REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021, do kiedy,  wniosek, ile wynosi
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021, do kiedy, wniosek, ile wynosi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na kwiecień 2021 r. Do którego kwietnia będą zamknięte żłobki i przedszkola? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w kwietniu 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Można też ubiegać się o zasiłek, gdy zatrudniona niania albo opiekun dzienny nie może sprawować opieki nad dzieckiem z powodu COVID-19. Ważnym warunkiem jest wiek dziecka. Zdrowe dziecko może mieć maksymalnie 8 lat, aby rodzic mógł starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w szczególnych sytuacjach można wnioskować o zasiłek nawet na dziecko 24-letnie. 

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać również w przypadku otwarcia placówki w ograniczonym zakresie, a więc chodzi o sytuację, kiedy np. przedszkole funkcjonuje, ale ma mniejsze grupy bądź jedną zbiorczą. Wówczas może nie być miejsca dla dziecka. Rodzic takiego przedszkolaka może wnioskować o zasiłek.

Te same zasady przyznawania zasiłku dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie to przyznaje się jednak do innych limitów wiekowych dziecka:

  • do 16 lat - dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat - dzieci, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat - osoby, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aktualnie szkoły funkcjonują zdalnie. Dnia 25 marca 2021 r. na konferencji Premiera i Ministra Zdrowia ogłoszono kolejne obostrzenia nakazujące zamknięcie przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Dotyczy to okresu od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. (okres Wielkanocy). W związku z tym konieczne było przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługiwał do 28 marca. W Dzienniku Ustaw opublikowano już kolejne rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego o 2 tygodnie - od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. Na ten sam okres przedłuża się analogiczne świadczenie wypłacane z KRUS - zasiłek opiekuńczy.

Dnia 7 kwietnia 2021 r. na Minister Zdrowia na konferencji ogłosił dalsze przedłużenie ostatnio wprowadzonych obostrzeń. Przedszkola, żłobki i szkoły będą zamknięte do 18 kwietnia 2021 r. W związku z tym do 18 kwietnia przedłużono także dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dnia 8 kwietnia 2021 r. pojawiło się rozporządzenie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r., pomimo tego zasiłek będzie przysługiwał tylko do 18 kwietnia, ponieważ od 19 kwietnia żłobki, przedszkola i kluby dziecięce będą otwarte. Nadal będzie można otrzymać zasiłek, jeśli dana placówka zostanie zamknięta z powodu COVID-19 lub będzie pracowała w ograniczonym zakresie. Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 18 kwietnia 2021 - zmiany!

Do kiedy?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia 2021 r. Na ten okres zasiłki przedłużono mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Warto jednak mieć na uwadze, że poziom zachorowalności na COVID-19 w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie - 25 marca wzrost zakażeń wynosił 34151 osób, a 26 marca jest już liczba 35143. To najwyższy wskaźnik zachorowalności od początku pandemii. Wszystko może się zdarzyć, dlatego nie wyklucza się wydłużenia lockdownu. Jeśli przedszkola, żłobki będą dłużej zamknięte i klasy 1-3 będą uczyły się zdalnie, z pewnością dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej przyznawany. Nawet jeśli placówki zostaną otwarte, skala pandemii uzasadnia przedłużenie zasiłku, ponieważ wysoce prawdopodobne są sytuacje kwarantanny i izolacji wśród dzieci, a także zamknięcia poszczególnych przedszkoli i żłobków z powodu epidemii.

Na dzień 29 marca 2021 r. (poniedziałek) liczba zachorowań na COVID-19 wynosi 16965 osób. Znacznie spadła więc przez ostatni weekend.

Zgodnie z przewidywaniami 7 kwietnia Minister Zdrowia ogłosił przedłużenie zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół do 18 kwietnia 2021 r. Wiązało się to z koniecznością przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pojawiły się kolejne rozporządzenia wydłużające zasiłek dla rodziców. Przedłużają dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r. Jednak w związku z otwarciem przedszkoli i żłobków z dniem 19 kwietnia 2021 r. od tego dnia zasiłek nie będzie już przysługiwał. Czytaj: Przedszkola i żłobki otwarte od 19 kwietnia 2021 r.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r.

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi tyle, ile zasiłek opiekuńczy. Jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to więc 80% wypłaty.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie składa się wniosku, jednak przyjęło się takie określenie. Dokumentem wypełnianym przez rodziców ubiegających się o to świadczenie jest "Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego". Pobierz oświadczenie: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór. Treść oświadczenia sprowadza się do poinformowania o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w danym okresie z powodu zamknięcia placówki czy niemożliwości sprawowania opieki przez nianię czy opiekuna. Należy potwierdzić, że w tym czasie małżonek czy drugi rodzic nie był w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem. Wypełnione oświadczenie przesyła się do kadr/pracodawcy. W przypadku prowadzącego działalność gospodarczą i współpracownika oświadczenie można złożyć przez PUE ZUS: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 656)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 655)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 559)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 558)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA