reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu. 

RADA
Tak, będzie Pan podlegał temu ubezpieczeniu także z tytułu zawartej umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Potwierdza to analiza właściwej w tym zakresie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z aktu tego jednoznacznie wynika, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają między innymi osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osoby z nimi współpracujące.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, za „pracownika” uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli natomiast pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących - do celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Odrębną grupę podmiotów podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego stanowić też będą osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze.

W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przesądza się też, co do zasady, że jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Od regulacji tej istnieją wyjątki: w razie zbiegu tytułów, gdy składka opłacana jest z budżetu państwa, a także w sytuacji gdy osoby, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, prowadzą działalność pozarolniczą (ewentualnie współpracują z takimi osobami), i uzyskują z tego tytułu dodatkowe przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Niechybnie żaden z tych wyjątków nie zachodzi w omawianym przypadku, co potwierdza tylko wniosek o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu zawartej w ostatnim czasie umowy zlecenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama