REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy uprawnienia do renty zwalniają z obowiązku opłacania składek od przychodów z umowy zlecenia

Joanna Kalinowska

REKLAMA

Zawarliśmy umowę zlecenia z rencistą, który w innym zakładzie pracuje na 1/3 etatu i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 340 zł. Do jakich ubezpieczeń musimy zgłosić tę osobę?

RADA
Zleceniobiorca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą dla niego dobrowolne.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych m.in. wtedy, gdy zleceniobiorca jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę i osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie (bez względu na etat).

Wyjątkowo traktuje się w tym zakresie osoby uprawnione do emerytury lub renty - bez względu na zarobki z tytułu zatrudnienia praca na zlecenie jest dla tych osób zawsze tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym przypadku umowa zlecenia jest tytułem tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z każdego tytułu.


Jeśli zleceniobiorca będzie chciał być objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym, należy go do niego zgłosić na druku ZUS ZZA. Gdyby jednak wyraził chęć przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłoszenia do tych ubezpieczeń i do ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać na druku ZUS ZUA.

W razie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych należy również ustalić obowiązek zgłoszenia tej osoby do ubezpieczenia wypadkowego. Zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu bez względu na to, czy te ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy czy dobrowolny.

WAŻNE!
Osoba, która przystąpiła do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Zgłoszenia do ubezpieczeń należy dokonać przy zastosowaniu kodu tytułu do ubezpieczeń z grupy 04. Kolejne dwie cyfry kodu będą zależeć od tego, czy zlecenie będzie objęte ubezpieczeniem wypadkowym (11 - zlecenie wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, 12 - zlecenie wykonywane poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę), a ostatnie dwie cyfry będą oznaczać uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz stopień niepełnosprawności zleceniobiorcy.

Zagrożenie
Zwolnienie z obowiązkowych ubezpieczeń umowy zlecenia zawartej z rencistą nie dotyczy sytuacji, gdy umowa ta została zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz pracodawcy.


W takim przypadku umowa zlecenia zawsze jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a zleceniobiorca - rencista jest traktowany do celów ubezpieczeń społecznych jak pracownik.


Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1a i ust. 4a, ust. 4b, ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),
  • rozporządzenie z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA