| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Nasz pracownik starał się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, który miał miejsce w 2010 r. Otrzymaliśmy decyzję z ZUS, w której ten wypadek został zakwestionowany. ZUS uznał, że poszkodowany pracownik nie powinien otrzymywać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, który mu wypłaciliśmy. Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe. W korektach rozliczyliśmy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy skorygować ZUS IWA za 2010 r., w którym wykazaliśmy ten wypadek (wypadek został wpisany do rejestru wypadków przy pracy w 2010 r.)?

WAŻNE!

W informacji ZUS IWA nie należy uwzględniać wypadku, jakiemu uległ ubezpieczony inny niż pracownik, który w dniu wypadku nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

W informacji ZUS IWA należy uwzględniać te wypadki, które zostały wpisane do rejestru wypadków lub w związku z którymi została sporządzona karta wypadku w roku, za który jest składana ta informacja. Oznacza to, że wypadek pracownika, który miał miejsce np. w grudniu 2010 r., a został uwzględniony przez pracodawcę w rejestrze wypadków prowadzonym za 2011 r., powinien zostać uwzględniony dopiero w informacji ZUS IWA składanej za 2011 r.

Kwestie dotyczące obowiązku prowadzenia przez pracodawcę rejestru wypadków przy pracy oraz zasady prowadzenia postępowania powypadkowego zostały uregulowane przepisami prawa pracy. Jednak ZUS ma prawo zakwestionowania ustaleń protokołu wypadkowego czy karty wypadku co do kwalifikacji prawnej danego zdarzenia na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Kwestionując zdarzenie uznane za wypadek przy pracy odmawia osobie poszkodowanej w wypadku prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Najczęściej ZUS odmawia prawa do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, gdy wyłączną przyczyną wypadku jest udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia bądź przyczynienie się przez ubezpieczonego w znacznym stopniu do spowodowania wypadku pod wpływem nietrzeźwości lub środków odurzających.

Zakwestionowanie wypadku przez ZUS nie jest jednak podstawą do pominięcia danej osoby w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy, które zostały wykazane w informacji ZUS IWA, jeżeli pracodawca ujął dany wypadek w rejestrze wypadków przy pracy, kwalifikując go jednocześnie jako wypadek przy pracy.

Odmienna kwalifikacja wypadku przez ZUS w postępowaniu wszczętym na wniosek ubezpieczonego o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego jest dokonywana bowiem wyłącznie na potrzeby tego postępowania. Również to, czy poszkodowany otrzyma świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nie ma żadnego wpływu na obowiązek uwzględnienia wypadku przy wypełnianiu ZUS IWA. Istotne jest to, że wypadek ten został ujęty w rejestrze wypadków przy pracy lub została sporządzona karta wypadku zawierająca stwierdzenie, że dany wypadek był wypadkiem przy pracy.

Podstawa prawna

  • art. 21, art. 22, art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »