REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można opłacać w Polsce składki za oddelegowanego cudzoziemca

Kacper Pyrka

REKLAMA

W maju 2009 r. zamierzamy wejść ze swoimi produktami na rynek hiszpański. Od września 2009 r. zatrudniamy Hiszpana. W Polsce przechodzi szkolenia związane ze swoimi przyszłymi obowiązkami służbowymi. W kwietniu osoba ta zostanie oddelegowana do pracy w Hiszpanii. Jest zgłoszona do ZUS jako pracownik. Czy wysłanie obywatela Hiszpanii do pracy w Hiszpanii jest oddelegowaniem? Czy możemy opłacać za tę osobę składki w ZUS? Czy powinniśmy zgłosić ją do hiszpańskiego ubezpieczenia?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Polski pracodawca, który zatrudnia cudzoziemca, może oddelegować go do pracy za granicą, również do jego ojczystego kraju. Jeżeli okres oddelegowania pracownika będzie krótszy niż 12 miesięcy, powinni Państwo zwrócić się do ZUS o potwierdzenie formularza E-101. W przypadku dłuższego okresu oddelegowania muszą Państwo wystąpić o zawarcie porozumienia wyjątkowego z instytucją ubezpieczeniową Hiszpanii.

UZASADNIENIE

Kryterium decydującym o kraju, w którym pracownik podlega ubezpieczeniom, jest kraj, w którym pracownik wykonuje pracę. Jeżeli pracownik wykonuje pracę w Polsce, to powinien być zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS. Tak jest w tej chwili u Państwa. Od dnia zatrudnienia obywatela Hiszpanii został on zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS, mimo że nie jest obywatelem Polski. Po oddelegowaniu pracownika Hiszpana do pracy w Hiszpanii zgodnie z tą zasadą powinien podlegać ubezpieczeniom w Hiszpanii. Jednak prawo europejskie przewiduje wiele wyjątków. Mają one na celu uniknięcie komplikacji administracyjnych czy życiowych. Przy stosowaniu tych wyjątków podstawowym celem jest interes pracownika.

Aby zatrudniony u Państwa pracownik - Hiszpan po wyjeździe do Hiszpanii nadal podlegał ubezpieczeniom w ZUS, mogą Państwo postąpić w dwojaki sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I sposób - potwierdzenie polskiego ubezpieczenia

Jeśli zakładają Państwo, że okres oddelegowania pracownika do Hiszpanii nie będzie dłuższy niż 12 miesięcy, to powinni Państwo wystąpić do ZUS o potwierdzenie formularza E-101. Z wnioskiem o potwierdzenie formularza powinni Państwo wystąpić do jednostki ZUS, w której się Państwo rozliczają.

ZUS nie zawsze potwierdzi formularz E-101 dla oddelegowanego pracownika. Aby uzyskać potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce na okres oddelegowania pracownika do pracy w Hiszpanii, powinni Państwo spełniać następujące warunki:

  • prowadzić znaczącą działalność w Polsce (czyli np. posiadać odpowiednia liczbę klientów w Polsce, osiągać pewien poziom sprzedaży towarów/usług w Polsce itp.),
  • planowany okres oddelegowania pracownika nie może być dłuższy niż 12 miesięcy (w trakcie oddelegowania okres ten można przedłużyć, nie więcej jednak niż łącznie do 12 miesięcy),
  • pracownik nie może być oddelegowany w zastępstwie innego pracownika, którego okres oddelegowania upłynął.

Państwo dopiero planują prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii. Dlatego spełniają Państwo pierwszy z warunków. Podobnie spełniają Państwo trzeci warunek. Nie oddelegowali Państwo wcześniej pracowników do Hiszpanii, którzy wykonują te same zadania, które będzie wykonywał oddelegowany pracownik.

PRZYKŁAD

Spółka, która zajmuje się pośrednictwem i doradztwem kredytowym, otworzyła w 2008 r. nowy odział na Łotwie. W kwietniu 2008 r. oddelegowała tam Zbigniewa P. zatrudnionego w charakterze koordynatora w dziale HR. Miał on przeprowadzać rekrutację pracowników na łotewskim rynku oraz nawiązywać współpracę z miejscowymi firmami szkoleniowo-treningowymi. Zbigniew P. wykonał swoje zadanie i wrócił do Polski 15 listopada 2008 r. Tego samego dnia pracę na Łotwie rozpoczął Mirosław M. - kierownik działu produktów hipotecznych. Zadaniem Mirosława M. jest rozwój sprzedaży kredytów hipotecznych na rynku łotewskim. Mimo że jeden pracownik wrócił z Łotwy i jeden wyjechał na Łotwę w tym samym czasie, to nie jest to zastępstwo. Zadania wykonywane przez pracowników nie są ze sobą powiązane. Wyjazdy pracowników są spowodowane organizowaniem oddziału na nowym rynku.

Jeżeli pracownik, który jest oddelegowany, ma zastąpić innego pracownika, to czas oddelegowania obydwu pracowników sumuje się.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Mirosław M. pracujący na stanowisku kierownika działu produktów hipotecznych został 15 listopada 2008 r. oddelegowany na Łotwę. Czas oddelegowania miał wynosić 12 miesięcy. Jednak 15 stycznia br. Mirosław M. z przyczyn osobistych wrócił do Polski. Nowym kierownikiem działu produktów hipotecznych został Andrzej B. ZUS poświadczył formularz E-101 na maksymalny okres od 15 stycznia do 14 listopada 2009 r. (10 miesięcy), ponieważ Andrzej B. zastępuje pracownika wcześniej oddelegowanego (od 15 listopada 2008 r. do 14 stycznia 2009 r.).

Spełnienie drugiego z warunków zależy od Państwa planów rozwoju oddziału w Hiszpanii. Jeżeli od początku zakładają Państwo, że oddelegowanie będzie trwało ponad 12 miesięcy, to ZUS nie poświadczy formularza E-101.

II sposób - porozumienie wyjątkowe

Zawarcie porozumienia wyjątkowego jest rozwiązaniem, kiedy firma zakłada oddelegowanie pracownika od razu na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Porozumienie oznacza, że kraj oddelegowania pracownika zgadza się na wyłączenie z ubezpieczeń obowiązujących w tym państwie przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Z propozycją o podpisanie porozumienia tymczasowego powinni Państwo wystąpić do Centrali ZUS, która będzie pośredniczyła w zawieraniu porozumienia z hiszpańską instytucją ubezpieczeniową. Z wnioskiem można wystąpić bezpośrednio do instytucji hiszpańskiej. Jednak porozumienie jest zawierane między centralą ZUS a hiszpańską instytucją ubezpieczeniową. Porozumienie wyjątkowe polega na tym, że dwie wyznaczone instytucje, z różnych krajów, umawiają się, że wobec wskazanych we wniosku osób i w ich interesie, będą stosowane przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego innego, niż wynika to z zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Porozumienie wyjątkowe można zawrzeć maksymalnie na 5 lat - wliczając w to wcześniejsze okresy oddelegowania (np. na podstawie formularza E-101 wydanego przez ZUS lub formularza E-102). We wniosku do Centrali ZUS dodatkowo powinni Państwo przedstawić sytuację życiową pracownika, która przemawia za zawarciem porozumienia, np. zawarcie związku małżeńskiego z Polką. Takie argumenty zwiększają szansę na pomyślne i szybkie podpisanie porozumienia.

Podstawa prawna

  • art. 14 i art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA