| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Siedziba naszej firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Planujemy zatrudnić pracownika posiadającego obywatelstwo polskie i mieszkającego w Polsce do rozbudowania sieci dystrybucji naszych produktów na terytorium Polski. Kto i jak powinien rozliczać wynagrodzenie tego pracownika? Czy pracownik będzie podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i opodatkowaniu?

Jeśli pracownik zgłosi się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie miał obowiązek składać deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA i opłacać składki na ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. Gdy przystąpi również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, za każdy miesiąc będzie musiał w terminie do 15. dnia miesiąca składać dwie deklaracje rozliczeniowe i opłacać składki za poprzedni miesiąc. W jednej deklaracji (oznaczonej numerami od 01 do 39) będzie musiał wówczas rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej deklaracji (oznaczonej numerami od 40 do 49) będzie rozliczał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik będzie mógł opłacać składki zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, które dobrowolnie podlegają tym ubezpieczeniom, jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2008 r. - 1126 zł). Obie składki są w pełni opłacane przez pracownika (tj. 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne i 6% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe).

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownik będzie musiał opłacać w wysokości 9% od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale.

Pod względem podatkowym Państwa pracownik będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i będzie rozliczał się jako osoba osiągająca dochody z zagranicy bez pośrednictwa płatników z tytułu stosunku pracy.

WAŻNE!

Dokonywanie wszelkich obliczeń składek i zaliczek oraz przygotowywanie dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych i podatkowych będzie w gestii pracownika.

W związku ze zniesieniem comiesięcznego obowiązku składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu PIT-53, nie będzie musiał składać co miesiąc żadnych dokumentów do urzędu skarbowego. Jego obowiązkiem będzie jednak naliczanie i wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.

Zaliczkę na podatek powinien obliczać w wysokości 19% dochodu, chyba że postanowi stosować progresywnie skalę podatkową. Za listopad każdego roku powinien opłacać zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości, w związku ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty zaliczki za grudzień.

Ewentualna różnica między wysokością zaliczki za listopad i za grudzień zostanie wyrównana przy rozliczeniu rocznym na formularzu PIT-36. Naliczając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, pracownik będzie mógł uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodu - w kwocie 111,25 zł lub 139,06 zł - w razie wykonywania pracy poza miejscowością, w której mieszka.

Pracownik będzie mógł pomniejszać miesięczną kwotę zaliczki na podatek o 48,90 zł, tj. o kwotę zmniejszającą podatek.

Od podstawy opodatkowania pracownik będzie mógł odliczać opłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, a od naliczonej zaliczki - składkę zdrowotną.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1, art. 7 pkt 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1, art. 68 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 32 ust. 3, art. 44 ust. 1a, ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jakub Klein

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »