| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych przysparzają płatnikom wiele problemów praktycznych i interpretacyjnych. ZUS na swojej stronie internetowej przedstawił 27 marca 2012 r. szczegółowe wyjaśnienia w tym zakresie.

Zmiana wymiaru czasu pracy

W razie zmiany wielkości etatu pracownika w okresie, z którego liczy się średnie miesięczne wynagrodzenie, należy przyjmować wynagrodzenie zarówno z okresu przed, jak i po zmianie wymiaru czasu pracy. Jest to kolejna różnica, która występuje między zasadami ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i podstawy do oskładkowania na urlopie wychowawczym.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywająca od 1 lutego 2012 r. na urlopie wychowawczym, w okresie luty 2011 r. – styczeń 2012 r. zmieniła wymiar czasu pracy. Z połowy etatu od 1 czerwca 2011 r. przeszła na pełny etat. Jej wynagrodzenie wzrosło z 1300 zł do 3500 zł. Do ustalenia podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowej z tytułu urlopu wychowawczego należy przyjąć wynagrodzenie zarówno sprzed zmiany etatu, jak i po tej zmianie, czyli:

4 miesiące x 1300 zł + 8 miesięcy x 3500 zł = 5200 zł + 28 000 zł = 33 200 zł : 12 miesięcy = 2766,67 zł.

Ponieważ jest to wynagrodzenie wyższe niż kwota graniczna (tj. począwszy od marca br. 2152,05 zł), podstawę wymiaru składek dla pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym za marzec stanowi ta kwota (a nie ustalone przez pracodawcę przeciętne wynagrodzenie tej pracownicy).

Wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych

Do ustalenia przeciętnego wynagrodzenia z 12 miesięcy przed urlopem przyjmuje się także wynagrodzenia z umów zleceń czy o dzieło, które były zawarte przez pracownika z jego pracodawcą (lub wykonywane na jego rzecz). Kwoty wynagrodzeń uzyskanych z tytułu takich umów należy przyjąć do obliczeń w wysokościach faktycznie wypłaconych, bez uzupełniania. Do obliczeń należy przyjąć wynagrodzenia z umów wykonywanych w okresach przyjętych do ustalenia przeciętnego wynagrodzenia.

Warto podkreślić, że przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie „wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych” poprzedzających urlop wychowawczy (art. 18 ust. 14 ustawy systemowej), jeśli stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

PRZYKŁAD

Pracownicy został udzielony urlop wychowawczy od 1 kwietnia 2012 r. Wynagrodzenie zasadnicze z 12 miesięcy poprzedzających ten urlop było jej wypłacane w stałej wysokości 1850 zł. Dodatkowo, w okresie od listopada 2011 r. do końca marca 2012 r. pracownica ta zawarła ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, z której wynagrodzenie wynosiło 350 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia było wypłacane tej osobie do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc (a zatem ostatnie wynagrodzenie z tego tytułu zostanie jej wypłacone 20 kwietnia (za prace zlecone wykonane w marcu).

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za kwiecień z tytułu urlopu wychowawczego należy przyjąć faktyczne wynagrodzenie pracownicy, tj. przeciętne wynagrodzenie miesięczne wypłacone za okres od kwietnia ubiegłego roku do marca br., łącznie z wynagrodzeniem za prace zlecone (w tym wypłacone w kwietniu wynagrodzenie za prace zlecone wykonane w marcu). Tak ustalone wynagrodzenie jest niższe od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale (2152,05 zł), podanego przez GUS. Wynika to z obliczeń:

7 m-cy x 1850 zł + 5 m-cy x (1850 zł + 350 zł) = 12 950 zł + 11 000 zł = 23 950 zł : 12 m-cy = 1995,83 zł.

Należne składki na ubezpieczenia:

  • emerytalne 19,52% – 389,59 zł,
  • rentowe 8% – 159,67 zł.

Ostatnie wynagrodzenie ze zlecenia jest należne za marzec, który został uwzględniony w okresie przyjętym do ustalenia przeciętnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie za marzec zostało wypłacone w kwietniu (zgodnie z terminem wypłaty wynikającym z umowy cywilnoprawnej) i w dokumentach rozliczeniowych będzie uwzględnione dopiero w podstawie wymiaru składek za kwiecień (przy ustalaniu podstawy wymiaru składek decyduje data wypłaty przychodu). Inaczej jest przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego przed urlopem wychowawczym. Ponieważ jest to wynagrodzenie za marzec, trzeba je uwzględnić w obliczeniach. Przepisy nie mówią bowiem o wynagrodzeniu wypłaconym „w okresie 12 miesięcy”, lecz „za okres 12 miesięcy”, odmiennie niż przy rozliczeniach składkowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »