| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

W przypadku pracowników podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia, poza wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkami, a także poza rodzajami przychodów, które zostały zwolnione ze składek na podstawie rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.

PRZYKŁAD

Inspektor pracy podważył prawidłowość zawarcia umowy zlecenia z osobą, która wykonuje pracę w warunkach właściwych do uznania za umowę o pracę. Pracodawca dokonał zmian w zgłoszeniu tej osoby w ZUS. Za pracę w październiku 2007 r. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1280 zł oraz należności z tytułu podróży służbowych w wysokości 210 zł. Od wszystkich przychodów zostały naliczone składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy, którym podlegał (obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu i dobrowolnie chorobowemu). W nowym raporcie, który pracodawca sporządził za październik 2007 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00, pracodawca naliczał składki tylko od wynagrodzenia w wysokości 1280 zł. Nie ujął w podstawie wymiaru składek należności z tytułu podróży służbowych, które w przypadku pracowników są zwolnione ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, ponieważ nie przekraczały należności przysługującej z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej.

W styczniu 2008 r. wypłacą Państwo wyrównanie wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych osobie, z którą stosunek pracy został rozwiązany z końcem kwietnia 2007 r. Mimo że wynagrodzenie jest należne za 2007 r., to należy od niego pobrać składki według stóp procentowych obowiązujących w miesiącu wypłaty, tj. w styczniu 2008 r. Nie ma znaczenia, że przychody te są należne za okres, w którym obowiązywała wyższa stopa procentowa składki na to ubezpieczenie. Zatem z wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w styczniu 2008 r. należy pobrać m.in. składkę na ubezpieczenia rentowe w wysokości 1,5% podstawy wymiaru. Powinni Państwo odprowadzić składkę na ubezpieczenia rentowe w niższej wysokości, niż gdyby została naliczona w kwietniu 2007 r. - zamiast składki w wysokości 6,5% podstawy wymiaru należy zapłacić ją w wysokości 1,5% podstawy wymiaru.

Raport za styczeń br., w którym rozliczą Państwo składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wyrównania wynagrodzenia i wynagrodzenia za nadgodziny wypłaconego pracownikowi w tym miesiącu, należy sporządzić z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Kod ten oznacza, że raport jest składany za osobę, której wypłacono przychód w miesiącu przypadającym po miesiącu, w którym ustał jej tytuł do ubezpieczeń. Nie należy składać raportu z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, który stosuje się rozliczając składki od przychodu wypłaconego pracownikowi w miesiącu, w którym trwał jeszcze tytuł do ubezpieczeń, tj. umowa o pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK