REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy - zasiłek uzupełniający.
Kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy - zasiłek uzupełniający.

REKLAMA

REKLAMA

Po uzyskaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych można podjąć zatrudnienie i ponownie je utracić. Kiedy możliwa jest kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy? Jak zasiłek uzupełniający wpływa na dodatek aktywizacyjny? Co z okresem karencji?

Kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych

Otrzymałeś prawo do zasiłku i podjąłeś w tym czasie pracę? Podpowiadamy, co zrobić, aby nie stracić tego prawa w przypadku ponownej utraty zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Osoba bezrobotna ma obowiązek poinformować urząd pracy w terminie 7 dni o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zostaje wówczas wyrejestrowana i traci prawo do zasiłku. Są jednak sytuacje, kiedy osoba bezrobotna z prawem do zasiłku może kontynuować jego pobieranie w przypadku ponownej rejestracji.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Kiedy można kontynuować pobieranie zasiłku?

Art. 73 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi, że bezrobotny, który utracił status bezrobotnego na okres krótszy niż 365 dni z powodu:

  • podjęcia zatrudnienia,
  • innej pracy zarobkowej,
  • pozarolniczej działalności lub
  • uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie

i zarejestrował się ponownie w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny w okresie 14 dni od dnia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ustania zatrudnienia,
  • zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej,
  • prowadzenia pozarolniczej działalności,
  • pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, zaprzestaniu wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności lub
  • osiągania przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie

posiada prawo do zasiłku na czas skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego oraz o okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek.

Co z dodatkiem aktywizacyjnym?

Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia z własnej inicjatywy ma prawo do dodatku aktywizacyjnego, czyli świadczenia wypłacanego w wysokości do 50% przyznanego zasiłku przez połowę okresu, w którym przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Należy tylko pamiętać, że dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w okresie karencji.

W przypadku ponownej utraty pracy przed upływem 365 dni i spełnieniu określonych w ustawie przesłanek, prawo do zasiłku uzupełniającego będzie przysługiwało osobie bezrobotnej mimo pobierania wcześniej dodatku aktywizacyjnego. Dodatek aktywizacyjny może być przyznany bezrobotnemu, który podjął zatrudnienie w pierwszym dniu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych przyznawanego po odbytej karencji.

Zasiłek uzupełniający dla osoby bezrobotnej a karencja

Należy przy tym pamiętać, że muszą być spełnione dwa opisane powyżej warunki: wyrejestrowanie miało miejsce z powodu podjęcia pracy, a ponowna rejestracja nastąpiła w przeciągu 14 dni.

REKLAMA

W przypadku, gdy utrata statusu osoby bezrobotnej nastąpiła w wyniku podjęcia pracy, zatrudnienie to będzie skracało okres karencji. Oznacza to, że jeśli osobie bezrobotnej zostało przyznane prawo do zasiłku z 90-dniową karencją, a po, np. miesiącu wyrejestruje się z urzędu pracy z powodu podjęcia zatrudnienia na miesiąc, to w przypadku ponownej rejestracji z powodu utraty tej pracy, osobie tej pozostanie jeszcze miesięczny okres karencji, po którym będzie mogła otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.

Jeżeli bezrobotny zarejestruje się w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, to może nabyć zasiłek po okresie 90-dniowej karencji. Podjęcie tej samej działalności gospodarczej w okresie karencji i ponowne jej zawieszenie, spowoduje powrót bezrobotnego na niewykorzystany okres karencji. Spowodowane jest to tym, że bezrobotny rejestruje się kolejno w ramach tych samych zdarzeń wynikających z tej samej podstawy prawnej.

Jeśli natomiast bezrobotny w okresie karencji dostarczy dokument potwierdzający całkowite wyrejestrowanie działalności gospodarczej, to z dniem następnym nabędzie prawo do zasiłku, ponieważ przyczyna, dla której zastosowano karencję odpadła. W związku z tym również przyznany zasiłek nie będzie podlegał skróceniu o okres karencji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA