REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Roman Dorawa

REKLAMA

W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach?

Od dodatkowej premii rocznej, tzw. trzynastki, muszą Państwo obliczyć i opłacić składkę na FEP za każdego pracownika (także takiego, który nie jest już zatrudniony), który otrzymał tę premię, a w 2011 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi ta część nagrody rocznej, która jest należna za okres wykonywania pracy „szczególnej” przez danego pracownika.

Autopromocja

Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na FEP za wszystkich pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, który spełnia warunek wieku, powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r. (art. 35 ust. 2 w związku z art. 57 pkt 1 ustawy). Jako okres wykonywania tej pracy należy rozumieć okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy. Podstawa wymiaru składki na FEP jest tożsama z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za danego pracownika (art. 36 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). Tak samo jak w przypadku składek emerytalno-rentowych, do składki na FEP ma zastosowanie roczne ograniczenie podstawy jej wymiaru do kwoty tzw. 30-krotności (art. 19 ustawy systemowej).

Składka na FEP powinna być zatem opłacana od wszystkich składników wynagrodzenia, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składkę na FEP należy opłacić od wszystkich przychodów ze stosunku pracy, stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych, które są należne za okres wykonywania pracy „szczególnej”.


Jeśli zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie obejmowało pełnego okresu, za który przysługuje wynagrodzenie lub inny składnik wynagrodzenia, to podstawa wymiaru tej składki powinna zostać ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tych warunkach w danym okresie. A zatem, w stosunku do wynagrodzeń zasadniczych punktem odniesienia powinno być to, czy pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez pełny miesiąc. W przypadku premii rocznych czy dodatkowych rocznych wynagrodzeń, tzw. trzynastek, o tym, w jakiej wysokości powinna zostać naliczona składka na FEP, zdecyduje okres zatrudnienia danego pracownika w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w roku, za który przysługuje premia. Nie ma znaczenia fakt, że w momencie wypłaty (zarówno wynagrodzenia, jak i wszelkiego rodzaju premii) pracownik nie wykonuje już pracy „szczególnej”. Do podstawy wymiaru składki na FEP przyjmuje się bowiem kwoty, które są należne pracownikowi (byłemu pracownikowi) za okres, w którym świadczył on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Przy ustalaniu składki na FEP nie ma znaczenia fakt, czy w dniu wypłaty przychodu pracownik jest zatrudniony na stanowisku w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku obowiązek opłacenia składki na FEP od wypłacanych w lutym 2012 r. „trzynastek” będzie dotyczył obydwu pracowników – zarówno tego, który już tej pracy nie wykonuje, jak i tego, który został skierowany do wykonywania tego rodzaju pracy w 2011 r. i wykonuje ją nadal. Podstawę wymiaru składki na FEP nie będzie jednak stanowiła pełna kwota rocznej premii, ale ta jej część, która jest należna za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych.

PRZYKŁAD

W 2011 r. płatnik zatrudniał dwóch pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach.

Pierwszy pracownik wykonywał tę pracę w okresie od 1 stycznia do 30 września 2011 r., a wysokość „trzynastki” należnej za 2011 r. to 3600 zł. Kwota podstawy, od której powinna zostać naliczona składka na FEP w związku z wypłatą „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(3600 zł : 365 dni) x 273 = 2692,60 zł,

gdzie 273 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 stycznia do 30 września 2011 r.

Natomiast drugiemu pracownikowi, który w 2011 r. pracę w szczególnych warunkach wykonywał od 1 października do 31 grudnia, „trzynastka” za 2011 r. zostanie wypłacona w wysokości 4500 zł. Wysokość podstawy wymiaru składki na FEP, w związku z wypłatą tej „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(4500 zł : 365 dni) x 92 = 1134,25 zł,

gdzie 92 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 października do 31 grudnia 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 35 ust. 1–2, art. 36 ust. 2, art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek pielęgnacyjny 2024

    Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

    Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

    W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

    Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

    REKLAMA

    Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

    Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

    Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

    Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

    17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

    Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

    1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

    Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

    REKLAMA

    Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

    W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

    Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

    1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

    REKLAMA