Kategorie

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Roman Dorawa
W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach?

Od dodatkowej premii rocznej, tzw. trzynastki, muszą Państwo obliczyć i opłacić składkę na FEP za każdego pracownika (także takiego, który nie jest już zatrudniony), który otrzymał tę premię, a w 2011 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi ta część nagrody rocznej, która jest należna za okres wykonywania pracy „szczególnej” przez danego pracownika.

Reklama

Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na FEP za wszystkich pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, który spełnia warunek wieku, powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r. (art. 35 ust. 2 w związku z art. 57 pkt 1 ustawy). Jako okres wykonywania tej pracy należy rozumieć okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy. Podstawa wymiaru składki na FEP jest tożsama z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za danego pracownika (art. 36 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). Tak samo jak w przypadku składek emerytalno-rentowych, do składki na FEP ma zastosowanie roczne ograniczenie podstawy jej wymiaru do kwoty tzw. 30-krotności (art. 19 ustawy systemowej).

Składka na FEP powinna być zatem opłacana od wszystkich składników wynagrodzenia, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Składkę na FEP należy opłacić od wszystkich przychodów ze stosunku pracy, stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych, które są należne za okres wykonywania pracy „szczególnej”.


Jeśli zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie obejmowało pełnego okresu, za który przysługuje wynagrodzenie lub inny składnik wynagrodzenia, to podstawa wymiaru tej składki powinna zostać ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tych warunkach w danym okresie. A zatem, w stosunku do wynagrodzeń zasadniczych punktem odniesienia powinno być to, czy pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez pełny miesiąc. W przypadku premii rocznych czy dodatkowych rocznych wynagrodzeń, tzw. trzynastek, o tym, w jakiej wysokości powinna zostać naliczona składka na FEP, zdecyduje okres zatrudnienia danego pracownika w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w roku, za który przysługuje premia. Nie ma znaczenia fakt, że w momencie wypłaty (zarówno wynagrodzenia, jak i wszelkiego rodzaju premii) pracownik nie wykonuje już pracy „szczególnej”. Do podstawy wymiaru składki na FEP przyjmuje się bowiem kwoty, które są należne pracownikowi (byłemu pracownikowi) za okres, w którym świadczył on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Przy ustalaniu składki na FEP nie ma znaczenia fakt, czy w dniu wypłaty przychodu pracownik jest zatrudniony na stanowisku w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku obowiązek opłacenia składki na FEP od wypłacanych w lutym 2012 r. „trzynastek” będzie dotyczył obydwu pracowników – zarówno tego, który już tej pracy nie wykonuje, jak i tego, który został skierowany do wykonywania tego rodzaju pracy w 2011 r. i wykonuje ją nadal. Podstawę wymiaru składki na FEP nie będzie jednak stanowiła pełna kwota rocznej premii, ale ta jej część, która jest należna za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych.

PRZYKŁAD

W 2011 r. płatnik zatrudniał dwóch pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach.

Pierwszy pracownik wykonywał tę pracę w okresie od 1 stycznia do 30 września 2011 r., a wysokość „trzynastki” należnej za 2011 r. to 3600 zł. Kwota podstawy, od której powinna zostać naliczona składka na FEP w związku z wypłatą „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(3600 zł : 365 dni) x 273 = 2692,60 zł,

gdzie 273 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 stycznia do 30 września 2011 r.

Natomiast drugiemu pracownikowi, który w 2011 r. pracę w szczególnych warunkach wykonywał od 1 października do 31 grudnia, „trzynastka” za 2011 r. zostanie wypłacona w wysokości 4500 zł. Wysokość podstawy wymiaru składki na FEP, w związku z wypłatą tej „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(4500 zł : 365 dni) x 92 = 1134,25 zł,

gdzie 92 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 października do 31 grudnia 2011 r.

Podstawa prawna:

 • art. 35 ust. 1–2, art. 36 ust. 2, art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?