REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praca na zlecenie - czy trzeba wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będącego studentem

Magdalena Wypijewska

REKLAMA

Nasza pracownica zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego swojego syna, który obecnie ma 24 lata i studiuje. Przez całe wakacje będzie pracował na umowę zlecenia. Czy należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy?

Pracownica nie powinna wyrejestrowywać syna, który podjął pracę na umowę zlecenia, ponieważ nie ma on swojego tytułu do ubezpieczeń. Student, który pracuje na podstawie umowy zlecenia, do ukończenia 26 lat nie podlega z tego tytułu ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dotyczy to również okresu ferii między kolejnymi semestrami nauki, kiedy studenci zachowują swój status.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Student może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym na dwa sposoby:

  • z tytułu samego posiadania statusu studenta (do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go wówczas uczelnia),
  • jako członek rodziny osoby podlegającej ubezpieczeniu zdrowotnemu (do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go wówczas członek rodziny za pośrednictwem płatnika składek).

Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem. Obowiązek zgłoszenia studenta do tego ubezpieczenia ciąży na uczelni tylko wówczas, gdy student nie może zostać zgłoszony do tego ubezpieczenia jako członek rodziny i gdy nie ma własnego tytułu do tego ubezpieczenia (np. z tytułu wykonywania pracy, pobierania świadczeń). Płatnikiem składek jest wówczas szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, która zgłasza studiującego do ubezpieczenia zdrowotnego. Składki zdrowotne za studentów i uczestników studiów doktoranckich finansowane są ze środków otrzymanych z budżetu państwa.

Ponieważ jednak status członka rodziny zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby jako studenta, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy student spełnia warunki do objęcia go obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Osoba ubezpieczona – obowiązkowo lub dobrowolnie – ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny. Przez członka rodziny należy rozumieć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki albo dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę, albo dzieci obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat; jeśli natomiast posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez względu na wiek,
  • małżonka,
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Syn Państwa pracownicy spełniał warunek, by zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, ponieważ nie ukończył 26 lat i nadal się uczy.

Sytuacja syna pracownicy nie zmieni się po podjęciu przez niego pracy w wakacje na podstawie umowy zlecenia. W tym okresie syn zachowa status studenta, a ponieważ nie ukończył jeszcze 26 lat, praca na zlecenie nie stanowi dla niego tytułu do objęcia go ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy zdrowotnej).

WAŻNE!

Status studenta, który stanowi o braku obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, ustaje z chwilą zakończenia nauki i nie obejmuje końca ferii letnich przypadających po zakończeniu nauki.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 1 i pkt 20 oraz ust. 2, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

REKLAMA