Kategorie

Jakie świadczenie przysługuje pracownicy, która po wykorzystaniu części świadczenia rehabilitacyjnego wróciła do pracy i ponownie zachorowała

Kaja Kryniewicz
Pracownica przez 182 dni – do 27 listopada 2009 r. była na zwolnieniu lekarskim i otrzymywała wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Potem uzyskała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres od 28 listopada 2009 r. do 26 maja 2010 r. Pracownica od 1 stycznia 2010 r. wróciła do pracy. Z pytaniem, czy pracownica może wrócić do pracy, zwróciliśmy się do ZUS, który uznał, że w tych okolicznościach powrót do pracy jest możliwy. Pracownica choruje na nowotwór i w okresach poprawy jej stanu zdrowia lekarze nawet zalecają pracownicy powrót do pracy jako formę rekonwalescencji. Pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby od 1 do 8 maja 2010 r. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego? Czy w tej sytuacji wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, czy pracownica ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego? Jeżeli ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia tego świadczenia?

Pracownica w związku z chorobą od 1 do 8 maja 2010 r. ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Zwolnienie lekarskie w związku z chorobą pracownica otrzymała na okres, kiedy przysługiwało jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawy wymiaru, z której zostanie obliczona wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, nie powinni Państwo waloryzować. Przed podjęciem wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego warto wystąpić z pytaniem do ZUS w sprawie wypłaty świadczenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje przez okres wskazany w decyzji ZUS. Pracownica była badana przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest ona nadal niezdolna do pracy (art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Okres tej niezdolności do pracy lekarz orzecznik ZUS w przypadku pracownicy ustalił do 26 maja 2010 r.

Pracownica wróciła do pracy po uzyskaniu informacji z ZUS, która dla Państwa była podstawą wstrzymania wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego i dopuszczenia pracownicy do wykonywania pracy. Pracownica wróciła do pracy w trakcie okresu, na który przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne. Od dnia powrotu do pracy ma ona prawo do wynagrodzenia za pracę, a nie do świadczenia rehabilitacyjnego (art. 22 w związku z art. 12 ustawy zasiłkowej). Na ten okres wypłata świadczenia rehabilitacyjnego została zawieszona.

Po powrocie do pracy pracownica zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie od 1 do 8 maja 2010 r., czyli w okresie, kiedy ma ustalone prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Osoba niezdolna do pracy nie może mieć prawa i równocześnie pobierać dwóch rodzajów świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Pracownik nie może pobierać równocześnie dwóch świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, np. zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Wyjątkowo pracownik, który łączy wykonywanie pracy z dodatkowym urlopem macierzyńskim, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego.

Reklama

Choroba pracownicy i zwolnienie lekarskie w trakcie ustalonego prawa do świadczenia rehabilitacyjnego powoduje, że nie przysługuje jej nowy okres zasiłkowy. Nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Natomiast za okres zwolnienia lekarskiego pracownica ma prawo do przysługującego jej świadczenia rehabilitacyjnego.

Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego następuje na podstawie decyzji lekarza orzecznika. Świadczenie rehabilitacyjne płatnik tego świadczenia wypłaca przez okres podany w decyzji ZUS, wydanej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

WAŻNE!

Podstawą wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja ZUS.


Jednak ZUS przewiduje w niektórych przypadkach przerwanie przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego i możliwość wcześniejszego powrotu do pracy. Jest to raczej wyjątkowa sytuacja, np. przy chorobach nowotworowych, kiedy powrót pracownika do pracy może przyspieszyć jego rekonwalescencję. Państwo jako pracodawca nie powinni jednak sami podejmować decyzji ani o przerwaniu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, ani o ponownym podjęciu wypłaty tego świadczenia. W każdym przypadku powinni Państwo zwrócić się do ZUS (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego płatnik tego świadczenia waloryzuje jeden raz, tzn. w kwartale, w którym pracownik otrzymał po raz pierwszy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy przyznano prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od listopada 2009 r., czyli w IV kwartale 2009 r. Wskaźnik waloryzacji w IV kwartale 2009 r. wynosił 99,50%. Dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie powinni Państwo waloryzować w listopadzie 2009 r. Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, z której zostanie wyliczone świadczenie rehabilitacyjne za maj 2010 r., mimo przerwy w wypłacie świadczenia nie powinni Państwo waloryzować wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w maju 2010 r. Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego w maju 2010 r. jest kontynuacją wypłaty tego świadczenia przysługującego pracownicy w okresie od 28 listopada 2009 r. do 26 maja 2010 r.

Podstawa prawna

 • art. 8, art. 18 ust. 1, ust. 3 i ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • obwieszczenie Prezesa ZUS z 19 sierpnia 2009 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2009 r. (M.P. Nr 54, poz. 758),
 • obwieszczenie Prezesa ZUS z 15 marca 2010 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2010 r. (M.P. Nr 15, poz. 161).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?