Jak oskładkować i opodatkować odszkodowania z umów o zakazie konkurencji wypłacane zleceniobiorcom
REKLAMA
W umowie cywilnoprawnej strony mogą ustalić zakaz konkurencji zarówno w trakcie trwania zlecenia, jak i po jego ustaniu. Odszkodowanie wypłacone na podstawie takiej umowy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Od kwoty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji należy również opłacić składki ZUS. Są to uregulowania odmienne od tych, które dotyczą umowy o zakazie konkurencji zawieranej z pracownikiem zatrudnionym w ramach stosunku pracy.
Strony stosunku pracy mogą zawierać umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, a jeżeli pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, to także po jego ustaniu (art. 1012 § 1 Kodeksu pracy). W tym drugim przypadku pracownik posiada bezwzględne prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji (art. 1012 § 3 Kodeksu pracy).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat