| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Każdy, kto pobrał nienależne świadczenie z ZUS, musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. W istocie obowiązek zwrotu takich świadczeń ma charakter bezpodstawnego wzbogacenia.

Od kwot nienależnie pobranych świadczeń, które rozłożono na raty albo których termin płatności odroczono, nie nalicza się odsetek, począwszy od dnia wpływu wniosku o udzielenie tych ulg. Należy też zauważyć, że rozłożenie na raty kwot należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń albo odroczenie terminu ich płatności następuje w formie umowy. Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, których termin płatności odroczono lub które rozłożono na raty, nie podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń. Jeżeli jednak dłużnik nie spłaci w terminie ustalonych przez Zakład rat, pozostała kwota staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę (art. 84 ust. 8 i 8a-d usus). Katalog ulg stosowanych przez organ rentowy został poszerzony w przypadku świadczeń emerytalnych i rentowych o możliwość zmniejszenia wysokości potrąceń lub zawieszenia dokonywania potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności (art. 138 ust. 6 ustawy emerytalnej).

Zastosowanie do innych świadczeń

Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika także, że przepisy art. 84 ust. 1-8 stosuje się również do świadczeń pieniężnych innych niż z ubezpieczeń społecznych, wypłacanych przez ZUS, a przepis mówiący o możliwości odstąpienia od żądania zwrotu należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczeniu terminu ich płatności albo rozłożeniu na raty stosuje się odpowiednio do świadczeń wypłaconych bezpośrednio przez pracodawcę (art. 84 ust. 9 i 10).

Spory na tle obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rozstrzygają sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dariusz Socha

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »