REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?
Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Przyszłoroczna płaca minimalna wzrośnie dwa razy, ale świadczenie pielęgnacyjne tylko raz.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego jest powiązana z podwyżką najniższego wynagrodzenia. I chociaż minimalna pensja wzrośnie w przyszłym roku dwa razy, to wysokość wsparcia dla opiekunów zostanie podniesiona raz, bo przepisy przewidują jedną jego waloryzację w danym roku.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 r. (Dz.U. poz. 1952) w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwukrotnie. Najpierw, od 1 stycznia, będzie wynosić 3490 zł, a od 1 lipca 3600 zł. Ta podwyżka jest istotna nie tylko dla osób zarabiających minimalną pensję, lecz także dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, które są uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego. Wzrost należnej im pomocy finansowej jest bowiem uzależniony od tego, jak zmienia się najniższe wynagrodzenie. Jednak z uwagi na to, że wzrośnie ono w 2023 r. dwa razy, zarówno wśród opiekunów, jak i samorządów pojawiły się pytania, jak będzie wyglądać waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku i czy jego kwota też zostanie podniesiona dwa razy.

Jak będzie wyglądać waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku?

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma brzmienie art. 17 ust. 3a–3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.), który określa zasady weryfikacji świadczenia pielęgnacyjnego. Przewiduje on, że kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia polegającej na zwiększeniu jego wysokości o wskaźnik waloryzacji. Tym wskaźnikiem jest zaś procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym ma miejsce waloryzacja, w stosunku do wysokości najniższej pensji z 1 stycznia roku poprzedniego. Takie brzmienie przepisów wskazuje, że w 2023 r. nastąpi tylko jedna podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego – od 1 stycznia – i nie będzie kolejnej od lipca. Potwierdza to stanowisko przekazane przez resort rodziny, który informuje, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidują jedną waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego w danym roku.

Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?

W praktyce oznacza to, że skoro najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia 2023 r. wyniesie 3490 zł, a 1 stycznia br. wynosiło 3010 zł, to wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wyniesie 15,94 proc. W związku z tym, że w br. jego kwota wynosi 2119 zł, to przy zastosowaniu wspomnianego wskaźnika od 1 stycznia przyszłego roku wzrośnie do 2456,76 zł, co po zaokrągleniu do pełnych złotych w górę daje 2457 zł. Taka kwota świadczenia będzie wypłacana opiekunom przez gminy przez cały 2023 r. Te zaś będą mogły zacząć zmieniać decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne w zakresie jego wysokości tuż po tym, jak minister rodziny i polityki społecznej oficjalnie ogłosi jego zwaloryzowaną kwotę poprzez publikację obwieszczenia w Monitorze Polskim, na co ma czas do 15 listopada.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Zobacz: Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 1 listopada 2022 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2023 >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2023

Od 1 stycznia 2023 r. nie zmieni się natomiast wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego przeznaczonego dla osób, które ze względu na to, że niepełnosprawność członka rodziny powstała w dorosłym życiu, nie mogą otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego (od 2014 r. nie został wykonany otwierający im do tego drogę wyrok Trybunału Konstytucyjnego). Kwota zasiłku, który obecnie wynosi 620 zł, jest weryfikowana co trzy lata razem z innymi świadczeniami rodzinnymi, a jej następny termin przypada na 2024 r.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Michalina Topolewska

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr
  2022-10-13 19:45:58
  A zasiłek pielęgnacyjny 215 zł .w dzisiejszych czasach to kpina z ludzi niepełnosprawnych
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tola
  2022-10-13 19:34:23
  Inflacja 18% a zasiłek o 2019 roku nie był rewaloryzowany TO JEST ZLODZIEJSTWO I ZERROWANIE NA OSOBACH NIEPELNOSPRAWNYCH.
  4
 • Niepełnosprawny stopień znaczny
  2022-10-13 19:39:39
  A kiedy waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego od 2019 roku nie był waloryzowany.
  3
 • Emeryt
  2022-10-13 21:36:09
  Uraganie osobom niepelnosprawnym jak od rządu i od urzędów oraz nie liczenie się z takimi osobami
  4
 • Adaxx
  2022-10-14 10:52:40
  Może ktoś napisze o hipokryzji rządu, który deklaruje pomoc potrzebującym i jednocześnie usiłuje spychać na margines osoby, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dorosłym. Świadczenie, o które można się ubiegać z tego tytułu jest postrzegane jako luksusowy przywilej, a nie prawo, więc gdy ktoś nie ma "pleców", musi walczyć w sądach i może w tej walce polec, zostając z podopiecznym i bez środków do życia.
  3
 • Renia
  2022-10-14 13:54:58
  Niech weźmie sobie Pan Poseł i żyje za tę kwotę Mamy okropny dobrobyt W tym roku czyli 2022 opiekunom niepełnosprawnym inflacyjne się nie należy po co dar .... Dać Pozdrawiam
  2
 • Fundacja Pomoc Opiekunom
  2022-10-14 19:01:12
  Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" i "JM Kancelarii Prawnej" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c. (również jeśli pobierają zasiłek 620 zł.). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu: 602 799 853
  3
 • Opiekunka
  2022-11-02 10:57:30
  Czy to znaczy ,że opiekując się Matką całą dobę zostaję przy kwocie 2119zl ?
  1
 • mama
  2022-10-22 22:40:46
  Grosze marne a podwyżki straszne znowu czas na sądy bo nagminnie będą zabierać matkom opiekę bo przecież podwyżka będzie na waciki do uszu
  1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

REKLAMA