reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Jestem kadrową w spółce z o.o. Zatrudniamy kilkuset pracowników, z których wielu zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków swoich rodzin. Niektóre spośród zgłoszonych osób ukończyły w czerwcu naukę. Czy te osoby należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego od momentu utraty przez nich statusu ucznia/studenta, czy dopiero od momentu, kiedy podejmą pierwszą pracę? Kto odpowiada za wyrejestrowanie takich osób – my jako pracodawca czy pracownicy zgłaszający do ubezpieczeń członków swoich rodzin? W praktyce mało który z pracowników pamięta, aby poinformować pracodawcę o tym, że należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego studiujące dziecko, które np. rozpoczęło pracę.

PRZYKŁAD

Studentka (24 lata) 3. roku studiów stacjonarnych posiada tytuł do objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym (status studenta). Ponieważ jednak jednocześnie spełnia warunki do uznania jej za członka rodziny osoby ubezpieczonej (zarówno ojciec, jak i matka studentki są pracownikami zgłoszonymi do obowiązkowych ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia zdrowotnego), studentki do ubezpieczenia zdrowotnego nie zgłasza uczelnia, lecz jeden z rodziców.

Dla obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu bycia członkiem rodziny osoby ubezpieczonej istotne znaczenie ma fakt zakończenia studiów przez dziecko pracownika. Osoba powyżej 18. roku życia może bowiem zostać uznana za członka rodziny tylko wówczas, gdy dalej się kształci – aż do ukończenia 26. roku życia. Wyjątkowo status członka rodziny po ukończeniu 18 lat zachowują dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równorzędne bez względu na to, czy nadal się uczą. Studiujące dziecko pracownika nie może być ubezpieczone jako członek rodziny, jeżeli w czasie studiów podjęło działalność zarobkową skutkującą obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (np. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, prowadzenie własnej działalności pozarolniczej).

PRZYKŁAD

Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego dwoje swoich dzieci, które studiują w systemie studiów niestacjonarnych. Córka pracownika (24 lata) 30 maja ukończyła studia (obroniła pracę licencjacką) i po okresie około miesiąca poszukiwania pracy podjęła etatowe zatrudnienie od 1 lipca br. Syn pracownika (25 lat) jest nadal studentem (5. rok studiów), ale od września planuje przystąpić do spółki partnerskiej, z którego to tytułu będzie objęty zarówno obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca ma obowiązek wyrejestrowania dzieci pracownika na formularzach ZUS ZCNA wskazując jako datę wyrejestrowania:

  • 31 maja – w przypadku córki pracownika,
  • 1 września – w przypadku syna pracownika (oczywiście, jeśli faktycznie przystąpi on do spółki, a tym samym uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, mający pierwszeństwo zarówno przed ubezpieczeniem jako studenta, jak i jako członka rodziny).

Jeżeli dziecko pracownika zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przestaje spełniać warunki do podlegania temu ubezpieczeniu (np. kończy 26 lat – starszych studentów do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza uczelnia albo przerywa naukę) lub uzyskuje inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. podejmuje pracę), wówczas płatnik składek ma obowiązek wyrejestrowania takiej osoby z ubezpieczenia zdrowotnego. Musi dokonać wyrejestrowania na druku ZUS ZCNA w terminie 7 dni, licząc od dnia ustania uprawnień do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

O konieczności wyrejestrowania członka rodziny ubezpieczony pracownik powinien powiadomić pracodawcę. Pracownik bowiem ma obowiązek – za pośrednictwem płatnika składek – zarówno zgłaszać członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i wyrejestrowywać ich z tego ubezpieczenia. Natomiast za przekazywanie do ZUS prawidłowych i zgodnych ze stanem faktycznym danych dotyczących osób ubezpieczonych zawsze odpowiada płatnik (art. 98 ustawy systemowej). Jeżeli ubezpieczony nie powiadomi płatnika o utracie uprawnień członka rodziny do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, wówczas płatnik nie jest w stanie przekazać do ZUS prawidłowego, a przede wszystkim terminowego wyrejestrowania. Tym samym naraża się na karę grzywny nawet do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy systemowej).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama