osobie, która ma prawo do kilku świadczeń, przysługuje tylko jedna trzynasta. 

Kto wypłaci 13-stkę KRUS czy ZUS?

Osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci KRUS.

jednak emerytom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą a ZUS emeryturę pracowniczą, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Trzynastka” świadczeniem gwarantowanym

Jak wskazuje rząd: po raz pierwszy trzynasta emerytura została wypłacona w 2019 roku, a rok później stała się świadczeniem gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.  Przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie. Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • yard
  2023-03-31 06:23:18
  Najpierw 13 potem 14 nastepnie 15 a przed wyborami obietnica pogrzebu na koszt panstwa, Taki to cudowny kraj ...
  4
 • Emeryt
  2023-03-30 17:39:31
  Jaka 13-ta emerytura ? Ochłap wyborczy ! Przecież od najniższych ochłapów nie płaci się podatku to jak ?
  4
 • algebraiczny
  2023-03-30 13:17:05
  I tu się Pani mija z prawdą,że wszyscy emeryci i renciści dostaną jednakowo 1445 zł netto,bo w tym roku od 13. emerytury seniorzy będą musieli zapłacić obok 9 proc. składki zdrowotnej także podatek dochodowy tj. 12 proc. PIT, dlatego wysokość dodatkowego świadczenia będzie różna dla poszczególnych emerytów i dla większości seniorów niższa niż 1 445,48 zł na rękę.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Michał
  2023-03-31 08:07:22
  Dostaję emeryturę 1 kwietnia i potrącany jest podatek PIT 12% i 9% składki zdrowotnej na NFZ następnie te same potrącenia obejmą kwotę od 13 emerytury.Czyli w kwietniu zapłacimy 2 składki na NFZ .W zwiazku z tym mam pytanie.... czy gdy ktoś trafi w kwietniu do szpitala to dostanie 2 łóżka szpitalne ?? bo przecież zapłacił 2 składki zdrowotne
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • bolo
  2023-04-01 19:15:40
  kiedy dodatek do pogrzebu ksiądz się podiósł
  0
 • donald
  2023-03-31 20:24:44
  Jakie trzynastki?!, piniedzy nie ma, i nie bedzie.
  3
 • yyyyyyyy
  2023-04-03 12:31:02
  Taaaaaaaa , jednym zabiera się parę tys podatku i daje się 1400 " trzynastki ", to gzie reszta
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

REKLAMA

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

REKLAMA