| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za pracowników sezonowych

Składki za pracowników sezonowych

Dla osoby wykonującej pracę najemną w Polsce i pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE właściwe jest polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego. W tym celu osoba taka powinna uzyskać z ZUS zaświadczenie A1.

Jeżeli zatem dana osoba normalnie wykonuje pracę najemną w Polsce i pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE (Szwajcarii), a zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami właściwe dla niej jest polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego, na jej wniosek ZUS wystawia zaświadczenie na formularzu A1 potwierdzające tę okoliczność. Ta sama osoba nie może bowiem jednocześnie podlegać ustawodawstwu z zakresu zabezpieczenia społecznego więcej niż jednego państwa członkowskiego UE.

Praca sezonowa poza UE i Szwajcarią

Jeśli chodzi o osoby, które wykonują prace sezonowe za granicą, ale w innym państwie niż państwo członkowskie UE, to należy wskazać, że o ich sytuacji prawnej w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego rozstrzygają umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, które Polska zawarła z niektórymi państwami (Bośnia i Hercegowina, Macedonia, USA, Kanada, Korea Płd., Australia). Przedmiotowe umowy określają zasady ustalania właściwego ustawodawstwa z zakresu zabezpieczenia społecznego dla obywateli jej stron. Z reguły pracownik wykonujący pracę na terytorium jednej ze stron umowy o zabezpieczeniu społecznym podlega, w odniesieniu do tej pracy, wyłącznie ustawodawstwu tej strony. Z kolei w przypadku osób, które wykonują prace sezonowe na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie jest państwem członkowskim UE (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), o ich sytuacji prawnej w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego rozstrzygają przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Jeżeli taka osoba podlega polskiemu ustawodawstwu z zakresu zabezpieczenia społecznego, na tę okoliczność ZUS wydaje jej stosowne zaświadczenie na formularzu E 101.

Podstawa prawna:

  • art. 6, 11 i 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 1 lit. a, art. 11 ust. 1 i 3 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (DzUrz UE L 166 z 30.04.2004 r., DzUrz UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 5, t. 5, s. 72).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »