REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praca na zlecenie - czy trzeba wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będącego studentem

Magdalena Wypijewska

REKLAMA

Nasza pracownica zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego swojego syna, który obecnie ma 24 lata i studiuje. Przez całe wakacje będzie pracował na umowę zlecenia. Czy należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy?

Pracownica nie powinna wyrejestrowywać syna, który podjął pracę na umowę zlecenia, ponieważ nie ma on swojego tytułu do ubezpieczeń. Student, który pracuje na podstawie umowy zlecenia, do ukończenia 26 lat nie podlega z tego tytułu ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dotyczy to również okresu ferii między kolejnymi semestrami nauki, kiedy studenci zachowują swój status.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Student może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym na dwa sposoby:

 • z tytułu samego posiadania statusu studenta (do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go wówczas uczelnia),
 • jako członek rodziny osoby podlegającej ubezpieczeniu zdrowotnemu (do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go wówczas członek rodziny za pośrednictwem płatnika składek).

Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem. Obowiązek zgłoszenia studenta do tego ubezpieczenia ciąży na uczelni tylko wówczas, gdy student nie może zostać zgłoszony do tego ubezpieczenia jako członek rodziny i gdy nie ma własnego tytułu do tego ubezpieczenia (np. z tytułu wykonywania pracy, pobierania świadczeń). Płatnikiem składek jest wówczas szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, która zgłasza studiującego do ubezpieczenia zdrowotnego. Składki zdrowotne za studentów i uczestników studiów doktoranckich finansowane są ze środków otrzymanych z budżetu państwa.

Ponieważ jednak status członka rodziny zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby jako studenta, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy student spełnia warunki do objęcia go obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Osoba ubezpieczona – obowiązkowo lub dobrowolnie – ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny. Przez członka rodziny należy rozumieć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki albo dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę, albo dzieci obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat; jeśli natomiast posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez względu na wiek,
 • małżonka,
 • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Syn Państwa pracownicy spełniał warunek, by zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, ponieważ nie ukończył 26 lat i nadal się uczy.

Sytuacja syna pracownicy nie zmieni się po podjęciu przez niego pracy w wakacje na podstawie umowy zlecenia. W tym okresie syn zachowa status studenta, a ponieważ nie ukończył jeszcze 26 lat, praca na zlecenie nie stanowi dla niego tytułu do objęcia go ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy zdrowotnej).

WAŻNE!

Status studenta, który stanowi o braku obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, ustaje z chwilą zakończenia nauki i nie obejmuje końca ferii letnich przypadających po zakończeniu nauki.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 1 i pkt 20 oraz ust. 2, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA