Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu
REKLAMA
RADA
Tak, będzie Pan podlegał temu ubezpieczeniu także z tytułu zawartej umowy zlecenia.
UZASADNIENIE
Potwierdza to analiza właściwej w tym zakresie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z aktu tego jednoznacznie wynika, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają między innymi osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osoby z nimi współpracujące.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, za „pracownika” uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli natomiast pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących - do celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.
Odrębną grupę podmiotów podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego stanowić też będą osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze.
W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przesądza się też, co do zasady, że jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Od regulacji tej istnieją wyjątki: w razie zbiegu tytułów, gdy składka opłacana jest z budżetu państwa, a także w sytuacji gdy osoby, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, prowadzą działalność pozarolniczą (ewentualnie współpracują z takimi osobami), i uzyskują z tego tytułu dodatkowe przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Niechybnie żaden z tych wyjątków nie zachodzi w omawianym przypadku, co potwierdza tylko wniosek o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu zawartej w ostatnim czasie umowy zlecenia.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat