reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach?

Od dodatkowej premii rocznej, tzw. trzynastki, muszą Państwo obliczyć i opłacić składkę na FEP za każdego pracownika (także takiego, który nie jest już zatrudniony), który otrzymał tę premię, a w 2011 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi ta część nagrody rocznej, która jest należna za okres wykonywania pracy „szczególnej” przez danego pracownika.

Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na FEP za wszystkich pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, który spełnia warunek wieku, powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r. (art. 35 ust. 2 w związku z art. 57 pkt 1 ustawy). Jako okres wykonywania tej pracy należy rozumieć okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy. Podstawa wymiaru składki na FEP jest tożsama z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za danego pracownika (art. 36 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). Tak samo jak w przypadku składek emerytalno-rentowych, do składki na FEP ma zastosowanie roczne ograniczenie podstawy jej wymiaru do kwoty tzw. 30-krotności (art. 19 ustawy systemowej).

Składka na FEP powinna być zatem opłacana od wszystkich składników wynagrodzenia, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Składkę na FEP należy opłacić od wszystkich przychodów ze stosunku pracy, stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych, które są należne za okres wykonywania pracy „szczególnej”.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama