| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy uprawnienia do renty zwalniają z obowiązku opłacania składek od przychodów z umowy zlecenia

Kiedy uprawnienia do renty zwalniają z obowiązku opłacania składek od przychodów z umowy zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z rencistą, który w innym zakładzie pracuje na 1/3 etatu i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 340 zł. Do jakich ubezpieczeń musimy zgłosić tę osobę?

RADA
Zleceniobiorca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą dla niego dobrowolne.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych m.in. wtedy, gdy zleceniobiorca jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę i osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie (bez względu na etat).

Wyjątkowo traktuje się w tym zakresie osoby uprawnione do emerytury lub renty - bez względu na zarobki z tytułu zatrudnienia praca na zlecenie jest dla tych osób zawsze tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym przypadku umowa zlecenia jest tytułem tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z każdego tytułu.


Jeśli zleceniobiorca będzie chciał być objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym, należy go do niego zgłosić na druku ZUS ZZA. Gdyby jednak wyraził chęć przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłoszenia do tych ubezpieczeń i do ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać na druku ZUS ZUA.

W razie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych należy również ustalić obowiązek zgłoszenia tej osoby do ubezpieczenia wypadkowego. Zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu bez względu na to, czy te ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy czy dobrowolny.

WAŻNE!
Osoba, która przystąpiła do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Zgłoszenia do ubezpieczeń należy dokonać przy zastosowaniu kodu tytułu do ubezpieczeń z grupy 04. Kolejne dwie cyfry kodu będą zależeć od tego, czy zlecenie będzie objęte ubezpieczeniem wypadkowym (11 - zlecenie wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, 12 - zlecenie wykonywane poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę), a ostatnie dwie cyfry będą oznaczać uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz stopień niepełnosprawności zleceniobiorcy.

Zagrożenie
Zwolnienie z obowiązkowych ubezpieczeń umowy zlecenia zawartej z rencistą nie dotyczy sytuacji, gdy umowa ta została zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz pracodawcy.


W takim przypadku umowa zlecenia zawsze jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a zleceniobiorca - rencista jest traktowany do celów ubezpieczeń społecznych jak pracownik.


Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1a i ust. 4a, ust. 4b, ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),
  • rozporządzenie z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK