REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?
Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Przyszłoroczna płaca minimalna wzrośnie dwa razy, ale świadczenie pielęgnacyjne tylko raz.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego jest powiązana z podwyżką najniższego wynagrodzenia. I chociaż minimalna pensja wzrośnie w przyszłym roku dwa razy, to wysokość wsparcia dla opiekunów zostanie podniesiona raz, bo przepisy przewidują jedną jego waloryzację w danym roku.

Autopromocja

Świadczenie pielęgnacyjne 2023

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 r. (Dz.U. poz. 1952) w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwukrotnie. Najpierw, od 1 stycznia, będzie wynosić 3490 zł, a od 1 lipca 3600 zł. Ta podwyżka jest istotna nie tylko dla osób zarabiających minimalną pensję, lecz także dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, które są uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego. Wzrost należnej im pomocy finansowej jest bowiem uzależniony od tego, jak zmienia się najniższe wynagrodzenie. Jednak z uwagi na to, że wzrośnie ono w 2023 r. dwa razy, zarówno wśród opiekunów, jak i samorządów pojawiły się pytania, jak będzie wyglądać waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku i czy jego kwota też zostanie podniesiona dwa razy.

Jak będzie wyglądać waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku?

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma brzmienie art. 17 ust. 3a–3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.), który określa zasady weryfikacji świadczenia pielęgnacyjnego. Przewiduje on, że kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia polegającej na zwiększeniu jego wysokości o wskaźnik waloryzacji. Tym wskaźnikiem jest zaś procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym ma miejsce waloryzacja, w stosunku do wysokości najniższej pensji z 1 stycznia roku poprzedniego. Takie brzmienie przepisów wskazuje, że w 2023 r. nastąpi tylko jedna podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego – od 1 stycznia – i nie będzie kolejnej od lipca. Potwierdza to stanowisko przekazane przez resort rodziny, który informuje, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidują jedną waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego w danym roku.

Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?

W praktyce oznacza to, że skoro najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia 2023 r. wyniesie 3490 zł, a 1 stycznia br. wynosiło 3010 zł, to wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wyniesie 15,94 proc. W związku z tym, że w br. jego kwota wynosi 2119 zł, to przy zastosowaniu wspomnianego wskaźnika od 1 stycznia przyszłego roku wzrośnie do 2456,76 zł, co po zaokrągleniu do pełnych złotych w górę daje 2457 zł. Taka kwota świadczenia będzie wypłacana opiekunom przez gminy przez cały 2023 r. Te zaś będą mogły zacząć zmieniać decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne w zakresie jego wysokości tuż po tym, jak minister rodziny i polityki społecznej oficjalnie ogłosi jego zwaloryzowaną kwotę poprzez publikację obwieszczenia w Monitorze Polskim, na co ma czas do 15 listopada.

Zobacz: Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 1 listopada 2022 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2023 >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2023

Od 1 stycznia 2023 r. nie zmieni się natomiast wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego przeznaczonego dla osób, które ze względu na to, że niepełnosprawność członka rodziny powstała w dorosłym życiu, nie mogą otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego (od 2014 r. nie został wykonany otwierający im do tego drogę wyrok Trybunału Konstytucyjnego). Kwota zasiłku, który obecnie wynosi 620 zł, jest weryfikowana co trzy lata razem z innymi świadczeniami rodzinnymi, a jej następny termin przypada na 2024 r.

Michalina Topolewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr
  2022-10-13 19:45:58
  A zasiłek pielęgnacyjny 215 zł .w dzisiejszych czasach to kpina z ludzi niepełnosprawnych
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tola
  2022-10-13 19:34:23
  Inflacja 18% a zasiłek o 2019 roku nie był rewaloryzowany TO JEST ZLODZIEJSTWO I ZERROWANIE NA OSOBACH NIEPELNOSPRAWNYCH.
  4
 • Niepełnosprawny stopień znaczny
  2022-10-13 19:39:39
  A kiedy waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego od 2019 roku nie był waloryzowany.
  3
 • Emeryt
  2022-10-13 21:36:09
  Uraganie osobom niepelnosprawnym jak od rządu i od urzędów oraz nie liczenie się z takimi osobami
  4
 • Adaxx
  2022-10-14 10:52:40
  Może ktoś napisze o hipokryzji rządu, który deklaruje pomoc potrzebującym i jednocześnie usiłuje spychać na margines osoby, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dorosłym. Świadczenie, o które można się ubiegać z tego tytułu jest postrzegane jako luksusowy przywilej, a nie prawo, więc gdy ktoś nie ma "pleców", musi walczyć w sądach i może w tej walce polec, zostając z podopiecznym i bez środków do życia.
  3
 • Renia
  2022-10-14 13:54:58
  Niech weźmie sobie Pan Poseł i żyje za tę kwotę Mamy okropny dobrobyt W tym roku czyli 2022 opiekunom niepełnosprawnym inflacyjne się nie należy po co dar .... Dać Pozdrawiam
  2
 • Fundacja Pomoc Opiekunom
  2022-10-14 19:01:12
  Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" i "JM Kancelarii Prawnej" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c. (również jeśli pobierają zasiłek 620 zł.). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu: 602 799 853
  3
 • Opiekunka
  2022-11-02 10:57:30
  Czy to znaczy ,że opiekując się Matką całą dobę zostaję przy kwocie 2119zl ?
  1
 • mama
  2022-10-22 22:40:46
  Grosze marne a podwyżki straszne znowu czas na sądy bo nagminnie będą zabierać matkom opiekę bo przecież podwyżka będzie na waciki do uszu
  1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA