| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące okres zatrudnienia, którego nie uwzględniliśmy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, bo kolejną taką nagrodę wypłaciliśmy mu przed upływem 5 lat od poprzedniej. Czy powinniśmy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? Nadmieniam, że zostały od niej odprowadzone składki.

RADA
Nagrody jubileuszowej nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Ponadto w tym przypadku nagroda jubileuszowa prawdopodobnie nie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE
Ustalając wysokość zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi bierzemy pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli dana osoba nie przepracowała takiego okresu, to uwzględniamy wynagrodzenie z odpowiednio krótszego okresu zatrudnienia, za pełne miesiące zatrudnienia.

Wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru, to przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu części składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanej przez pracownika (18,71%). Do tego przychodu zaliczamy m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz nagrody, które są pomniejszane za czas choroby, dlatego nie wlicza się nagród jubileuszowych.

Niektóre z przychodów pracowników zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Z oskładkowania zostały wyłączone m.in. nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

Z pytania wynika, że w myśl obowiązujących w Państwa firmie przepisów nagrody jubileuszowe przysługują pracownikom co 5 lat. W przypadku pracownika dokonali Państwo wypłaty przed upływem 5 lat, ponieważ pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące nieuwzględniony przez Państwa przedtem okres zatrudnienia. Oznacza to, że od nagrody tej nie należało naliczać składek na ubezpieczenia społeczne, w tym chorobowe.

Skoro od tej nagrody jubileuszowej odprowadzili Państwo składki, należy złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych.

Przykład:
Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 10 do 20 kwietnia 2007 r. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r. W marcu 2007 r. osoba ta otrzymała nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy i nagroda ta została oskładkowana w związku z tym, że od wypłacenia poprzedniej „jubileuszówki” (za 20 lat pracy) nie upłynęło jeszcze 5 lat.
Pracownica w maju br. przechodzi na wcześniejszą emeryturę i do upływu 5 lat od wypłaty poprzedniej nagrody brakuje 5 miesięcy, dlatego od kwoty wypłaconej nagrody nie należało odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. Nie należy wliczać nagrody do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, które przysługuje pracownicy, nawet gdyby składki od niej były należne, bo nie podlega ona zmniejszeniu za okres choroby.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »